aks göbek somunun

Başlatan avci_kerem, Ekim 15, 2009, 08:17:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avci_kerem

duydugum sürtme sesi uzerine kirko ile on takýmý havaya kaldýrdým .. arýza gobek somumunun sýkýldýgý milin diþ yollarýnýn bozulmuþ oldugu .. sýkmaya calýstýðýmda boþa dondugunu gordum .. aksý aldým dýþarýya kafayý ayýrdým .. sizce acaba tornacýda yeni diþmi açtýrmalý , kafayý mý yenilemeli , veya baþka bi çozum mu bulmalý ..
ve bir sorumda þu arýzayý giderdiðim de somunu ne kadar sýkmalýyým .. þimdiye kadar hep tam sýkýp yarým tur kadar gevsetirdim .. ama cant yine ýsýnýrdý (balatalardan da olabilir ).. acaba bunun ideali nedir
  saygýlar
sariyer __ kýyýköy -----  >>  arasý

sonata007dr

ideali tornacýdan orasý için yuvarlak içi boþ bir yuksuk gibi birþey yaptýrmak bu olunca sýkýþma olmaz istediðiniz kadar somunu sýkarsýnýz tekerler rahat döner.

bilgisiz bir usta benim aracýn o somunlarýný çok sýktý ve levye ile tekeri zor dönderiyordu ben bir problem olduðunu söyledim oda usta tabiririyle araç yola çýkýnca alýþýr dedi ve tabi alýþtý yani yolda kaldým. aracým bilye daðýttý nakliye masraflarý tekrar rulmanlar vs vs çok para harcamýþtým o zaman. o bilezik gibi þey çok faydalý eger o yapýlmazsa fazla sýkmadan takýlmalý ve tespit edilmeli çentiklere vurularak.

avci_kerem

yaptýrmam gereken yuksuk seklindeki parcayý anlamadým .. ?? kafamda bi yuksuk olusturuyorumda orda nere koycaz .. somunun sýkýldýgý yerde bi pul koyabilecek kadar bi bosluk bile yok ..

NÝVACI

Poryadaki iki rulman arasýna
tornacýna porya ve rulmanlaýný birlikte götür.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

ssbman

Hýmm Bende sað ön tekerden bir sürtme sesi duymaya baþladým . Baktýrmam lazým . Birde 10-15 km yol yapýnca balata kokusu gibi bir koku gelmeye baþladý . Kauçuklu zift attýrdým bunda mý diye düþünüyorum ama emin olamadým . Bakýma kadar yolda býrakmasýnda ...

Baktýrdýðýmda sonuçlarý yazarým .

NÝVACI

Isýnmasýna bakarak deðerlendirme yapabilirsin.

avci_kerem

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 15, 2009, 11:46:43
anlaþýldý tamam ..

ssbman

Hýmm aðabey , aþýrý frenleme yapmadan geldiðimde jant ýsýnmamalý deðil mi ? Isýnma ve ses neye iþaret olabilir ? Bari hazýrlýklý gidelim biraz  :)

Yarýn sabah kontrol edeyim . En son ayarlanmýþtý bunlar ama belkide zamanla sýkýldý yada gevþedi ...

Saygýlar , sevgiler

wastiee

Alıntı yapılan: ssbman -  Ekim 16, 2009, 01:03:21
Hýmm aðabey , aþýrý frenleme yapmadan geldiðimde jant ýsýnmamalý deðil mi ? Isýnma ve ses neye iþaret olabilir ? Bari hazýrlýklý gidelim biraz  :)

Yarýn sabah kontrol edeyim . En son ayarlanmýþtý bunlar ama belkide zamanla sýkýldý yada gevþedi ...

Saygýlar , sevgiler
barýþ, bende benzer bir þey olmuþtu, sað ön frenin kilitlenmiþ olabilir, balatayý bastýran 3 tane hidrolik piston var, bende bir tanesi kilitlenmiþti kýlýfý yýrtýlýp toz vs yiyerek. ani fren yapýnca araba çekiyordu bende. ýslak yolda daha belli ediyor kendini.

ben kuru havalarda baya yol yapmýþtým o þekilde, koku olacak kadar çok deðildi bende :)

denemek için krikoyla kaldýrýp önce sol tekeri sonra sað tekeri elle çevirmeyi deneyebilirsin, fark varsa farkedersin zaten
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

NÝVACI

Katýlýyorum ayný olayý bende yaþadým.
arka frenler içinde eðer tamirciniz nivayý tanýmýyorsa hatýrlatýn ayar yeri iki adettir bilmeyenler tek taraftan ayar yaparlar.

ssbman

Herkese teþekkürler . Birkaç defa kontrol ettim . Tekerlerin hiçbirinde ciddi ýsýnma sözkonusu deðil . Krikoya vurup bakamadým henüz . Bakýnca yazarým burdan tekrar .

avci_kerem

wasstie arkadasýmýz pislik sonucu yirtilan piston koruklerinden birinin calýsmadýgýný soyledi .. ve arada kilitlediðinide .. bende bugun fark ettim .. cik cik diye ses geliyor on soldan .. hafif frene dokundugumda geçiyor ??sanki diskte balans varmýþ gibi !!! ayný problem olabilirmi acaba ??

Yevgeni

Bir an önce söküp bakýn.
Fren teþkilatý ihmale gelmez..

sonata007dr

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 15, 2009, 11:46:43

aynen buraya ben yaptýrdým çok memnunum ömürlük oldu.

NÝVACI

Ozaman bol çamurlu günlerde kullan kardeþim.