Yeni Bir Niva Doðuyor...

Başlatan Emre TUNALI, Şubat 18, 2014, 06:40:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emre TUNALI

Merhaba arkadaþlar öncelikle kendimi tanýtayým. Ýsmim Emre TUNALI Ýzmir'liyim. Ancak iþ gereði Ankara'dayým. Ankara'da karbüratörlü ve tek nokta mekanik enjeksiyonlu araçlara sýralý siste LPG montajý yapýyorum yada bu eski nesil yakýt besleme sistemi olan araçlarý enjeksiyonlu araçlara çeviriyorum. Aslen Mercedes'ciyim. 4 Hafta önce W126 500SEL 5000cc V8 aracýmý sattým. Þimdilik aracým yok. Bu Lada Niva macerasýda þu þekilde baþladý.

Ýþ gereði Ankara'ya geldim. Beraber çalýþtýðým ortaðýmýn evinde kalýyordum. Babam tavþan avcýsý dað bayýr gezer durur hep. Garajdaki yatan Lada niva dikkatimi çekti. Bunu alýp babama toplayým diye düþündüm. Ortaðýma sordum bu kimin diye. Benim dedi. 2006 yýlýnda ihaleden aldým 1 yýl kullandým sonra garaja terk ettim dedi. Araba 2007 yýlýndan bu zamana garajda yatýyormuþ. Ne olacak buna diye sorunca bir iþime yaramýyor dedi. Bende babama toplayalým diyince al benden sana hediye olsun dedi ortaðým. Kendimizin Mercedes Servisi var ( Tamir bakým-kaporta-lpg). Arabaya taktýk aküyü 7 yýllýk lpg,, su, motor yaðý vs.. ile tek marþda çalýþtý. Dükkana getirdik. Fotoðraflarýný çektim. Sizlerle paylaþýyorum. Bunu çok dikkat çekici bir araç yapmak istiyorum. Rengi falan çok olaðan dýþý bir þey olsun istiyorum. Ayrýca þunu belirteyim. Araç beyazmýþ. sonrada siyah boyayý üstüne týsslamýþlar. Hiç bir yerinde macun yok. Komple soyup tekrar boyatacaðým.

Araba 1988 model 1.6 karbüratörlü...

Bunun içini komple 1.7 yeni nesil niva torpidosu göstergeleri, tesisatý, 5 ileri þanzumaný ve benzer parçalarý ile deðiþtireceðim. Belki motorunuda enjeksiyonluya çeviririm.

Yarýn arabanýn içini sökmeye baþlaacaðým.  Bu araca ne yapabiliriz. Ne tavsiye edersiniz. Yedek parça online sitelerden nereden alabilirim.

Þunuda belirtmek istiyorum. Bu araba ile uðraþýlmaz deðmez gibi cümleler lütfen kurmayýn. Sonuçta hediye bir araç. Manevi deðeri var.

Saygýlarýmla

Emre TUNALI
Spark EMS

Harun

aramýza hoþgeldiniz öncelikle,
ardýndan kolay gelsin...
online yedek parça sitelerinde çok verim alamýyoruz maalesef,
özellikle araç toplama tecrübesi olan arkadaþlar fikir beyan ederler...
umarým gönlünüze göre olana ulaþýrsýnýz...

shadowturks

ben 7-8 yýldýr arda dan alýþveriþ yaparým..
memnunum..
http://www.ardaotomotivyedekparca.com/

shadowturks

bu arada motoru fazla kurcalama..
belki orjinal solex i çýkarýp
131 tofaþ weber takarsan güzel olur.
tabiki elektronik ateþleme þart.

Emre TUNALI

Ýlginiz için çok teþekkür ederim.

Yalnýz solex'den kastýnýz nedir ?

Weber nedir ?

Elektronik ateþleme bende düþünüyorum. Kranka 36-1 trigger diþlisi... Wv Bora bobini... 4 Bujiye 4 bobin...

Birde neden motoru fazla kurcalama dediniz onu anlayamadým. Dükkanda american v6 ford var. 2000cc fýndýk v6... Aslýnda onuda koymayý düþünüyorum. Fotoðrafý aþaðýda...

shadowturks

nivaya kendi motoru yeterlidir.(daha büyüðüne kasa ve yürüyen müsait deðil)
solex ojn. karbüratörü
weber eski kasa tofaþ karbüratörü.
ateþlemede sadece elkt. distribütör kullan baþka birþey istemez.
lpg kullanma. 5 ileri þanzýman iyi olur
kaporta 0 çürük olsun iyice temizle.
arazide geçemeyeceði yer yok.
bu arada forumun kaporta mekanik motor bölümlerini iyice oku...
orjinalin dýþýnda modifiye nivaya gerekmez
rus ne gerekiyorsa yapmýþ..

Sarp

Ömrünce unutamayacaðýnýz, sürekli bahsedebileceðiniz bir hikayeye baþlýyorsunuz, gönülden baþarýlar dilerim.

Allah kolaylýk versin. Her aný resimlemeyi unutmayýn.

ERCO

hadi hayýrlý miþler kolay gelsin nbakalým : ;)
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Emre TUNALI

Verdiðiniz tum bilgiler icin Teþekkür ederim...
Peki sunu merak ettim.
Tofasin karburatoru oluyor ise. 5 ileri sanzumanida sahin 5 ileri takabiliyormuyuz..

Yevgeni

Alıntı yapılan: Emre TUNALI -  Şubat 19, 2014, 06:43:26
Verdiðiniz tum bilgiler icin Teþekkür ederim...
Peki sunu merak ettim.
Tofasin karburatoru oluyor ise. 5 ileri sanzumanida sahin 5 ileri takabiliyormuyuz..

Karburatoru uyduran bunu da uydurdu.
Yani Erkan'inki de 5 ileri Tofas..

shadowturks

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 19, 2014, 06:46:16
Karburatoru uyduran bunu da uydurdu.
Yani Erkan'inki de 5 ileri Tofas..

hassas bir mevzuu yanlýz..
kuyruk traversi,marþ yuvasý,prizdrek boyu, topidoda modifiye gibi hallolmasý gereken meseleler var..
gençler alsýnlar bir niva þanzumaný 900 tl cillop olur.
aracýn durumuna bakarak zaten iþleri çok..

shadowturks

shadowturks

bunlar iki þanzýman arasý diþli oranlarý
   Niva (5-speed)    Fiat 131
1         1:3.667     1:3.667
2          1:2.100     1:2.100
3         1:1.361      1:1.361
4         1:1.000    1:1.000
5        1:0.789     1:0.981
R             1:3.340     1:3.521

hakanisik

parça için yeni keþfettiðim bir site, belki bilenler vardýr. alýþveriþ yaptýk, sorun yok. site sahibi parçalarý bulgaristan'tan getirdiðini söylemiþti.

http://www.sarnicoto.com/
Niva'96-Corolla'09

NÝVACI

önce aramýza hoþ geldiniz
zaten sektörun içindesiniz kolay gelsin.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar