NIVA Severlere Selam Olsun !

Başlatan Enduro41, Ocak 03, 2016, 10:31:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Enduro41

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum.

Ýsmim Barýþ. 30 yaþýndayým. 10 seneyi geçkin motosiklet kullanýyorum. son 4 yýldýr da enduro tarzý motosiklet kullanmaktayým. Þuan 95 model BMW R1100 GS sahibiyim. Boyum 165 cm olduðu için biraz zorlanýyorum ama yine de doðada ve arazide olmayý çok seviyorum.

Motosiklet çok zevkli, eðlenceli lakin 1 kiþiden fazla kiþiyi taþýyamýyorum :). Oysa ki gittðim yerlere ailemden çevremden arkadaþlarý da götürmek istiyorum.  Bu sebepten arazi aracý almaya niyetlendim. Bütçeme ve tarzýma en uygun olan araç Niva 'yý görüyorum. Okuduðum forumlar ve araþtýrmalarýma göre eli anahtar tutan birisi altýndan kalkabilir. Motosikletimin bakým ve tamirini kendim yapýyorum. Niva'nýn 1100 GS kadar beni uðraþtýrmayacaðýný düþünüyorum. Aldýðým araçla uðraþmayý seviyorum. Hatta bu yüzden arýzalý motor almýþlýðým, hatta sorun çýkarmadýðý için sattýðým ( XL 650 Transalp) olmuþtur.

Bütçem 10000 TL civarýnda. Çok konfor meraklýsý deðilim ( rüzgar almayan, kaloriferli her araç bana konforlu geliyor :) ).

Genelde her yere motosikletle giderim. Bir nevi 2. araç gibi olacak. Ailece gidilecek yer ve memleketimin daðýna taþýna gitmek istersem kullanacaðým.   (Sinop)

Bütçeme uygun araçlar genelde 1990 yýlý öncesi oluyor. Okuduðum kadarýyla genelde daha güncel modelleri tavsiye ediyorsunuz. Daha eski model alýrsam ne gibi sýkýntýlar yaþarým?

Arka koltuklarýn konforu nasýldýr? 2 kiþi rahat eder mi ?

Þehirler arasý yollarda 100 km sabitle  zorlanmadan gidebilir miyim?

Kocaeli - Gebze'de ikamet ediyorum. Yakýnýmda Nivasý olup da test sürüþüne çýkmama müsaade edecek birisi var  mýdýr ( sað koltukta otursam da olur) ?

Çok otomobil kullanan, kullanmayý seven birisi deðilim. Lakin Niva beni heveslendiriyor. Renault 12 kullanýrken aldýðým keyfi alacakmýþým gibi hissediyorum :).

Çok deðiþik bir profil çizdim sanýrým :). Umarým bana bu konuda fikir verir, yol gösterirsiniz.

saðlýcakla.

One Life. Live It!

Konig

Deðerli kardeþim, Niva camiasýnda ben de yeniyim ama senin gibi iflah olmaz bir motor kullanýcýsýyým. 10 yýldýr otomobilim yoktu eþimin araçlarý ile idare ediyordum. Yaþ 50'ye dayanýnca yaðýþlý havalarda motora binmeye üþenmeye baþladým, yolda gitmek problem deðil de giyin soyun üþeniyor insan. Sonuçta uygun bütçeli biraz da tarzý olan bir makina arayýþý sonucunda gençliðimden beri ilgimi çeken Niva'yý düþündüm ve iþ yerimdeki Niva sahibi bir arkadaþýn da yardýmlarý ile 15 gün kadar önce 150000km deki 2004 model bir aracý 12.500TL ye satýnaldým. Mekaniði oldukça iyi durumdaydý, toplamda 500TL harcayarak eksik gedik kýsýmlarý da tamamladým þu anda yürür aksam gayet iyi ama kaporta ciddi bir þekilde elden geçmek istiyor. Maþallah deyip tahtaya vurayým, tek marþla yürüyüp, 110-120km hýzda direksiyonu býraksan dahi ip gibi gidiyor.

