HEADERS ekzost sistemi

Başlatan kenancaglayan26, Mart 05, 2010, 09:35:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenker

headers sadece fiziksel kapasitesi arttýrýlan motorlarda cýkýsý rahatlatmak için kullanýlýr,
standart motora taktýnýzda , tork düþüsü, piskolojýk güc artýsý, luzumsuz yakýt artýsý gibi etkileri vardýr  ;)
divers do it deeper

kenancaglayan26

Sahilde gezinti yapar gibi kullananlara lazým olmaz dogru söylüyorsunuz bu aracý yapanlar test yapmýþlar normal þartlarda ama bizimgibi ok lastik takmamiþlar ofsetli jant takmamýþlar aracý yükseltmemiþler bol camurlu dag yollarýnda saatlerce 4000-5000 devirden aþþagý düþürmemek kaydýyla birinci ikinci vitez tamgaz gitmemiþler kýsacasý aracýn üzerindeki ekzos manifolt sistemi standart kullanýmda yeterli ama benimgibi zorþartlarda imkansýz olaný NÝVADAN isterseniz gerekiyor þöyle örnek vereyim bugün deneme icin daha önce cýkamadýgý aracýn rampanýn ortasýna gelince bayýlýp kaldýgý yeri cýktým hemde patinaj cekerek iki ladaydýk arkadaþýmýn aracý yine ayný rampanýn ayný yerinde bayýldý kaldý pazartesi onun aracýnada sipariþ verecegiz gelelim pisikolojik dediginiz kýsma þimdi benim pisikolejimmi bu aracýn rampayý cýkmasýna yardýmcý oldu.
Arkadaþlar biz burda kimseyi kandýrmaya yanýltmaya calýþmýyoruz bakýn buaracýn orjinal ekzos sistemi bukadar performanslý araba kullanmanýza izin vermez 4000-5500 devir cevirdiginde icerideki yanmýþ gazlarý cok hýzlý bir þekilde tahliye etmesine imkanyok ama HEADERS buna olanak saglýyor çok hýzlý atýk gazlarý boþaltýp yanma odasýna yeniden benzin veya lpg ve hava alarak yanýp ilerlemesini saglýyor evt þunu diyebilirsiniz fabrikasý bunu neden orjinal koymamýþ diye düþüne bilirsiniz haklýsýnýz nedeni þu HEADERS sistemi biraz gürültülü ve tabi birazda yakýtý etkiler ben bu araca zevk icin ve sitres atmak icin biniyorum sadece hafta sonlarý daglarda gazlamak icin böyle oluncada sýtandart niva beni kesmiyor dursun ustanýn PAS 11 de HEADERS yoktu sadece cift cýkýþ eksoz sistemi vardý aracý yüksek devirlerde rahatlatmasý icin bunun bile faydasý vardýki headers olsa daha farklý olurdu bunu dursun ustamlada telefonda görüþtüm ayrýca hepinizde azcok pas11 biliyorsunuz ben sadece bazý konularda yardýmcý olabilmek icin bu yaptýgým iþlemleri burada paylaþýyorum hepinize saygýlar.. 
... YOL OLSADA OLUR OLMASADA ...

niva07

kenan bey yeni egzost sisteminizle videolar bekliyoruz.

kenancaglayan26

Abi fýrsat bulamadýk biraz iþler yogun enkýsa zamanda ekliyecegim.

kaneruslu

Çalýþmalarýn çok güzel kenan abi imkan olsada dinamometre ölçümü alýnsa dahada iyi olur.Egzost sistemleri ile ilgili kýsa bir makale , uyguladýðýnýz headerslada alakalý genel olarak bilgilendirme.

Egzost sistemi neden beygir ve tork getirir?

Son yýllarda üretilen otomobillerin egzost sistemleri gerek emisyon testlerinden geçebilmek için gerekse ses kirliliði yapmamak için sýkýþýk üretilmiþtir.

Egzost sistemini oluþturan tüm parçalar geri basýnç oluþturur. Header yani egzost manifoldu, katalitik konvertörler, rezonatörler ve son susturucular geri basýnç kaynaðýdýr.

Geri basýnç nedir?

