Avcýlarý Þikayet...

Başlatan bymuammer, Kasım 09, 2009, 11:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bymuammer

Abiler biliyorsunuz avcý arkadaþlar bazen olaylarý abartýyorlar. Sit alaný olan yerlerde bile av yapýyorlar böyle durumlarda lütfen duyarlý olup jandarmaya haber verelim.

Dün ben jandarmaya avcýlarý þikayet ettim tabi þikayet etmeden önce avcýlara burasý sit alaný av yasak dedim ama takmadýlar hatta avlarýný gösterdiler 6 tane tavþan 2 tanede keklik vurmuþlardý ve halen geziyorlardý. jandarma saðolsun hemen geldi ve götürdü avcýlarý.

dora

Fikrine saðlýk ben böyle duyarsýz insanlara avcý diyemiyorum.Olayýn ciddiyetini bildikleri halde takmýyorlar.
Niva 1041-firefly-Atlantis

feyzullah

uyar sallamassa ver coþkuyu þapka kaldýrýyorum özel yerlere girmesine bende karþýyým

seyhan

Zaten bu tür avcýlar yüzünden gerçek avcýlar av bulamýyor. Ben avcýlýða baþlayalý, bu 3. senem ve ne yazýk ki daha merada tavþan görmedim. Çünkü gittiðim meralarda daha tavþan sezonu açýlmadan kendini bilmez insanlar bunlarý avlýyorlar. Bize de sadece boþa gezilen yorgunluk kalýyor. ???
Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

emre_ozk

Bence 5 yýl avcýlýk yasaklanmasý lazým veya her avcý sýnýrlý sayýda vurmasý lazým bizim burada bile bazý kiþiler var tanýdýk olduðu için birþey diyemiyorum akþamdan teyp kuruyorlar ve sabaha 100-150 tane býldýrcýn vuruyorlar. önceden bende kuþ tavþan avýna gidiyordum ama artýk býraktým 3 yýldan beri domuz avýna gidiyorum zaten herkez domuza avýnada gidemez tecrübe gerektiren bir av ve ne kadar vurursanýz vurun domuzlarýn nesli tükenmez  ;D
Emre özkaradeniz
Ýzmit

colins

aktif olarak 13-14 senedir ve çantacý olarakta 4-5 sayarsak 31 yaiýndayým ve 20 senedir av ortamýndayým.Bu bahsettiðiniz kiþiler avcý adý altýnda avlanan birer zavallýdýr.Eskiden biz ava giderken 25 lk iveco minibüsle giderdik toplanýpta ama muhakkak av vurulurdu (gruplara ayrýlýp kimi tavþana,kimi domuza,kimide kuþa giderdi) þimdi ise meraya gittiðimde av görebilmek için çok þanslý olmamýz gerek (tavþan,keklik kalmadý zaten,sülün,çil).Her avcý baþýna avlanma miktarlarý bellidir.
Domuz avý ise tecrübe ve biraz cesaret istediði ve ülkemizde av eti bile olarak deðeri olmayan bir av olduðu için her daim var olana bir avdýr.Son 7 senemi aralýksýz olarak sürekli domuz avýna ayýrmýþýmdýr. Adapazarý,düzce,edirne,kýrklareli o bölgelerdi insanlarla bile konuþtuðumuzda baþka av hayvanlarýda vardý ama göremiyoruz artýk diye.Ama bunlarý korumakta bizim görevimiz.Aynen Muammer beyin dediði gibi kesinlikle þikayet edilmeli bu ben bile olsa.Avcýlýk beþyýllýk deðil;Avlanma teskeri 5 yýl süreli çýkar av sahasýnda bu belge tek baþýna bir anlam ifade etmez ve suçlu durumu düþersiniz.5 yýl önce yenilen bir kanun ile sertifika alýp avlanmak için belge alýð her sene pul parasý verirsiniz þehir içi ve þehir dýþý avlanma bedeli farklý olarak.

diff-lock86

Alıntı yapılan: dora -  Kasım 09, 2009, 12:09:08
Fikrine saðlýk ben böyle duyarsýz insanlara avcý diyemiyorum.Olayýn ciddiyetini bildikleri halde takmýyorlar.
Aynen onlara 'avcý' demek yanlýþ bencede.
Güzel bi paylaþým fikri teþekkürler herkese duyarlý olmayý davet ediyoruz..
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

ladacý80

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Kasım 09, 2009, 06:13:28
Bence 5 yýl avcýlýk yasaklanmasý lazým veya her avcý sýnýrlý sayýda vurmasý lazým bizim burada bile bazý kiþiler var tanýdýk olduðu için birþey diyemiyorum akþamdan teyp kuruyorlar ve sabaha 100-150 tane býldýrcýn vuruyorlar. önceden bende kuþ tavþan avýna gidiyordum ama artýk býraktým 3 yýldan beri domuz avýna gidiyorum zaten herkez domuza avýnada gidemez tecrübe gerektiren bir av ve ne kadar vurursanýz vurun domuzlarýn nesli tükenmez  ;D
bende avcýyým þahsen senýn bu dedýklerýný býzým burada babam yapacak þikayet ederým kardeþim onlarýn yüzünden avkalmadý bu hayvanlar göç hayvaný bukadar canýlýkte olmazký bizim burda turaç diye býr av hayvaný var cantanda tüðünü yakalasalar 5 yýl katýksýz hapsý var köyümüzde tavuklarla býrlýkte gezi yo bu hayvan bu sadece beným görüþüm sanada saygý duyuyorum saygýlarýmla

NÝVACI

Memleketinizin AVI deðil herþeyine bu denli sahip çýkmalýyýz.
Aksi halde  býrakýn avý memleketinizin öbür tarafýna tercümanla gitmek zorunda kalacaksýnýz.
Herkese RAST GELE.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

bymuammer

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Kasım 19, 2009, 04:17:14
býrakýn avý memleketinizin öbür tarafýna tercümanla gitmek zorunda kalacaksýnýz.