Kanýmca ilanlardaki araçlara yüksek fiyatlar isteniyor, ama baktýðýn zaman çoðunun uzun süredir ilanda olduðu ve satýlmadýðý da görülüyor. Ayrýca gayet iyi densede alýnca ne çýkacaðý biraz þansýna kalmýþ. Uygun fiyatlý araçlar da hemen satýlýyor, parayý hazýrda tutup uygun birþey düþtüðünde hemen hamle yapmak lazým. Ya da bir aracý gözüne kestirip sabýrla fiyatýn düþmesini bekleyeceksin, arada bir mesajla hatýr sorup kendini unutturmayacaksýn.

Arka koltukta iki kiþi rahatça oturu mu demiþsin, oturur zira geçen haftaki karda bizim iþ yeri servisleri zorlanýnca bizim 1,85 lik mühendis arakadaþlarý birkaç gün ben taþýdým arka koltukta gayet zevkli bir yolculuk yaptýlar zaten Niva gayet eðlenceli bir araba.

Üstatlarýn yanýnda biz çömezlere pek laf düþmez ama 15 günlük tecrübemle Niva'nýn biraz ilgi, zaman ve biraz da bütçe ile gayet keyif veren bir araç olduðunu söyleyebilirim. Ýþe yeni aracýmla gidip geliyorum Sancaktepe taraflarýna yolun düþerse benim aracý test edebilirsin.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13

Harun

Barýþ Bey hoþgeldiniz,
Niva fena keyif verir ve tez zamanda baðýmlýlýk yapar bünyede,
Mümkün olduðu kadar yeni araç almanýzý tavsiye ederim kendi adýma,bu nedenle acele etmeden bütçeyi biraz daha yükselterek araþtýrmanýz.
Ýster yeni model ister eski olsun seceresi belli araçlara bakmanýzý da tavsiye ederim þiddetle.
Forumu da bolca karýþtýrýrsanýz çok faydalý bilgiler edinirsiniz.
Ýyi forumlar...

Enduro41

Alıntı yapılan: Konig -  Ocak 04, 2016, 09:30:17
Deðerli kardeþim, Niva camiasýnda ben de yeniyim ama senin gibi iflah olmaz bir motor kullanýcýsýyým. 10 yýldýr otomobilim yoktu eþimin araçlarý ile idare ediyordum. Yaþ 50'ye dayanýnca yaðýþlý havalarda motora binmeye üþenmeye baþladým, yolda gitmek problem deðil de giyin soyun üþeniyor insan. Sonuçta uygun bütçeli biraz da tarzý olan bir makina arayýþý sonucunda gençliðimden beri ilgimi çeken Niva'yý düþündüm ve iþ yerimdeki Niva sahibi bir arkadaþýn da yardýmlarý ile 15 gün kadar önce 150000km deki 2004 model bir aracý 12.500TL ye satýnaldým. Mekaniði oldukça iyi durumdaydý, toplamda 500TL harcayarak eksik gedik kýsýmlarý da tamamladým þu anda yürür aksam gayet iyi ama kaporta ciddi bir þekilde elden geçmek istiyor. Maþallah deyip tahtaya vurayým, tek marþla yürüyüp, 110-120km hýzda direksiyonu býraksan dahi ip gibi gidiyor.

Kanýmca ilanlardaki araçlara yüksek fiyatlar isteniyor, ama baktýðýn zaman çoðunun uzun süredir ilanda olduðu ve satýlmadýðý da görülüyor. Ayrýca gayet iyi densede alýnca ne çýkacaðý biraz þansýna kalmýþ. Uygun fiyatlý araçlar da hemen satýlýyor, parayý hazýrda tutup uygun birþey düþtüðünde hemen hamle yapmak lazým. Ya da bir aracý gözüne kestirip sabýrla fiyatýn düþmesini bekleyeceksin, arada bir mesajla hatýr sorup kendini unutturmayacaksýn.

