Ne tip bir Off-Road'cusunuz?

Başlatan SinanATASOY, Kasım 18, 2014, 02:41:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

Alıntı yapılan: Harun -  Aralık 12, 2014, 09:57:53
bebeler ile hanýmlarý ekecez mi diyorsun ;D
benim þu anda 12 Ocak haftasýna bir hamle planým var yine tek tabanca,
kar deðsin Niva'nýn tekerine amacýyla....

o rota 1-2 hafta gibi uzun soluklu olur üstad, aile ile çok daha keyifli olur muhakkak ve tercih ederim, oðlana doðayý sevdirmek lazým..

önce bölgenin detaylarýný çalýþýp öyle þekillendirmek lazým planlarý, ben kapsamlý bir dosya hazýrlayacaðým kitabý takip ederek, akabinde paylaþýr deðerlendiririz durumu, beyenilirse bakýlýr icabýna, cazip gelmezse kaldýrýrýz bi kenara... ya da ileride benzer bir rota yapmak isteyen çýkarsa iþine yarar... 

bir husus, arazide motosiklet 4 çekerden çok daha hýzlý yol alabiliyor, kitabýn 1 günü 4 çekerle 2 güne çýkabilir... bebelerle daha da uzayabilir  ;D   

12 Ocak planý ne tarafa??
No mud, no fun...

bkerti

Ben tatlý su ofraodcýsýyým. Artislik yapmada da üstüme yok. Mesela trafik kilitli mi hemen atlarým yandaki boþ araziye birikmiþ suya hoop en öndeyim. Kampüste yolumu kýsaltan ama idarece taþ bloklarla kapatýlmýþ bir yola giremeyen  Porsche suv lu bebelerin yanýndan geçip taþ bloklarý aþarak yolumu kýsaltýrým. Bir de yarýþan gençler gördüm mü dayanamam. Kýrmýzýda beklerken gaza basarak tahrik ederim. Yeþilde bir süre yarýþýp býrakýrým. Genþler þaþýrýr tabi bu duruma çünkü o makinenin kendilerinden hýzlý kalkacaðýna inanmamaktadýrlar. Oysa forumda öðrendiðim üzere yarým debriyaj kullanmak sakýncalý olduðu için gaza yüklenip ayaðmý debriyajdan pat diye kaldýrýrým. Eðlenceli bir araç bu niva.  ;D

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Aralık 12, 2014, 10:24:40
12 Ocak planý ne tarafa??

Ýlk plan Safranbolu idi,hafta sonuna ilave iki gün þeklinde.
Daha yakýn mesafede Düzce var üzerinde çalýþtýðým.
Netleþince açarým konuyu...
muhtemel tarih 15-18 Ocak 2015 olacak.

SinanATASOY

Alıntı yapılan: bkerti -  Aralık 12, 2014, 10:41:19
Oysa forumda öðrendiðim üzere yarým debriyaj kullanmak sakýncalý olduðu için gaza yüklenip ayaðmý debriyajdan pat diye kaldýrýrým.

Yarým debriyaj genel manada mý zararlý yani tüm otomobillere verdiði standart zarara mý yol açmaktadýr(Aþýnmak gibi) yoksa nivaya özel bi durum mu var?
Ayrýca ayaðýný debriyajdan pat diye devirli motorda debriyajdan kaldýrýnca difransiyelden þafta kýsaca tüm aktarmaya zarar vermeyeceðini özellikle biri mi söyledi?
Benim için zor yoktur, imkansýz ise zaman alýr..

