Diferansiyel kilidi hakkýnda..

Başlatan dogan54, Mart 22, 2007, 01:53:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dogan54

Bu konuda teknik bilgisi olan arkadaþlar burada açýklamalarda bulunurlarsa iyi olur..
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Genel bir bilgi verelim:

Sürekli 4 çeker sistemlerde çekiþ, her bir aksta 2 tane olan toplamda 4 adet yarým þaft ile ön ve arka akslarla saðlanýr. Viraj alýrken, köþe dönerken dýþtaki tekerlekler içtekine göre daha fazla yol alýr ve döner, bu diferansiyel etkisidir. Yapýsý gereði diferansiyel böyle davranýr ki, bu sürüþ kolaylýðý saðlar.

Köþe dönerken ön tekerlekler arkadakilere oranla daha az yol almýþ olur. Eðer diferansiyel etkisi olmasaydý yani tüm tekerlekler ayný anda ayný miktarda dönseydi, lastikler aþýnýr, aktarma sistemi baský altýnda kalýrdý.

Orta diferansiyel ise aynen ön ya da arka akslardaki diferansiyellerin ayný akstaki 2 tekerleði de farklý hýzlarda döndürmesi gibi  bu sorunun üstesinden geliyor. Ama bazý durumlarda bu sadece yere tutunabilen tek tekerleðin dönebilmesine neden oluyor.

Orta diferansiyel kilitlendiðinde amaç, ön ya da arka, ayný akstaki her iki tekerlek de tutunduðunda (diðer akstaki iki tekerleðin tutunmadýðý durumda) aracýn ilerlemesini saðlamaktýr. Eðer akstaki tutunan lastik sayýsý teke düþerse diferansiyel kilidi bir iþe yaramaz, ilerleyemezsiniz.

Orta diferansiyel sadece ön ve arka akslara giden þaftlarý kilitler, yani ön ya da arka diferansiyelleri kilitlemez.

Orta diferansiyel hareket halindeyken kullanýlabilir. Fakat tekerleklerin dönüþ hýzý farklý olmamalýdýr. Arazi koþullarý dýþýnda orta diferansiyel kilidi kullanýlmamalýdýr..

RUNE

En azýndan arka aksa sabit diff-lock için ne düþünürsünüz?

Yevgeni

Arkada sabit kilitli diferansiyeli hala düþünürüm. Beni tek üzecek olan dönüþ çapýnýn deðiþmesi ve arka lastiklerin aþýnmasý olur o kadar..

avci_kerem

benimde sorum kilitli difransiyeller .. bazen araca orda diff kilidi bile yetmiyor gene patinaja kalkýyor .. acaba nivaya uygun bi kilitli arka difransiyer bulabilirmiyiz ...
sariyer __ kýyýköy -----  >>  arasý

Tolga

bilmediðim için soruyorum; patinaj ile alakasý varmý kilit diferensiyelin?
Tolga

Yevgeni

Alıntı yapılan: Tol -  Mayıs 05, 2007, 02:23:17
bilmediðim için soruyorum; patinaj ile alakasý varmý kilit diferensiyelin?

Niva için arkaya sabit kilitli diff. var. Ama oranlarý farklý bildiðim üzere. Arazide canavar iken asfaltta performans deðiþiyor..

Yevgeni

Niva'da ön ve arka aks için manuel %100 kilit, marka K&S.

Tek fiyatý (tek aks için) 912,-EURO

info@power-trax.de
http://www.power-trax.de

Yevgeni

Bu da Yunanistan'daki bir uygulama, arka diferansiyel için..

ERCO

bu olayý ben BG de gormuþdum gayet iyi calýþýyormuþ fe cok faydalý demiþti
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

MCC

bunlarý okuduktan sonra el kitabýný bulup inceledim bizim keçilerin, þanzuman çizimlerinden anladýðým kadarý ile diferansiyeli kilitlemek sadece ön ve arka þaftlarý kilitliyor ama diferansiyellere baðlý tekerlekleri kilitlemiyor ki bu belli þartlarda saplanýp kalmak demek sanýrým, diðer taraftan diferansiyel kilidi ile ilgili öðrenebildiklerim yevgeni nin erik toplamaya niva ile çýkmak tezini doðruluyor ama asfaltta da sýkýntý yaratýyor, bu tamamen kullaným karakteri ile ilgili bence, benim gibi garantili yol almayý seviyorsanýz sanýrým diferansiyel kilidine gerek yok, öte yandan o resimdeki uygulama merakýma mucip oldu, standart bir diferansiyele yapýlan bir uygulama mý yoksa kökten herþey deðiþiyormu bilemedim ?
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

Yevgeni

taiga

Ýznikte Aytuð arkadaþýmýz var...
Ýtalyancý...
Çok eski modifiyecilerden...
Bulursa o bulabilir...
Ýlk fýrsatta soracaðým ona...
Miafrobilerin arka diff. balatalý kilidi mi diyeceðim?

Yevgeni

Levent Artüz'e mail ile sordum. Onun Nivasýnda hem önde hem arkada kilit var. Diferansiyelleri Bulgaristan'dan edinmiþ. Sabit kilit olmasýna raðmen asfaltta, özellikle sorduðum üzere virajda savrulma sorunu olmadýðýný söylüyor.

Erco Bulgaristan'a gidende þu kilitli diferansiyel mevzusunu bir açýklýða kavuþtursa akabinde olaya girsek..

yusuf

Kilitsiz sonuç bu !

Arabada vinç varsa ve yakýnda bir aðaç varsa çýkarsýnýz. Yoksa birinin çekmesini beklersiniz. 

Ben kilit ve 10:43 bulmaktan umudumu kestim.

Sað arka iyi resim veriyor ama?