Arka koltukta iki kiþi rahatça oturu mu demiþsin, oturur zira geçen haftaki karda bizim iþ yeri servisleri zorlanýnca bizim 1,85 lik mühendis arakadaþlarý birkaç gün ben taþýdým arka koltukta gayet zevkli bir yolculuk yaptýlar zaten Niva gayet eðlenceli bir araba.

Üstatlarýn yanýnda biz çömezlere pek laf düþmez ama 15 günlük tecrübemle Niva'nýn biraz ilgi, zaman ve biraz da bütçe ile gayet keyif veren bir araç olduðunu söyleyebilirim. Ýþe yeni aracýmla gidip geliyorum Sancaktepe taraflarýna yolun düþerse benim aracý test edebilirsin.

Abi çok teþekkür ederim iyi dileklerin için. Dediðim gibi ben biraz uðraþmak istiyorum. Elim anahtar tutuyor. 1100 GS imin debriyaj balatasý baþta olmak üzere en iþçilikli iþlemlerini kendim yapabilmekteyim. Konu 4 teker olunca tabi biraz farklýlaþýyor. Lakin yine kritik olan noktalara dikkat edip sorunlarý daha fazla büyümeden önlemini alabilirim.

2004 model nivayý 12500 liraya almanýz gerçekten çok iyi. Ben bütçeme göre 2000 modele kadar olana bile razýyým. :) Þu an niva ilanlarýndaki  fiyatlar gerçekten yüksek. Yani bir denge yok. 1988 model niva da 10000 TL 1993 model de. Elbette motor kondüsyon, kaporta durumuna göre birbirlerine üstünlükleri vardýr. Çok motosiklet aldým sattým. Az çok piyasasýný iyiyi kötüyü ayýrt edebiliyorum. Ancak burasý bambaþka bir platform. Kaldý ki daha önceden hevesle alýp para harcayým 100 km bile yapamadan hurdaya verdiðim Renault 9 maceram oldu. Bu yüzden biraz temkinliyim.

Alıntı yapılan: Harun -  Ocak 04, 2016, 01:56:32
Barýþ Bey hoþgeldiniz,
Niva fena keyif verir ve tez zamanda baðýmlýlýk yapar bünyede,
Mümkün olduðu kadar yeni araç almanýzý tavsiye ederim kendi adýma,bu nedenle acele etmeden bütçeyi biraz daha yükselterek araþtýrmanýz.
Ýster yeni model ister eski olsun seceresi belli araçlara bakmanýzý da tavsiye ederim þiddetle.
Forumu da bolca karýþtýrýrsanýz çok faydalý bilgiler edinirsiniz.
Ýyi forumlar...

Harun Bey teþekkür ederim.

Niva alýrken sizin tavsiyeleriniz ve forumda yazýlanlarý dikkate alarak bütçeme göre en az masraflý bir Niva bulacaðýmý umuyorum.

Saðlýcakla.
One Life. Live It!

Niva67

Alıntı yapılan: Enduro41 -  Ocak 04, 2016, 07:53:48,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Þu an niva ilanlarýndaki  fiyatlar gerçekten yüksek. Yani bir denge yok. 1988 model niva da 10000 TL 1993 model de. Elbette motor kondüsyon, kaporta durumuna göre birbirlerine üstünlükleri vardýr. Çok motosiklet aldým sattým. Az çok piyasasýný iyiyi kötüyü ayýrt edebiliyorum. Ancak burasý bambaþka bir platform. Kaldý ki daha önceden hevesle alýp para harcayým 100 km bile yapamadan hurdaya verdiðim Renault 9 maceram oldu. Bu yüzden biraz temkinliyim.

Harun Bey teþekkür ederim.

Niva alýrken sizin tavsiyeleriniz ve forumda yazýlanlarý dikkate alarak bütçeme göre en az masraflý bir Niva bulacaðýmý umuyorum.

Saðlýcakla.

Forum' a hoþ geldiniz.. :)

Piyasa hakkýndaki tespitleriniz doðru..

Ayný yýl/model araçlar arasýnda birkaç bin TL. lik fark olabiliyor..

