ARAZÝ ÞANZUMANI MODÝFÝKASYONU

Başlatan yusuf, Aralık 02, 2010, 03:54:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanbusa

Bizim araçlarýmýzla ÝLK'leri yaþamak çok güzel. Olmayan þeyleri fabrikasyon iþçiliðinde ve kalitesinde araçlara monte ettiðimizde aldýðýmýz keyif anlatýlýr gibi deðil. Biz bunlarý ancak televizyonda Discovery, Ngc. da seyreder, mutlu olurduk. Þimdi bakýyorum da; maddi imkanlar elverdiðinde onlardan daha iyi iþ çýkartacak bilgi ve deneyimde Ustalarýmýz,arkadaþlarýmýz var. Yoksa ver parayý getir Usa'dan veya yurt dýþýndan tak devam et. Bu iþ çok keyifli deðil. ALLAH'tan Nivalar bu iþlem için her þeye izin veriyor. Maddiyatý da çok zorlamýyor. Ýþte bu iþin daha da keyifli yaný. Çok paralar verirsek, ben þahsým adýna söyleyeyim, bu araca keyifle binemem. Tekrar herkese teþekkür ederim. ALLAH olmayan kardeþlerime de nasip etsin.

seyhan

Hepinizi tebrik etmek istiyorum. Gerçekten mükkemmeli baþarmýþsýnýz.

Yalnýz aklýmý kurcalayan birþeyler var. Yusuf abi hep standart taraftarý birisiyken nasýl oldu da bunlarý yapmaya ikna oldu?
Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

NÝVA 53

yapacak biþe yok bu nivalarla gezebilmek için bazý iþlemler yapmak lazým standart nivalarýn takýlarak geçemediði yerleri tek seferde geçiyolar
Artýk benimde exterem NÝVAM var

hakanbusa

Alıntı yapılan: seyhan -  Aralık 04, 2010, 09:25:52
Hepinizi tebrik etmek istiyorum. Gerçekten mükkemmeli baþarmýþsýnýz.

Yalnýz aklýmý kurcalayan birþeyler var. Yusuf abi hep standart taraftarý birisiyken nasýl oldu da bunlarý yapmaya ikna oldu?

Valla Yusuf abi yeniliklere açýk biri. O tank la gelse sýrtýmýzda taþýrýz. Onun sayesine ormanda, arazide risk'e girmeyi öðrendik. Onun aracý bizden iyi olsunki yolumuzu açsýn. (Nasýl yaðladým ama.Malum yað satýyoruz.) :)

NÝVA 53

maþallah niva örümcek gibi olmuþ kendi kendine gidiyo yolu göster yeter (artýk standart nivalarla arkanýzdan gelmek bile çok zor olur)
Artýk benimde exterem NÝVAM var

suat

Dursun ustam, bu yeni icadýnýz þanzýman diþlileri ile ,1600 nivanýn diþlileri arasýndaki fark nedir bilgilendirirsen memnun oluruz.

yusuf

Evet, standartcýydým.

Çünki bugüne jadar Nivalara yapýlan modifikasyonlarýn bilinçsiz olduðunu gördüm yillarca.

10:43 ve arazi þanzumanýnda yapýlan deðiþiklikler  aklýmdaydý. Kafa yorup yapabilecek birilerini bulamamýþtým.

Þimdi öyle deðil,

Aktarma organlarýnda yapýlan deðiþiklikler araç güvenli sürüþüne olumsuz bir etkisi yok.

Ama  yükseltme iþine þimdilik girmiyorum. Henüz bana çok güvenli gelmiyor. Yöntemler de deneme aþamasýnda.

reis28

Alıntı yapılan: Harputlu23 -  Aralık 04, 2010, 12:34:52
Dursun ustam, bu yeni icadýnýz þanzýman diþlileri ile ,1600 nivanýn diþlileri arasýndaki fark nedir bilgilendirirsen memnun oluruz.

bu yapýlan iþlemde aracýn hýz diþlilerinde bir degiþiklik olmuyor 1.6 nivanýn arazi þanzýmanýyla yakýndan uzaktan alakasý yok bu iþlemin tamamen arazi þanzýman içindeki diþliler modifiye edilerek yapýlýyor ve bu iþlemden sonra niva agýr devirde muazzam bir tork gücüne sahip oluyor ve araca kaya týrmanýþý dahi yaptýra bilirsiniz
DURSUN USTA 05364629668

Harun

Alıntı yapılan: reis28 -  Aralık 04, 2010, 02:34:26
  bu yapýlan iþlemde aracýn hýz diþlilerinde bir degiþiklik olmuyor 1.6 nivanýn arazi þanzýmanýyla yakýndan uzaktan alakasý yok bu iþlemin tamamen arazi þanzýman içindeki diþliler modifiye edilerek yapýlýyor ve bu iþlemden sonra niva agýr devirde muazzam bir tork gücüne sahip oluyor ve araca kaya týrmanýþý dahi yaptýra bilirsiniz

modifiye sadece aðýr devir diþlisinde yapýlýyor deðil mi?

reis28

Alıntı yapılan: Harun -  Aralık 04, 2010, 06:23:14
modifiye sadece aðýr devir diþlisinde yapýlýyor deðil mi?

Dogru Harun sadece agýr devir diþlileri degiþiyor
DURSUN USTA 05364629668

reis28

Arazi þanzýmanýndaki agýr devir SÜPER LOW oluyor
DURSUN USTA 05364629668

yusuf

Hakan

Reis'le bir test yaptýk. Benim 307 de içinde ben varken ayný yokuþu gaz vermeden çýktý !

hakanbusa

Onu gazlamisinizdir abi 307 havaya girmistir.(yuru be kim tutar seni vs.)

dogan54

Yusuf bey güle güle kullanýn,güzel olmuþ.
Bu kar sezonunda Niva'lar harikalar yaratacak.
Samanlý'da kamplý bir etkinliðe beklerim,bu pazar Kartepe'yi dolaþtým azda olasa kar vardý.

Tork artýþý için teknik bir hesap yaptým bilmem doðru mu?
Senin fotoðraftan anladýðýma göre normal diþli sayýsý 29,sonradan takýlan diþli 21
29 diþli ile 100 Km. giden araç
21 diþli ile  x  Km. yapar deyip hesaplanýnca netice 72.4 Km. çýkýyor.
Bu da % 27.6 lýk bir tork artýþý demektir.
Aslýnda gerek yok belki ama daha fazla da artamazdý zaten,
çünkü küçük diþlinin karþýsýndaki büyük diþli, daha da büyüyeceðinde þanzýma girmezdi...

4x4 baska,
NiVA baska..