AÐAÇ TÜRLERÝ

Başlatan yusuf, Mart 04, 2010, 10:27:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

KELEBEKLER

Norveç'li fotoðraf sanatçýsý Kjell Sandved, 24 yýllýk bir çalýþmanýn ardýndan kelebek kanatlarýndaki desenlerden alfabenin bütün harflerini ve 1'den 9'a bütün rakamlarý fotoðraflara yansýttý

Sandved, kelebek kanatlarýndaki þekillerin, harfleri andýrdýðýný fark edince, alfabeyi fotoðraflamaya karar vermiþ ve ortaya iþte bu sanat eseri çýkmýþ...

Smithsonian Enstitüsü Doða Tarihi Müzesi nin tavanarasýnda, bir köþede eski bir Havana pürosu kutusu egzotik kelebeklerle doluydu. Bir tanesinin kanadýnýn üzerinde gümüþi bir F harfi keþfedileceði günün ! gelmesi için yýllarca bekledi.

Nihayet 1960 yýlýnda Kjell Sandved in müzeyi ziyaret etmesiyle "o gün" geldi. Sandved daha önce müzik ve sanat konusunda iki ansiklopedi yazmýþtý. þimdi de yeni bir araþtýrma yapýyordu. Müze yöneticisi Sandvel e çalýþmalarýný sürdürmesi için bir ofis verdi. Bir gün, kutularla dolu tavanarasýnda raflarda birþey ararken Sandvel Havana pürosu kutusunu buldu. Ve iþte oradaydý... Kelebeðin kanadý üzerindeki gümüþi "F" harfi parýl parýl parlýyordu. Yardýmcýsý o aný þöyle anlatýyor. "Bu muhteþem dizayný bir de mikroskopun altýnda inceledik. Harf öylesine iyi tasarlanmýþtý ki büyülenmemek mümkün deðildi. Dünya üzerindeki hiçbir kaligraf bu nitelikte bir "F" harfi tasarlayamazdý . Doða mükemmel harfleri üretiyordu. Bunun üzerine baþka harfler de olmalý dedik ve araþtýrmaya karar verdik." O gün Sandved ve yardýmcýsýnýn bulduðu bu harf her ikisinin de hayatýný deðiþtirecekti.

Herþeyden önce ne kelebekler ne de fotoðrafçýlýk hakkýnda hiçbirþey bilmiyorlardý . Önce Kjell temel fotoðrafçýlýðý öðrendi. Makro fotoðraflar çekebilmeyi öðrenmek için iki yýlýný verdi. Mikroskobun altýnda binlerce kelebek kanadýna baktýktan sonra müzedeki kelebek koleksiyonlarý ndan birþeyler bulmanýn imkansýz olduðunu anladýlar.

Doðadaki tüm dizayn elementleri arasýnda "O"harfi, yani daire, sýfýr ya da göz, en sýk rastlanan harfti... Özellikle kanadýnda göz þeklinde bir tasarým olan kelebekler düþmanlarý bir anda korkutmak için kanatlarýný açýyor ve onlara bir çift göz sana bakýyor imajýný veriyordu. Simetrik olan harfler "C," "D," "I, "L," "M" ve "O" bulmasý nispeten kolay olan harflerdi. Ama asimetrik olanlar, özellikle, "B," "H," "K," "Q," "T," ve "X," çok zordu.

Harun

:o :o :o

süper bi þeymiþ bu.
abiye helal olsun...

yusuf

fidan dikme tekniði

www.agm.gov.tr/fidan.asp

Yevgeni

TRT'de her bölümünde farklý bir aðacý konu alan bir belgesele rastladým.
Adýný unuttum, rastladýðým 8. bölümüydü..

akademic

yavuz adý aðaç diye bir belgesel

alerdem

Merhabalarr..

Sayfanýzý yeni gördüm oldukça iyi olmuþ
Ben de kendi çektiðim bir fotoðrafla sizlere katýlayým.
ileride daha baþka fotoðraflar eklerim. saygýlarrrr....

NÝVA69

2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

dora

Bu sayfada yardýmcý olabilir ben buradan faydalanýyorum...

http://www.agaclar.net/index.php
Niva 1041-firefly-Atlantis