Burada önemli olan; satýn alýnacak aracýn fiyat/performans oraný.. Ve de, hedefin iyi belirlenmesi..

NIVA virüsü, benim kanýma gireli bir yýlý yeni geçti.. Benim de danýþtýðým kiþilerin baþýnda gelenlerden birisi Harun Bey dir..

Bu ayýn 19' unda aracýmý alýþým bir yýlýný dolduracak.. Aracýmý, size çok yakýn bir yerden, Pendik' ten aldým..

KANER SERVÝS (Kaner Uslu) referansý ile.. Alýrken belki ayný yýl/model akranlarýna göre bir-iki fazla vermiþ olabilirim ama,

önemli olan; sonuçtan memnun olmak.. Mümkünse, mazisi temiz, bakýmlý, çok sorun çýkartmayacak bir araç alabilmek..

Bilhassa benim gibi, eski model araç alýrken dikkat edilecek husus; ''Alýndýktan sonra araca ne kadar daha masraf edilmesi

gerektiði. Ki, araç, istenen kývama getirilebilsin!''

Þunu anlatmaya çalýþýyorum; öyle bir araç alýrsýnýz ki; 300-500 TL. masrafla, iþinizi görür.. Öyle ucuz bir araç alýrsýnýz ki,

aldýðýnýz meblað kadar daha harcarsýnýz, araç yine de yürümez!..

Rakamlarla açýklamak gerekirse; Araç : 12.000 Tl. dir, 500 de masraf edersiniz, 12.500 TL. ye güzelce kullanýrsýnýz..

Araç 9.000 TL.(UCUZ!) dur, adam etmek için bir o kadar daha harcarsýnýz, yine de tat vermez, 18.000 TL. ye dert satýn

almýþ olursunuz!.. :( 

(Servislerle/tamircilerle papaz olmak sayesinde kullanacaðýnýz ilaç maliyetleri hariç!)

Forumlarda, muhtelif yerlerdeki tavsiyeleri okuyup-hazmetmeden hareket etmeyin derim..

Kaner Usta, forum üyelerine ücretsiz ekspertiz hizmeti veriyor.. Alacaðýnýz aracý ona gösterin derim..

Tabii, son kararýn sorumluluðu size ait.. Kolay gelsin..

kocaali

hoþgeldin hocam...

niva konusunda aceleye gerek yok, bilakis paran cepte pusuya yatýp bekleyeceksin, taa ki doðru araç denk gelene kadar.. bu süreç can sýkýcýdýr ama sonunda piþman olmamak adýna araçlarý iyi deðerlendirmek gerek. Niva'da özellikle kaporta ve alt taban sýkýntýsý çok üzebilir, ciddi revizyon gerektirebilir, özellikle de eski modellerde durum daha vahim olabilir..

mekanik konusunda elinden geldiði için zaten kendin halledersin olasý problemleri. Mümkün olduðu kadar yeni model almakta fayda var.

No mud, no fun...

babaluga

Elinizdeki parayla 90 larýn baþýnda kalýrsýnýz.. Bence biraz daha para biriktirmelisiniz.. 15000 gibi olmalý sanki bütçe.. 2000 li yýllara çýkmalýsýnýz yani.. Nivalar inanýlmaz hor kullanýlan araçlar, siz Kaner beye yakýnsýnýz (Pendik'te) ona göstermeden almayýn.. Öte yandan bazý mekanik tamiratlarýndan Niva tamir etmemiþ ustalar bile anlamýyorlar bunu da dikkate alýn, zaten nivalarý bu hale getiren yine o genellikle Anadolu'daki arkadaþlarýn çaresizlikten veya bütçe sorunlarýndan gitmeye mecbur kaldýklarý ustalar.. Hayýrlý olsun..

Enduro41

Ben biraz tezcanlýyým bu konularda. Motor alýrken bile gaza gelip yanlýþ biþey almayayým diye paramý arkadaþýmýn hesabýna yatýrmýþlýðým var :)
One Life. Live It!