Yurtdýþýnda araç kiralama hakkýnda tüyolar..

Başlatan babaluga, Aralık 06, 2014, 03:18:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

babaluga

Bugüne kadar yurtdýþýnda yaklaþýk 6-7 kez araç kiraladým, kendi aracýmla yurtdýþýna çýktým ve tecrübelerimi paylaþmak istedim..
Genelde ülke dýþýnda araç kiralamak tanýdýðým bir çok kiþi tarafýndan tehlikeli bulunan bir þey..
Biraz inceleme araþtýrma ve dikkatli sürüþle aslýnda deðil.. Ülkemiz aslýnda hem bilinmeyen firmalardan araç kiralarsanýz kazýk yeme anlamýnda hem de sürüþ anlamýnda en tehlikeli ülkelerden biri bence..

Nereden kiralanacak bu araçlar?

Öncelikle net üzerinden gitmeden kiralýyorum aracý.. Ben sürekli havaalanlarýndan kiralýyorum araba, çünkü uçakla gidiyorum oralara doðal olarak.. Airportrentals diye bir siteden kiraladým þimdiye kadar fiyatlarý ve þartlarý uygun geldi bana..

Nereden teslim alacaðýz aracýmýzý?

Havaalanýndan (On Airport) mý yoksa Shuttle la gidip baþka bir yerden mi? Bazý havaalanlarýnda kiralýk araç otoparklarý yok (Los Angeles Airport gibi) onlarda mecbursunuz servisle aracýnýzý alacaðýnýz yere gitmeye.. Hem havaalaný hem de shuttle seçeneði varsa direk havaalaný seçeneðini seçin çünkü bavullarla otobüslere servislere binmek zor..

Yakýt politikalarý..

Ben sürekli "full to full" seçeneðini yani depoyu dolu alýrým dolu iade ederim seçeneðini seçiyorum.. Bu seçeneði Türkiye'de pek seçemedim þimdiye kadar çünkü hep küçük firmalardan kiraladým araçlarý.. Gaziantep, Trabzon, Niðde, Ýzmir vs. vs. gibi þirin illerimizden :)

Ülkemizde kiraladýðým araçlar depoyu boþ veriyorlar boþ istiyorlar teslimde.. Bunun eksileri neler? Adam teslimde 200 metre ötede bir benzin istasyonu var oradan doldur abi diyor araba zaten 201 metre gidemeyecek kadar az benzinli, neyse gidip alýyorsun geziyorsun vs vs..
Dönüþte sen hiçbir zaman bu kadar az benzinle teslim edemiyorsun ki hele de benim ve eþim gibi yolda kalmayalým endiþesi yaþayan kiþilerseniz her 30-40 tl lik benzinle arabayý iade ediyorsun..
Ne yapayým hortumla emip bidona koyup uçaða mý koyayým bidonu :) Benzinim var içinde parasý harcasaydýn dolaþsaydýn der herhalde kþralayan firma..
Neyse bunlar küçük þeyler asýl ülkemizde küçük firmadan araç kiralayýp 1000.-TL depozit verip hiçbir þekilde geri alamayan arkadaþým var.. Gitti paralarý..

Netice itibariyle en güzeli depoyu dolu alýp , dönüþte de havalaný yakýnýndan ki (biraz daha fiyatlýdýr benzinleri) hemen her havaalaný yakýnýnda bir benzin istasyonu vardýr depoyu doldurup iade etmek aracý..
Dolu al boþ getir seçeneði var ama onlarda da benzin parasýný baþtan alýp 3 tl lik benzini 5 tl ye satýyorlar adama.. O da mantýksýz..
Boþ al boþ getir de var ama zaten ondan bahsettik yukarýda..

Sigorta meselesi..

Netten araç kiralarken günlüðü ve limiti araca-ülkeye göre deðiþen koruma sigortalarý (kýsa dönemli kasko da denilebilir)  var bunlarý kesinlikle öneririm.. Günlük 8-10 Euro Avrupa için..
Bunu yaptýrmazsan bir olay olduðunda baþýn aðrýr herhalde.. Zaten kiralama esnasýnda kredi kartýndan yüklü miktarda (yaklaþýk 1000 euro civarýna) depozit kesiyorlar.. Bunlarý yaptýrsan da yine depozit var mesela 1000 yerine 300 Euro gibi..(daha sonra kredi kartýna iade ediliyor)

Amerika bu konuda çok rahat..
Sigorta migorta hak getire kiraladýðýn fiyat üzerinden hiçbir ekstra ücret kesmiyorlar.. Adama sürekli "bak hacý dayý arabanýn orasýnda burasýnda çizikler var dönüþte baþýma sorun açma diyorum" -No problem full insurance" diyor emice.. Haa tabi arabayý gömsen bir yere o zaman nasýl uðraþýrsýn bilemem..

