1995 1.6 Niva Arazi Vitesi Hk.

Başlatan amfibi, Nisan 21, 2015, 05:35:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amfibi

Merhaba,

Geçen hafta 1995 model bir Niva satýn aldým. Daha önce hiç arazi vitesi kullanmadýðýmdan dolayý biraz araþtýrma yaptým ama net olarak bir bilgi sahibi olamadým.

Viteslere ait bir þemaya ya da ilerde ve geride ne þekilde ne iþe yaradýðýný açýklayan bir fotoðrafa ihtiyacým var.

Bana bu konuda yardýmcý olabilirseniz memnun olurum.

Þimdiden teþekkürler..

unlztrk

3 kol var uzun olaný biliyorsunuz. Kýsa olan ilerde duracak, ortanca kol geride duracak. Yani kýsa kol ile uzun kol birbirinden uzakta duracaklar (birbirine küs bunlarýn ikisi).
En kýsa olaný beton veya asfalt zeminde kullanmayýn, o kol çamurlu kumlu vs aracýn tutunmakta zorluk çektiði yerlerde, patinaja düþüldüðü durumlarda kullanýlýr. Asfaltta kullanýrsanýz arabanýn sürünen askere döndüðünü görürsünüz ki çok fazla sürünmesi iyi gelmez!
Ortanca kol arazi vitesi, namý diðer takviye! Dik rampalarda hem inerken hem çýkarken veya aracýn zorlandýðý yerlerde kullanýlýr.
Kýsa kolu kullandýktan sonra tekrar eski konumuna almakta zorluk çekebilirsiniz bu durumda geri vitese takýp iki üç metre gidin eski konumuna rahatça geçecektir.
Olay bu.
Aracýnýz hayýrlý olsun güle güle kullanýn bu arada  :)

amfibi

öncelikle açýklama için teþekkürler tam anlamýyla anlatmýþýnýz.Bir sorum daha olacak.Kýsa kol ilerdeyken araç gitmiyor.Ön diferansiyeli sökmüþler sebebi bu sanýrým.

Bu aracý bu þekilde kullanamayýz deðil mi?açýklarsanýz sevinirim.

Niva67

Alıntı yapılan: amfibi -  Nisan 21, 2015, 05:35:21
Merhaba,

Geçen hafta 1995 model bir Niva satýn aldým. Daha önce hiç arazi vitesi kullanmadýðýmdan dolayý biraz araþtýrma yaptým ama net olarak bir bilgi sahibi olamadým.

Viteslere ait bir þemaya ya da ilerde ve geride ne þekilde ne iþe yaradýðýný açýklayan bir fotoðrafa ihtiyacým var.

Bana bu konuda yardýmcý olabilirseniz memnun olurum.

Þimdiden teþekkürler..

Öncelikle; foruma hoþ geldiniz.. Aracýnýz da hayýrlý- uðurlu olsun..

Ýyi günlerde, güle güle kullanýn..

NIVA konusunda deneyimli arkadaþlar sorularýnýza tatmin edici cevaplar vereceklerdir..

Sn. unlztrk arkadaþýmýz, zaten ilk önemli bilgileri vermiþ.. Yalnýz, aracýnýzý kullanýrken nasýl durumlarla karþýlaþtýðýnýzý

daha ayrýntýlý yazarsanýz, iyi olur.. Mesela; aracýnýzýn rampa çekiþi, düz yoldaki hýzý nasýl? gibi ayrýntýlar..

Ben de NIVA konusunda yeni olduðum için, aktarma organlarý ve arazi vitesleri hakkýnda fazla deneyimim yok..

Biraz Ýngilizceniz varsa; internette bol miktarda kaynak var..

Aþaðýdaki linkler, çok güzel dökümanlar içeriyor..

Kolay gelsin..

http://www.ladaniva.co.uk/baxter/NivaMainPage.htm
http://www.ladaniva.co.uk/baxter/resources/index.htm
http://www.ladaniva.co.uk/index.html#Manuals

amfibi

okuduðum kadarý ile bu araçlar sürekli 4 çeker ve bende ön diferansiyel yok.bunun için hýzlandýðým zaman alt taraftan ses geliyor

muratgüney

ön difransiyel olmamasý ilginç geldi bana ön þaft olmasa anlýycamda merak ettim
HAYAT BÝR GÜNDÜR ODA BU GÜNDÜR :)

unlztrk

Alıntı yapılan: amfibi -  Nisan 21, 2015, 08:30:32
okuduðum kadarý ile bu araçlar sürekli 4 çeker ve bende ön diferansiyel yok.bunun için hýzlandýðým zaman alt taraftan ses geliyor

:) Aramýza hoþ geldin.

unlztrk

Alıntı yapılan: amfibi -  Nisan 21, 2015, 06:28:32
öncelikle açýklama için teþekkürler tam anlamýyla anlatmýþýnýz.Bir sorum daha olacak.Kýsa kol ilerdeyken araç gitmiyor.Ön diferansiyeli sökmüþler sebebi bu sanýrým.