NÝVACI

Alıntı yapılan: bkerti -  Aralık 12, 2014, 10:41:19
Ben tatlý su ofraodcýsýyým. Artislik yapmada da üstüme yok. Mesela trafik kilitli mi hemen atlarým yandaki boþ araziye birikmiþ suya hoop en öndeyim. Kampüste yolumu kýsaltan ama idarece taþ bloklarla kapatýlmýþ bir yola giremeyen  Porsche suv lu bebelerin yanýndan geçip taþ bloklarý aþarak yolumu kýsaltýrým. Bir de yarýþan gençler gördüm mü dayanamam. Kýrmýzýda beklerken gaza basarak tahrik ederim. Yeþilde bir süre yarýþýp býrakýrým. Genþler þaþýrýr tabi bu duruma çünkü o makinenin kendilerinden hýzlý kalkacaðýna inanmamaktadýrlar. Oysa forumda öðrendiðim üzere yarým debriyaj kullanmak sakýncalý olduðu için gaza yüklenip ayaðmý debriyajdan pat diye kaldýrýrým. Eðlenceli bir araç bu niva.  ;D
Konacak yeri ayarlamadan uçarsan nereye düþeceðini ben söylemiyeyim.
birçok  lafa maydonoz olan bizler böyle bir þey söylemeylz.
Sinan bunu söylese söylese arkadaþýn tamircisidir.
arayý açmasýnda özlemesin diyedir :D :D :D
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Yevgeni

Alıntı yapılan: SinanATASOY -  Aralık 12, 2014, 01:25:38
Yarým debriyaj genel manada mý zararlý yani tüm otomobillere verdiði standart zarara mý yol açmaktadýr(Aþýnmak gibi) yoksa nivaya özel bi durum mu var?
Ayrýca ayaðýný debriyajdan pat diye devirli motorda debriyajdan kaldýrýnca difransiyelden þafta kýsaca tüm aktarmaya zarar vermeyeceðini özellikle biri mi söyledi?

Acaba tavsiyeci kalkýþý deðil de, sürekli yarým debriyajda hareketi, ayaðýn debriyaj üzerinde tutulmasýný kastetmiþ olabilir mi?
Hani debriyajýn düzensiz aþýnmasý anlamýnda, hani yani..

bkerti

;D ;DValla ben yarým debriyaj yapma diye hatýrlýyorum tavsýyeyý. Hatta duruken önündeki araçla mesfe býrak ki birden kalkanca yapýþma onundekýne diye de hatýrlýyorum. Ama araç kullanmayý 8 aydýr deneyen biri olarak yanlýþ anlamýþ ve yorumlamýþ da olabilirim. Araç su an çalýþmýyor zaten yolda kaldým. Denize bakýyorum denizde bana bakýyor fýrtýna ve rüzgar var. Avans ayarý yapmam lazým sabah nasýl yapacak onuda bilmiyorum. Ama Baya yarýþçý genci kalkýþta geride býraktým.  Arabam çalýþýrken tabý þimdi aglayacam çok mutsuzum. Niva bozulunca benimse ayarlsrým kaçýyo r.

SinanATASOY

Alıntı yapılan: bkerti -  Aralık 22, 2014, 09:39:00
;D ;DValla ben yarým debriyaj yapma diye hatýrlýyorum tavsýyeyý. Hatta duruken önündeki araçla mesfe býrak ki birden kalkanca yapýþma onundekýne diye de hatýrlýyorum. Ama araç kullanmayý 8 aydýr deneyen biri olarak yanlýþ anlamýþ ve yorumlamýþ da olabilirim. Araç su an çalýþmýyor zaten yolda kaldým. Denize bakýyorum denizde bana bakýyor fýrtýna ve rüzgar var. Avans ayarý yapmam lazým sabah nasýl yapacak onuda bilmiyorum. Ama Baya yarýþçý genci kalkýþta geride býraktým.  Arabam çalýþýrken tabý þimdi aglayacam çok mutsuzum. Niva bozulunca benimse ayarlsrým kaçýyo r.

Duyduðun tavsiyeyi uygulamaya devam edersen yakýnda yarýþçý gençleri geçecek bi araban olmayacak.. Yarým debriyaj yapma kýsmý doðru, ancak kalkýþta mümkün mertebe nazikçe çekmelisin ayaðýný debriyajdan. Kavramaya baþladýðý nokta ile kavrayýp normal hareket ettiði nokta arasý mesafede yumuþak davran debriyajýna. Beklerken ayaðýn debriyajda bekleme, giderken ayaðýn debriyajýn üstünde olmasýn kafi.
Benim için zor yoktur, imkansýz ise zaman alýr..

bkerti

Artýk yarýsmýyorum gençlerle. Vu tu tu yapýp geçiyorlar yanýmdan.    ;D