FRENDE ÇEKME

Başlatan qb5tp, Mart 04, 2015, 05:21:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

qb5tp

Sanýrým önceden de vardý ama bu kadar belirgin deðildi. Jant ve lastikler deðiþti (jantlar -15 ofset alm., lastikler 205/70/15). Deðiþim sonrasý çekme daha da belirginleþti. Direksiyonu býrakýp frene basrtýðýmda niva hemen sol þeride geçiyor, o þekilde kavþak bile dönebilirim. Aldýðýmdan beri bakým da yaptýrmamýþtým, arka tekerleklerde sabahlarý erken kilitleme vardý, lastikler de ön çamurluklarýn ucuna sürtünce hepsi birden halledilsin dedim ama çekmeyi tamamen giderememiþler. Eskiden sert frenajda lastikleri kilitlerken þu an lastik yüzey geniþlemesinden midir bilinmez ne kadar sert bassam da frene kilitleme olmuyor ama araç sola doðru ciddi þekilde çekiyor.
Fazla uzatmayayým, önde kaliperlerin paslandýðýndan bahsettiler, kaliperleri komple bulamadýklarý için tamir takýmýný deðiþtirip temizlemiþler. Ön takýmda boþluk, bozukluk tespit edilmemiþ, ben de hissetmedim (belki çok çok az direksiyonda olabilir). Arka balatalar ve limitör deðiþtirilmiþ, ayarlanmýþ. Limitörü kapatmadýlarsa ve arka frenler çalýþýyorsa eðer arka tarafta bi anormallik hissetmedim. Lastikler yer deðiþtirilmiþ, þaseci bakmýþ vs.
Dikkatli kullanýmla biraz zamana býrakmaya karar vermiþtim ki hemen bu sabah bir arkadaþ (bayan olan ve kafasýný hiç çevirmeden, aynaya da bakmadan birden þerit deðiþtirebilen türden) beni sýkýþtýrýnca durumun ne kadar ciddi olduðunu, tehlikenin ne zaman, nereden geleceðinin bilinemeyeceðini anladým. Refüje çýkmama ramak kaldý.
Sonuç, götürdüðüm tamircinin bu iþin üstesinden gelemeyeceði anlaþýldý, ahlaki açýdan da kendini ýspatladý. Yapmadýðý iþleri, deðiþtirmediði parçalarý yapmýþ deðiþtirmiþ gibi gösteriyo, parça fiyatlarýný þiþiriyor vs. Bu sola çekiþin de pek çok sebebi olabileceðini tahmin ediyorum ama uzun bir listeyle, sök tak, para harca, sinir harbi yerine Niva da genelde bu soruna þu yol açar ya da Ankara'da þu ustaya git diyebilir misiniz.
Herbirþeyi elden geçirmek yerine, mesela belli noktalarda hidrolik basýnçlarýný ölçecek yada diskleri tornaya göndermeden ölçümünü yapabilecek bir usta var mýdýr?

Yevgeni

Lastik degisimi sonrasi rot atari yaptirdiniz mi?
Balanslarina baktilar mi?

qb5tp

Evet, yapýlmýþ. Frene basmadigim surece cekme yok, her þey normal.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: qb5tp -  Mart 04, 2015, 10:14:52
Evet, yapýlmýþ. Frene basmadigim surece cekme yok, her þey normal.

Muhtemelen ön frenlerden biri biraz geç tutuyor  tüm fren havalarýný aldýrdýnmý? Bos bir alanda bir arkadasiniz biraz hizlanip frenleme yapsin sizde tekerlere bakin ayni anda tutuyormu diye

qb5tp

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Mart 05, 2015, 06:41:37
Muhtemelen ön frenlerden biri biraz geç tutuyor  tüm fren havalarýný aldýrdýnmý? Bos bir alanda bir arkadasiniz biraz hizlanip frenleme yapsin sizde tekerlere bakin ayni anda tutuyormu diye
Havalarý almýþlar, söylediðinizde haklýsýnýz ama bu kez nokta atýþý yapýlsýn istiyorum. Amortisörden de þüpheliyim ama etkisi bu kadar olur mu bilemedim.