Avrupa'da size verilen kaðýtta araç üzerinde size teslim edildiðinde mevcut olan hasarlar (vuruk falan anlamýnda deðil çizik anlamýnda) iþaretli, bunlara dikkat edin ve araca oturmadan etrafýný bir dolaþýn gözünüze çarpan yer varsa fotosunu çekin söyleyin kiralamayý yapan kiþiye.. Bazý havaalanlarýndan aracýný sana kimse direk teslim etimyor sen gidip numarasýndan sana tarif edilen yerden kendin alýyorsun aracý yani kontrollerini kendim yapmalýsýn.. Ýçini pek önemsemiyorlar sadece stepneyi arakladýn mý yolda sattýn mý birine diye bagaja bakýyorlar :)
Almanya'da dönüþte elemanlar mikropkopla inceliyorlar getirdiðin aracý sorun var mý diye bu biraz geriyor insaný ama ben lafa tutyorum elemaný çok güzel araç çok memnun kaldým falan filan diye iþ hýzlanýyor :)

Diðer sigorta konularý:
Kimi firmalarda hýrsýzlýða karþý sigorta dahil mesela, kimlerinde kiraladýðýn araçtan vazgeçip baþka bir araçla deðiþtirirsen ekstra ücret almýyorlar.. Kimi þirketler 24 saat yol yardýmý sunuyor kimisi fiyat garantisi (diyelim 6 ay önce kiraladýn fiyat sabit kalýyor).. Sürücü 21 yaþýn altýnda olmasa iyi olur, Hiçbir yerde gençleri altýna araba vermiyorlar.. 2. sürücü ücretlidir, ama verdim mi ekstra para vermedim tabii ki.. Polis konrolunde kazada sorun olabilir..

Araya biraz fotoðraf serpiþtirip gittiðim ülkelerdeki trafik kurallarý kullaným kolaylýklarý ve zorluklarýndan ilerleyen zamanlarda bahsedeceðim..

Almanya:

Almanya:

Almanya:

Romanya:

Ýtalya:

USA:

babaluga

Araya bir konu sýkýþtýrayým;

Kendi aracýnla yurtdýþýna çýkma meselesi..

Aracýmla sadece Yunanistan'a gittim ve ülkemiz dýþýnda tahmin edemeyeceðim derecede rahat araba kullandým yani þoförlük anlamýnda onlar da bizden eksik deðildir diyordum bizden çok daha düzgün araba kullanýyorlar.. Trafik kurallarýna sýký sýkýya uyuyorlar.. Ýlginç bir þey tek gidiþ tek geliþ yollarda geniþ arýza þeritleri var ve sen sollayacaksan aracý önündeki hemen emniyet þeridine girip sana yol veriyor, kimse tin tin gitmiyor sana yol vermeden.. Kamyon,traktör, çöp kamyonu kullananlar galiba dünyanýn her yerinde çýlgýn öte yandan.. Tabii kendi ülkesinde kurt baþka ülkeye gitti mi kuzu :) Bir de ülkemizdeki yakýtlar çok çok kalitesiz yurtdýþýnda nereden benzin alýrsam ciddi anlamda fazla yol gittim kendimce yaptýðým kýyaslarla..

Hazýrlýk aþamasý neler?
Uluslararasý ehliyet;
Almalýsýnýz (Turing den) yoksa Yunanistan'a giremezsiniz.. Gerçi ben nereye gidersem gideyim yanýmda bulunduruyorum ama þimdiye kadar sormama raðmen (Yunanistan da gerekli ) kimse istemedi.. Amerika'da da bu eyalette (Kaliforniya) gerekmez dediler, herhal baþka eyaletlerde gerekli gerçi ben Nevada'ya da gittim ama polisle iþim olmadý Allahtan..
Yeni daðýtýlacak çipli ehliyetlerde bu Uluslararasý ehliyete gerek olmayacak deniyor.. Ýlk kez alacaksan 373.-TL Bir yýl geçerli.. Yenileme ise 200.-TL..

GreenCard;
Yurtdþý trafik sigortasý, bu da turing, sigorta þirketleri ve sýnýr kapýlarýndaki yine turing bürolarýnda yapýlýyor.. Aslýnda bu sigortayý gittiðin ülkede de yaptýrabilirsin diye biliyorum yanlýþsam düzeltin ama yaptýranlar kazýk yediklerini de söylüyorlar fahiþ fiyat ve kloz farklýlýklarý gibi.. Belli gün sayýsý var ne kadar istiyorsan o kadar yaptýrýyorsun ama hayli pahalý uzun süreli olanlarý.. En az 15 günlük var ve 63 Euro.. 1 yýl 315 Euro..

Baþka aklýma gelen Yunanistan'a girdikten sonra paralý otoyol var giþedeki görevliye unutmadýysam 2 euro verip devam ediyorsun..

rahmieken

bazý kýsa çakal tiyolarý da ben eklemek isterim. küçük kaza sigortasý yaptýrýn çünkü ben italyada minibüs kiralamýþtým benzinlikte kadýnýn teki geldi geri geri ön tampona vurdu sallamadým. teslimde dert olmadý. büyük firmalardan kiralamayý tercih ediyorum her zaman. bahsedilen depozitoyu teslimde kontrolden sonra hemen adamýn baþýnda durarak kaldýrtýn. bir daha gitmeyeceðiniz bir ülkeyse veya hep siz kullanýyorsanýz ama eþinizin de ehliyeti varsa eþinizi ilk sürücü yazdýrýn kendinize ek sürücü alýn. aracý teslim ettikten sonra havaalanýnda aracý kiraladýðýnýz kredi kartýnýzý çalýndý diye iptal edin. o kredi kartýnda sadece o araç olmalý. böylece sonradan gelebilecek kanýtsýz cezalar veye kafalarýna göre oluþmuþ olan çiziklerin masraflarýný size giydiremezler. gerçi bir arkadaþým isviçrede yediði aþýrý hýz cezasýný nasýlsa unuturlar dedi ve 2 sene sonra daha uçaktan inip girdiði pasaport kontrolde tutuklanma veya faiziyle cezayý ödeme arasýnda tercih ettirildi. paþa paþa ödedi.