Yaz aylarýnda hararet kýþýn geç ýsýnma

Başlatan 06niva, Ekim 05, 2007, 12:34:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06niva

yaz aylarýnda arazide we sürekli rampalý yollarda hararet 90 ý geçiyor ama kýrmýzý bölgeye gelmiyor...radyatörü deðiþtirip büyülttüm iyi bir termostat taktým(ayný dereceye sahip) fakat pek birþey farketmedi.benmki 95 model fan yok bende onun için radyatörün önüne fan koydum onu açýnca 90 da sabit duruyor fakat faný açmazsam yükseliyor hararet tam 90 la 130 arasýna geliyor.bu bi genel sorun mu yoksa benim nivamdamý bi sorun war illa fan mý eklemek lazým?we kýþýn pervane dinamoya baðlý olduu için sürekli çalýþýyor onu kýþýn söksem bi sorun olurmu weya bi çözümü warmý acaba ??? ??? ???

ufo

90'ý geçiyor demiþsiniz, ne kadar geçiyor?
normalde 90'ý biraz geçiyor zaten. ama kast ettiðiniz 90 ile 130'un ortalarýnda bir yer ise o zaman durum farklý.
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

06niva

yazdým ztn 90 la 130 un arasýnda diye...yani biraz geçiyor biliyorum ama bu ortasý yani 90 la 130un

ERCO

90n cýzgýsýný bi kibrit copu kadar gecer  bence one takmýþ oldugun faný cýkar derim o yuzden rahat hava girmiyor dadiatore ve pervaneyý tofaþ altý kanatlý bi pervane tak ve gor durumu derim
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

06niva

yalnýz fandan önce daha çok yükseliyordu faný açýnca rahat hep 90 da duruyor...faný taktýrdýktan sora fan çalýþmasken bi fark göremedim rahat alýyor sanki hava.peki 0 6 kanatlý pervane kýþýn ýsýnmasýný iice zorlaþtýrmazmý??

ERCO

yok merak etme sorun olmaz orj termostadýný tak ve sorunun kalmaz bi 6 kanarlý pervane ve orj ternmostat tamamdýr senin iþ
www.guvenlada.com

06niva

abi bende ztn 6 kanatlý warmýþ bgn baktým da...allah allah niye böle oluoki benim ki acaba yaaa...bi týkanýklýk fln olabilirmi gerçi hortumlarda yeni ama?!termostat da orjinalmiþ bgn parçacýma gittimde..nese saðlýk olsun bununla yaþýcaz artýk ;D ;D ;D

seko

Radyatörünün içini porçözle bir yýka.

ERCO

www.guvenlada.com

06niva

radyatörü þiþlettim düzgünde belki porçözle yýkamak ii fikir olabilir çünkü bi ara sýrf antifiriz koyuyordum meðersem 25 olcakmýþ...

OrcuNiva

hocam ben araba da 95 model.bende de hararet sorunu oldu bir kez.faný parçalamýþ.halletim.benim araba normalde 50 ila 90 arasý duruyor,90'a gelmiyor bile,2-3 saat kullandýðýmda böyle gösteriyor.ama uzun yol gidersem çok nadir hararet yapýyor.seninki hararet sorununu uzun yolda mý yapýyor,yoksa her zaman mý?eðer yokuþ çýkarken her zaman hararet yapýyorsa bi baktýrmanda fayda var.kolay gele ;)
Niva sürmek ayrý bir keyif...

06niva

Alıntı yapılan: OrcuNiva -  Ekim 07, 2007, 06:59:55
hocam ben araba da 95 model.bende de hararet sorunu oldu bir kez.faný parçalamýþ.halletim.benim araba normalde 50 ila 90 arasý duruyor,90'a gelmiyor bile,2-3 saat kullandýðýmda böyle gösteriyor.ama uzun yol gidersem çok nadir hararet yapýyor.seninki hararet sorununu uzun yolda mý yapýyor,yoksa her zaman mý?eðer yokuþ çýkarken her zaman hararet yapýyorsa bi baktýrmanda fayda var.kolay gele ;)

benimde incek yolunda giderken hararet 50 ile 90 arasýnda tabikide bu aralar olmuo hemde ztn o bi ara çok sýcaklar vardý yaaa o zmn trafikte yokuþta çok dur kalk yapýnca 90 ý geçiodu hmn faný açýyodum düþüyordu bgn gittim sanayide hiç bi sorun çýkmadý kontrol ettirdim komple 100 e kadar gelir dedi önemli olan 100ü geçmesin dedi o da 90 la kýrmýzý çizginin baþlangýcýnýn arasý yapýyormuþ istersen termostatý deðiþtirelim ama kýþýn geç ýsýnýr dedi bende kalsýn dedim nasý olsa fan war önde diye...benimde uzun yolda hep 90ýn solunda duruyor hiç hareket etmiyor

dogan54

Bizim arabalarda geç ýsýnma diye bir þey olmaz,eðer termostat normal çalýþýyor ise..
Çünkü termostat, motor belli sýcaklýða gelmeden açmadýðý için radyatöre sýcak su gelmez,su ýsýnýncaya kadar motor içinde devirdaim yapar yani radyatörün büyüklüðünün bu iþte bir önemi yok..(büyük radyatör yazýn iyi soðutur)Su ýsýndýðýnda termostat yavaþ yavaþ açmaya baþlar ve açýp kapanarak motoru belli sýcaklýkta tutmaya çalýþýr.Tabi kýþýn yaza göre biraz daha geç ýsýnýr.
4x4 baska,
NiVA baska..

06niva

tabikide kýþýn geç ýsýncak arada 20-25 derece fark olmasý bi kere en büyük etken ikinci etken antifirizin donma ýsýsý düþük olduðu gb kaynama ýsýsýda yüksek aslýnda en büyük etken müþürlü olmayan hatta hiç olmayan fan (95 model) sadece pervane olmasý ve onunda motorun ilk çalýþtýðý andan itibaren çalýþmasý....pervane olmayýp müþürlü ýsýya göre açýlan fan olsaydý(yeni modellerde öyle galiba ben takýcaktým fakat 237ytl gibi bi rakam söylemiþlerdi..)sorun yaratmazdý diye düþünüyorum...büyük radyatör olmasý...bunlar yazýn avantaj için ayarlanýrken kýþýn daha geç ýsýnýyor...tabikide çok uzun bi süre deðil ama kýsa süredede ýsýnmýyor açýkcasý.tabi herkesin þehri kullandýðý yol trafik hava durumuda farklý...

bilgi00

aracým son zamanlarda hararet yapmaya baþlamýþtý makinistim birgün uðraþtýktan sonra termosdat in arýzalý olduðunu söyledi ve termostadýn bir giriþini týkayarak iptal etti araç düzeldi peki termostad deðiþseydi yine tamiri olmayacakmýydý. ustama sorduðumda daha önce su ýsýnana kadar makinede devirdayým yapýp ýsýnýnca radyatöre gidiyordu þimdi ise ýsýnmasa bile radyatöre suyun gittiðini söyledi
Kýbrýstan Sevgilerle
Bilgi