Yevgeni

Amortisör fazlasýyla etkiler.
Çektiði taraftan aracý bir yaylandýrýn elle.
Zýp zýp yaylanmaya devam ediyorsa amortisördür..

atinco

Amortisör hiç aklýma gelmezdi ama Yevgeni'nin tarfiyle bakmasý kolay, bir bakýverin. Yine de ilk konuþulan ihtimal daha kuvvetli bence. Havasýný "almýþlar" diyorsunuz, özellikle de bu yüzden.

qb5tp

Yaylandýrma iþini pek beceremiyorum, bu sýralarda ilgilenecek zamaným da olmadý. Fýrsatým olduðunda bir de Telman Usta'ya göstereyim bakalým.

NÝVACI

Eðer bilerek yapabiliyorsanýz kendiniz deðilse ustanýz.
otomobilcilikte teker açtýrma denen bir söz yada kavram vardýr
þehir arabalarý için yýlda 1 araziciler için ihtiyaç kadar.
ön balatalarda 3 piston vardýr ayrý beslenir çamurdan dolayý daha çabuk kaynar
havasýda bir þýrtla alýnmaz borunun aldýðý kadar aktarmak gerek
balata sertliði disk tornalatmadan diyorsun o zaman duayý kuvetli et.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

qb5tp

Eskiden (reno 9-11 lerde)  fren balata deðiþimi, el freni ayarý, hava alma iþlerini kendim hallederdim. Nivayý alýrken biraz da o günlere heves etmiþtim. Hep bozuk olan biþeyleri olur, ben de ufak ufak kurcalarým diye.  Beþ ay olmuþ alalý býrakýn kurcalamayý daha bir kez olsun kendim yýkayamadým aracý. Hidrolik sitemi de enteresan gelmedi deðil. Sanýrým bahsettiðiniz pistonlarý ayrý çalýþtýrmak adýna önlere iki hat geliyor ama saða gelen hattan arka pistonlarýn da beslenmesi tuhaf geldi. Ön diskleri tornalatmamýþlar Burhan Bey, bunlarda diskleri üzerinde tornalatamýyoruz dediler. Fren þiddeti duaya gerek kalmayacak dozda. Belki lastiklerin yeni, yumuþak ve geniþ olmasýndan  kaynaklý. Islakta bile kayma eðilimi yok ama sert frende araba sola doðru buruluyor gibi (sola çekince direksiyonu da refleks olarak saða çeviriyorum tabi).

muhammedcelik1983

Arka tarafýn saða giden hortumdan beslenmesi banada enterasan geldi sað ön pistonla sol ön pistona giden basýncýn ayný olmadýðý kanaatindeyim belkide ani frenlemede dengesizliðin sebebi bu olabilir

NÝVACI

Boru daðýlýmýný tam hatýrlayamadým
Diskleri sökerek torna ettireceksiniz kesin
Bil vesile rulman keçe bakýmlarýda yapýlmýþ olacak
fren merkezlerinin ömrünüde hesapta bulundurmak gerekir.
Bizimkisi sadece hatýrlatma ustalýk deðil
--------------------------------------
Esas tavsiyem;
diskler sökülüp tornaya gitmiþken
Rulmanlar üzerinde götürüp iki rulman arasýna yüsük yaptýrmak.
Bu sayede rulman ömrünüz sonsuz olur bir çift rulmaný belki 10 yýl kullandým
Ayný zamanda porya somunu gevþetme gibi dert kalmaz tam sýkarak garantide olursunuz
anlatabildimmi bilmem.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

qb5tp

Tavsiyeler için teþekkürler Burhan Bey. Aklýma gelmezdi, düþünemezdim de. Ustalardan da söylemeden böyle saðlamlaþtýrmalar beklenmiyor.

qb5tp

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Mart 12, 2015, 09:12:29
Arka tarafýn saða giden hortumdan beslenmesi banada enterasan geldi sað ön pistonla sol ön pistona giden basýncýn ayný olmadýðý kanaatindeyim belkide ani frenlemede dengesizliðin sebebi bu olabilir
Ben de ayný kaygýya kapýldým ama boyle bi tasarým hatasý yapýlamaz herhalde

Yevgeni

Limitör denen bir abi vardýr arkada.
Belki de hatýrýný bir sormak lazýmdýr..