Su geçemeyiþi

Başlatan bkerti, Haziran 30, 2015, 03:07:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

bkerti

Yaðan yoðun sonrasý,battý çýktý da kangonun yanýnda kaldým. Sebepleri neler olabilir. Ciddi imaj kaybý oldu hem benim için hem niva için. Ýlk yoðun yaðýsta gireceði battý çýktýya tekrar. Geçmek için ne yapmam gerekir.

dogan54

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 30, 2015, 03:07:16
Yaðan yoðun sonrasý,battý çýktý da kangonun yanýnda kaldým. Sebepleri neler olabilir. Ciddi imaj kaybý oldu hem benim için hem niva için. Ýlk yoðun yaðýsta gireceði battý çýktýya tekrar. Geçmek için ne yapmam gerekir.

WD 40 adlý spreyi bujilere,buji kablolarýna,distribütöre  sýkarsanýz faydalý oluyor.
  Benzinli araçlarýn hepsi, ateþleme sistemine su girerse stop eder,buna Niva da dahil.. ;D

4x4 baska,
NiVA baska..

bkerti

Sagol doðan abý. Výdrolarda gectýklerýný görüyoruz. Extra uygulamalar mý yapýyorlar acaba.

dogan54

Suya girerken hýzýnýz fazla ise, aracýn önünde bir set (yükseklik ) oluþur.
Aracýn hýzý, bu suyun (setin)  gidiþ hýzý ile ayný ise sorun yok,
Siz önünüzde sürüklediðiniz suyun hýzýný geçerseniz,daha yüksek bir suya girmiþ gibi olursunuz.
Ayrýca bahsedilen set arabanýn altýna girince önde yenisi oluþur..
Bu arada çok yavaþ giderseniz de dalga oluþturursunuz..
Ne hýzlý ne yavaþ..Önününüze suyu katýn ve onunla ilerleyin.
Çok yüksek olmayan su'da deneyip ideal sürati bulabilirsiniz.
Gerçek su geçiþleri için en ideali tabi ki dizel araçlardýr. :(

4x4 baska,
NiVA baska..

bkerti

Birde ben sudan çýkartýnca aracý iterek, wd 40 sýkýp çalýþtýrdým yürüdüm. Debriyaj ve fren hidroliðine baktým beyaz kutulardaki renkte sorun yoktu. Motor yaðý da temizdi. Araçta herhangi bir tekleme oluþmadý. Yapmam gereken baþka birþey var mý sudan çýkýnca. Gerçi su alçaktý çok yüksek bir seviyede deðildi. Yani hava filtyresine girmiþ olma ihtimali çok az.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 30, 2015, 04:12:21
Birde ben sudan çýkartýnca aracý iterek, wd 40 sýkýp çalýþtýrdým yürüdüm. Debriyaj ve fren hidroliðine baktým beyaz kutulardaki renkte sorun yoktu. Motor yaðý da temizdi. Araçta herhangi bir tekleme oluþmadý. Yapmam gereken baþka birþey var mý sudan çýkýnca. Gerçi su alçaktý çok yüksek bir seviyede deðildi. Yani hava filtyresine girmiþ olma ihtimali çok az.
Geçmiþ olsun kardeþ,ateþleme sistemini wd40la yikamak iyi bir çözüm suya girmeden kaputun ön kismina naylon vs kapatmakda faydalý,motor su emmedigi sürece sorun yok

muhammedcelik1983

Birde arac suda beklediyse mutlaka defransiyel yaglari kontrol edilmeli havalandirmadan su alýyor..

bkerti

On dakika kadar bekledi suda. Almýþ mýdýr abý su defransýyeller. Yagýný o sabah degýstýrmýstým. 140 yað buldum bu arada defransýyeller ýcýn.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 30, 2015, 09:28:34
On dakika kadar bekledi suda. Almýþ mýdýr abý su defransýyeller. Yagýný o sabah degýstýrmýstým. 140 yað buldum bu arada defransýyeller ýcýn.

Boþaltmaya gerek yok týpadan kontrol ettiriver bence,140 numara yag koyman iyi olmuþ ben arkaya lsd kilit taktým oyuzden 90 numara koyduk

Niva67

Bayram, sen bu tip varyasyonlarý çok seviyorsun!..:(

''Buji ile ateþlemeli motorlu araç'' ile  mümkün mertebe derin su geçiþlerinden kaçýnman lazým..

Hele hele Niva gibi kayýþý, kasnaklarýna ilaveten vantilatörü de devamlý dönen  motorlarda ateþleme sistemine su sýçramasý/kaçmasý,

kuvvetle muhtemeldir.. Koskoca þehirde geçecek baþka yol bulamayýp da, illaki suyun içinden geçmen gerekiyorsa;

ateþleme sistemi elemanlarýný iyice yalýtman gerekir.. En basit önlem olarak, distribütör kapaðýna bulaþýk eldiveni geçirip,

deldiðin her bir parmak ucundan da bujilere giden, bobinden gelen kablolarý geçirirsen iyi olur.

Buji lastikleri de su geçirmeyecek sýkýlýkta olmalý..WD 40' ý da, sudan geçtikten sonra deðil, geçmeden önce sýkarsan fayda eder.

Harun

geçmiþ olsun Bayram,
Doðan Abi ve Suat Abi faydalý bilgiler vermiþ.
Yaðmurda yola çýkacakken WD-40 derim ben de.

bkerti

Aynen Muhammed abi önce kontrol ettireyim yaðsa bozulma varsa deðiþtirteyim tekrar.

Suat amca vallahi seviyorum. Gidecek baþka yollar vardý. Zaten battý çýktýya giren geri dönüyordu. WD 40 ile yýkamýþtým ateþlemeyi ama sanýrým etkisini kaybetmiþ. Bulaþýk eldivenini yapacaðým.

Eyvallah Harun abi, Geçmeden hemen önce sýkmak lazýmmýþ demek ki.  Ben etkisinin geçeceðini düþünmemiþtim.

@rhan

bkerti

bkerti

Muhammed abi ben daha yaðlara baktýrmadým. Yolda yapmadým zaten. Ama yarýn sabah uzun yola çýkacaðým. Baktýrmazsam ve su almýþsa ne olur?