Bu aracý bu þekilde kullanamayýz deðil mi?açýklarsanýz sevinirim.

Gitmiyor derken? Hiç hareket etmiyor mu yoksa takýr tukur mu gidiyor? Araç tek sebepten gitmez  arazi vitesi (ortanca kol) boþtadýr, baðýrýr baðýrýr gitmez.
Kýsa kol ilerdeyken araç gitmiyor demek; ben aracý sipariþ ettim hiç binmedim satýcý getirip kapýya býrakýp gitti demektir. Kýsa kol geride iken o arabayý asfaltta kullanamazsýn!!!
Size tavsiyem ilk baþlarda kýsa kolla oynamayýn ileri itin orda kalsýn, çamura batmadýðýnýz karda kalmadýðýnýz sürece o kol iþinize yaramayacak. Ortanca kola iyi alýþýn, ileri geri ve boþ konumlarý var bunlara geçtiðinden emin olun.

muhammedcelik1983

Ön þaft(sökülmüþ),ön aks(kýrýk),ön defransiyelin içi boþaltýlmýþ ise kýsa kol ileri konumdayken araç yürümez orta defransiyelden dolayi tekerlerden biri bile boþa dusse arac yurumez yürümesi için kisa kolu geriye çekmek gerekir cunku kisa kol aktif konuma alinca her kosulda onden ve arkadan 1 teker muhakkak cekis saglar ön arka defransiyeller eþitlenir(çekiþ %50ön-%50arka) bu vaziyette arac yürür ama sürekli bu sekilde kullanilmasinin dogru olmadigi kanaatindeyim bir an önce yaptirmaya bakin..

amfibi

verdiðiniz bilgiler için teþekkür ederim.Ön difransiyel yok arkadaþlar ne yazýk ki aldýðýmýz zaman üstünde yoktu.Bununla beraber ön þaft ve akslarda yok tabi.Küçük kol önde iken araç sizin dediðiniz gibi gitmiyor.Nedeni de yine dediðiniz gibi ara arazi þanzýmanýnýn boþta oluþu sadece küçük kol geride iken gidiyor.Aracý þimdi sanayiye çektik.Ön difransiyel alacaðým arka difransiyel diþli sayýsýna göre.Parça tedarik edebileceðim bir yer var sa biliyorsanýz yazarsanýz sevinirim.Tekrar tüm açýklamalar için teþekkür ederim.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: amfibi -  Nisan 22, 2015, 11:13:12
verdiðiniz bilgiler için teþekkür ederim.Ön difransiyel yok arkadaþlar ne yazýk ki aldýðýmýz zaman üstünde yoktu.Bununla beraber ön þaft ve akslarda yok tabi.Küçük kol önde iken araç sizin dediðiniz gibi gitmiyor.Nedeni de yine dediðiniz gibi ara arazi þanzýmanýnýn boþta oluþu sadece küçük kol geride iken gidiyor.Aracý þimdi sanayiye çektik.Ön difransiyel alacaðým arka difransiyel diþli sayýsýna göre.Parça tedarik edebileceðim bir yer var sa biliyorsanýz yazarsanýz sevinirim.Tekrar tüm açýklamalar için teþekkür ederim.

Merhaba aracýnýz hayýrlý olsun,bende Ön defransiyel yaðsýz kalmasýndan dolayý 2-3 ay kadar önce diþliler yandý ayna mahruti sýyýrdý komple defransiyelin yenisini(rus malý çin malý alma demisti usta) 650tl idi sanirim burda parçacýdan temin ettim dikkat etmeniz gereken akslarla defransiyelin ve poryalarýn fireze sayýlarýnýnda birbirleriyle uyumlu olmasý eski modellerde ince tip aks var yeni modellerde kalýn tip doðal olarak fireze sayýlarý farklý oluyor birde arkalarda 10/41 mi  11/43 ayna mahruti var ona göre defransiyel alýn birde hangi þehirde ikamet ediyorsunuz ona göre arkadaþlar yardýmcý olacaktýr.

amfibi

arka difransiyeli açtýrdým onun sayýsýna göre ön tarafý alacaðým.Denizli de yaþýyorum ama bildiðiniz bir yer varsa oradan da alabilirim kargo ile

muratgüney

Ýzmiz lada sever oto artýk türküye distiribütörü aklýnýzda bulunsun yetkili ismail vatansever saygýlar kargo ücretini dert etmeyin orjinal olmayan parçalar kargo ücretinden çok üzüyo parça parasýna yancan iþçliðemi*****
HAYAT BÝR GÜNDÜR ODA BU GÜNDÜR :)