ARAZÝ ÞANZUMANI MODÝFÝKASYONU

Başlatan yusuf, Aralık 02, 2010, 03:54:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Bu arazi þanjumaný modifiyesi iþi inanýlmaz bir iþ oldu.

Yokuþun baþýnda takviyeleri ters V yap. Gaz vermeden býrak debriyajý, yavaþça yürüyor, yokuþ aþaðý gaza ve frene basma, öylesine güven verici yavaþlýkta iniyor ki býrak etrafý seyret.

Sonra dereye giriyorsun. Gene gaz yok. Yokuþ baþýnda gerekirse az gaz veriyorsun. Týrtýl gibi çýkýyor.

Bu gidiþle Niva debriyajý 300.000 km yapar valla.

Bir nevi yer çekimine meydan okuma bu.

Ben çok etkiledim. Gücün (tork anlamýnda) zirvesine çýktýk.

MCC

Ýstanbul tayfasý özet olarak "aþtý" , bundan sonra sizinle buluþma programý yaparken iyi düþünmek gerek Yusuf Abi  ;)
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

yusuf

Yok be mcc

içindekiler ayný insanlar. Allahtan Reis usta insan modifiyesinden anlamýyor.

Yoksa dediðin doðru olurdu.

yusuf

Ben kararsýz kaldým arazi kutusu revizyonunda.
Onun yerine daha iyi bir çamur lastiði alsam yeter diye düþünüyorum.
Sonraki hamle de vinç olur. Burak'ýn Duke iyi iþ çýkarmýþ, hafifliði sebebiyle tercihim odur..

Öyle deðil Yevgeni. Ýyi bir arazi lastiði yolu sýký tutacak. Rampa çýkarken yeri geldiðinde yarým debriyaj yapacaksýn çýksýn diye.

Dik karlý rampa inerken araç hýzlanacak, fren yapmak zorunda kalýp döneceksin.

3:1 inanýlmaz bir güç. Asfalt performansýný etkilemiyor.

Gel bu cumartesi ya da pazar küçük bir deneme yap benim Niva ile. Anýnda fikrin deðiþir.

Arazide ister istemez dik biryer ineceksin. Hatýrla seni gaza getirip çýkardýðýmýz yokuþu. Orayý ne çýkarken ne de inerken terlersin.

Ýniþlerde önemli olan aracýn giderek hýzlanmamasý.

Yevgeni

Dediðin doðru, asfalt ile bir ilgisi olmayan revizyon.
Peki ayna mahruti deðiþimi ile elde ettiðin torkun da üzerinde mi, Çaylak'ýn sizinkilerden farký vinç, arazi kutusu modifiyesi ve çok büyük lastik taþýmamasý.
Ayna mahruti deðiþimiyle elde ettiðin torktan çok daha fazlasý diyorsan, düþüneceðim..

Yevgeni

Öte yandan sert parkura girmek istemediðimden kelli çok gerekli mi diye de düþünüyorum..

yusuf

Bak ben buradaki bizim dik yokuþtan aracýn her üç hali ile iniþ yaptým.

10:43 ler standarta göre daha yavaþ indiriyor. Ama hýzlanma giderek artýyor.

3:1 de çok daha yavaþ iniyor ve hýzlanmasý son derece az. Öyle ki, araba yokuþu inerken kapýyý açýp aþaðý bile inebilirsin.

Yalnýzca aðýr arazi olarak düþünme,

karlý havada portakal yokuþunu inerken bile gerekli. Bu koþullarda önemli olan aracýn 4 tekerininde dönmesi, aracýn hýzlanýp seni frene basmak zorunda býrakmamasý.

Benim patron Ulus'ta oturuyor. Volvo cipi var. Her kar yaðdýðýnda sabah bana günaydýn der.

Çýkýþta sorun yok. Ama inerken hep þunu demiþimdir " ah ulan þunun daha yavaþ giden bir düzeneði olsa"

Þimdi oldu.

Ekrem Usta

yusuf abiii þimdi patrona sen günaydýn de olmazmý

yusuf

Vincin yeri farký. Ne yaparsan yap bir yerde takýlabiliyorsun.

Burak'ýnki çok yeterli. Kendini kanýtladý. peþpeþe 2 kez Pajeroyu geri çekti, akabinde düþtüðü yerden çýkardý.

Yalnýzca orj halatý yerine biraz daha kalýnýný ya da en iyisi sentetik olanýný takmak.

O zaman 2 kg daha hafifler olur 12 kilo.

Yevgeni

Tamam o vakit, cukkayý bulanda arazi kutusuyla da oynayacaðým.
Aklýmda chip tuning vardý ama arazi kutusunu öne alayým. Þu maaþý budamasalardý zamanýnda iyi olacaktý..

yusuf

Reis usta 21 ekimde bu fikri ortaya atmýþtý

Þimdi abiler arkadaþlar þu beygirleri arttýrmak yerine Niva arazi þanzýmanýndaki agýr devir diþlisini 2/1 yerine 3/1 oranýna yükselte bilirsek nivaya 33 lastik bile taka biliriz 

Aralýk baþýnda 3/1 olduk.

Amma hýzlýyýz.

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Aralık 14, 2010, 04:02:54
Tamam o vakit, cukkayý bulanda arazi kutusuyla da oynayacaðým.
Aklýmda chip tuning vardý ama arazi kutusunu öne alayým. Þu maaþý budamasalardý zamanýnda iyi olacaktý..

aynen ben de 2011 de devlet elini biraz olsun cebimden çekende giriþmek niyetindeyim.
ayný düþünce bende de vardý arazi þanzýmaný lazým mý diye.
lakin ben geriden geliyorum malum bu iþlerde ;D
öncelik sýralamasý yapmam lazým cukkayý da göz önünde tutarak... ???

yusuf

Bir suzukiniz olduðunu ve ayný þeyi ona yapmak istediðinizi düþünün.

Acaip rahatlarsýnýz. Niva ya 3/1 aman bi para deðil ki.

Harun

evet o yüzden Ladacýyýz ;D

Lüks
Aramayan
Delikanlý
Arabasý

:D

Yevgeni

Alıntı yapılan: yusuf -  Aralık 14, 2010, 04:56:48
Niva ya 3/1 aman bi para deðil ki.

Ben cidden kesik durumdayým uzun süredir.
Elime geçeni Çaylak'a yatýrdým halihazýrda..