:) çok  güzeldi abi :)

NÝVACI

Görünen köylere kýlavuz kiralamýyorlarmýþ
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Çetin

Biz onlara etçi diyoruz avcýnýn bir tarzý ve kurallarý olur. Çok kar yagdýgýnda aç kalan hayvanlara yem atarýz. Etçilerde yola konan aç hayvanlarý arabadan tüfekle vurur. Hep dýle getirdigimiz köylülerin tarlalar arasýndaki týrmanlarada tohum atmalarý ve hasat yapmamalarý ki hayvanlar beslenþin buralardan ama nerde.

ufo

43 yaþýndayým. 15 yaþýndan beri avcýlýk ile ilgilenir, ava giderim. teknecilik ve müfettiþlik yýllarý dýþýnda, teskere almaya hak kazandýðým tarihten buyana faal avcýyým.
avcýlýðýn kurallarý son 10-15 yýldýr daha net ve belirgin hale geldi.
20-30 yýl önce bu iþin kurallarý çok da belli deðil iken, yaptýðýmýz bazý avlar için bugün hayýflandýðým oluyor.
ancak fiilen avcýlýða geri döndüðüm 99'dan buyana, kitapta yazan kurallarýn dýþýna çýkmadan av yapýyorum. kanunlarýn öngördüðü tüm yükümlülüklerimi yerine getirip yasal olarak "avcý" kimliðini kazandýktan sonra, ava açýk bölgelerde avýmý yapýyorum.
sizin belirttiðiniz þahýslar avcý kimliðine sahip olsa da, ruhuna sahip olmayan, yaban'ýn deyimiyle bohçaçý, ya da etçi olarak tanýmlanan kiþilerdir ve gerçek avcýlarla yakýndan uzaktan alakalarý yoktur. sadece, eli silahlý kiþilerdir.
türkiye genelinde 2008-2009 sezonu için yasal avlanma izni alan kiþi sayýsý 80 bin civarýnda. 2009-2010 için ise 50 bin civarýnda olmasý bekleniyor. oysa kayýtlý yivsiz av tüfeði sayýsý 3 milyon kadar. olmaz ama, diyelim ki her yasal avcýda ortalama 10 tüfek olsa, 800.000 tüfek yapar. diðerleri kimde?
ayrýca en az bir o kadar da ruhsatsýz tüfek vardýr.
domuz avýna gittiðimde þahit olduðum bir olayý anlatayým; köy kahvesinde oturuyoruz, bir station reno geldi ve bagajýný açtý. içinde 50 kadar çeþitli tipte yizsiz tüfek vardý. 200-300 lira gibi fiyatlardan hiçbir kaydý-kuydu yapýlmadan en az 15 tanesi 1 saat içinde yeni sahiplerini buldu.
türkiye'de yasa dýþý avcýlýðý avý yasaklayarak çözmeniz mümkün deðildir. devletin kolluk kuvvetlerinin ve koruma memurlarýnýn köyleri ve kýrsalý denetlemesi mümkün deðildir. denetlenebilenler sadece þehirli avcýlardýr.
haberlerde yakandýklarýný gördüðünüz bohçacýlar, yakalanamayanlarýn belki onbinde-yüzbinde biridir.
avcýlýk bir keyif iþidir. ayrýca pahalý bir meraktýr. vergisi, harcý, fiþeði, tüfeði, yol parasý, erzaðý hep masraftýr. benim istanbul dýþýnda  gittiðim günübirlik bir domuz avýnýn maliyeti 200 tl'yi bulur. marmara bölgesi dýþýna, daha uzaklara gidersem bu rakam oldukça artar.
örneðin, her avcýnýn hayali oðluyla ava gidebilmek, bu olayý paylaþabilmektir. av hayvanlarýnýn neslinin tükenmesi, en baþta avcýyý olumsuz etkiler. avcýlýkta, 40 güntaban eti, bir gün av eti diye bir deyim vardýr. gerçek avcý, vurduðuyla övünmez, kaçýrdýklarýna üzülmez. avcý için tüfek atmaktan çok, o aný yaþamak önemlidir. gerçek avcý bu zevkten mahrum kalmamak adýna doðayý korur.
av hayvanlarýnýn neslinin tükenmesinde yasa dýþý avcýlýðýn belli bir payý bulunmakla birlikte, bu, ne en önemli, ne de tek sebeptir. burada devletin yanlýþ politikalarý çok çok daha önemlidir ve ilk sýrada gelen sebeptir. kuþlar için konuþursak, örneðin sulak alanlarýn yanlýþ sulama politikalarýyla kurutulmasý; ormanlarýn rant alaný olarak görülmesi ve yanlýþ þehirleþme; avrupa'da yýllar önce yasaklanan kimyasal gübre ve ilaçlarýn tarýmda kullanýlmasý gibi...
bunlarý camiayý aklamak, masum göstermek adýna söylemiyorum.
elbette kaçak ve yasadýþý avcýlarý ihbar etmeli ve gereken cezalarý almalarýný saðlamalýyýz, bu en baþta vatandaþlýk görevi.
ancak, eli tüfüekli her kiþi "avcý" deðildir. her "avcý" da yasadýþý deðildir.
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

Yücel

Alıntı yapılan: Nejat -  Kasım 19, 2009, 06:09:14
tercüman önemli deðil, pasaport parasý çok tutuyor  :-\

eline diline saðlýk çok saðlam yazmýþsýn ama o kadarda deðil heralde