Motorun yanma odasýndaki patlamalar ile sadece pistonlarý aþaðýya doðru hareket etmeye yarayan enerji açýða çýkmaz. Ayný zamanda ses ve ýsý enerjileri de oluþur. Ses enerjisi yanma odasýndan çýkýp headera girer ve 400-500 metre/saniye hýzla son susturucuya doðru ilerler. Bu sýrada yanmýþ gazlar 70-100 metre/saniye hýzla header'a girerler ve son susturucuya doðru hareket ederler. Ses enerjisi egzost gazlarýndan 5 kat daha hýzlý hareket eder. Ses enerjisi düþük basýnçlý bir ortama girerse geriye döner ve gazlar ile karþýlaþýr. Ses enerjisi gazlarý tekrar geriye, yanma odasýna doðru iter. Bu arada türbulanstan dolayý enerji kaybý olur.

Geri dönen egzost gazlarý ne yapar?

Eðer gazlar döndüðünde eksoz sübabý açýk ise yanma odasý tekrar bir miktar egzost gazý ile dolar. Bu yanma odasýna daha az miktarda temiz hava ve benzin karýþýmý girmesine yol açar. Sonuç olarak daha az hava/benzin karýþýmý daha az performans demektir. Eðer gazlar ses enerjisi ile birlikte döndüklerinde egzost sübabý kapalý ise tekrar son susturucuya doðru dönerler.

Spor son susturucular, katalizörler ve headerlar sistemdeki geri basýncý azaltmaya yöneliktir.

kenancaglayan26

Teþekkür ederim kaner bilgiler güzel çok sagolasýn...

Yevgeni

Muayeneden nasýl geçiyor headers sistem?
Desibel artmýyor mu? Öte yandan atýk gaz karýþýmý standartlarý karþýlýyor mu?

kenancaglayan26

abi bizim araclarda atýk gaz karýþýmý standartlarý karþýlar zaten bi standartta yok þöyle yok cihazlar bizim araclarda hassas ölcüm yapamýyor zaten kara düzen oldugu icin ama enjeksiyonlu yeni araclarda katalikkonvektör bulunan arabalarda yakalar desibel iþine gelince fenni muayeneden gecmesi icin spor susturuculurýn yerine standart susturucu  taktýrmak lazým yoksa gecemez.fenni muayene zamaný geldiginde seyýn ekzoscu coþkun abime gidip abi spor susturuculurý cýkar kenara koy normalleri tak iþim bitince gelirim tekrar degiþtiririz demek zorundayýz ve ben hic üþenmeden bu iþlemleri yaparým hayatýmdaki tek sevdigim iþ MOTOR SPORLARI... SAYGILAR...

Tolga USLU

Slm tavsiye ederim biz kenan abimle devamlý beraber gezeriz 2 araba farkvar gerçekten beygir yükleme gibi birþey oldu bu arabaya bende ilk önceleri pek farkedecegini zannetmiyordum ama gerçekten fark etti bunu biz devamlý arkalý önlü gezdiðimizden dolayý daha iyi anlýyoruz yani ekzost deyip geçilmemesi gerekiyormuþ daha iyi nefes alýp vermesi gibi önemli birþey bende 1.6 niva var onada baþladýk yapmaya 1 haftaya kadar onunlada ilgili yazarýz iyi günler   

NÝVACI

Nivada evrim yaþýyoruz
kilitler
hedýrslar
yükseltmeler
kademeli eksantirikler
Yahu bunlarý yapmak için bizim elden ayaktan düþmemizimi bekliyordunuz.
Bir yerim þiþerse mebalimi ödeyemezsiniz.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

colins

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Mart 09, 2010, 10:29:01
Nivada evrim yaþýyoruz
kilitler
hedýrslar
yükseltmeler
kademeli eksantirikler
Yahu bunlarý yapmak için bizim elden ayaktan düþmemizimi bekliyordunuz.
Bir yerim þiþerse mebalimi ödeyemezsiniz.
;D ;D ;D ;D daha dur Burhan Amca sende çok iþ varr

NÝVACI

Saðol  Tarýkçým sana ne ýsmarlayayým. :-*
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

colins

Saol Burhan Amca canýnýn saðlýðý

bbullentt

yazýlanlarý okudukça her geçen an iyiki almýþým niva yý diyorum
elim düze çýkýnca bende biþeyler yapmak isterim
tecrubelerinizden yararlanarak :)
Bülent 
Bursa/Türkiye

kenancaglayan26

bülent bey elimizden gelen ve anladýgýmýz kadarýyla tabiki herzaman yardýmcý oluruz bende bu iþe yeni baþladýgýmda arkadaþlarýn hepsi cok yardýmcý oldular sagolsunlar ...ayrýca nivanýz hayýrlý olsun