Çaký-Býçak-Pala-Nacak Vs...

Başlatan kocaali, Ekim 22, 2014, 03:37:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Ağustos 31, 2014, 05:41:08
az evvel saðý solu kurcalarken  çaký-býçaklar elime geçti , diz bunlarý geç karþýsýna sigara iç....  Bodrumu bir karýþtýrsam daha neleri çýkacak unuttuðum , birde evvelden saða sola hediye olarak verdiklerim aklýma geliyor , ahh  ulan ahhhh...  artýk akýllandým , orijinal olan hiç bir çaký vs hediye etmiyorum artýk... giden gitti saðlýk olsun  ;D

abiler Opinel diye bi fransýz markasý var, çaký üretiyor... 1890'lardan beri tasarýmý hiç deðiþtirmemiþ.. hem karbon çeliði versiyonu hem de paslanmaz çelikten iki tip üretimi var.. epey methini okudum farklý forumlarda... var mý aramýzda kullanmýþ tecrübe etmiþ olan???
No mud, no fun...

kocaali

bu klasik model...

bir de outdoor versiyonu yapmýþlar, bunu yeni gördüm... pek de hoþuma gitti... hem ip baðlama yeri var, hem de sapýn uç kýsmý düdük...

No mud, no fun...

kocaali

http://www.youtube.com/watch?v=83rJi6-RlBg

bu da test videosu... bence gayet baþarýlý bir çaký için... beklentimi fazlasýyla karþýlayacak gibi...
No mud, no fun...

Harun

tsk komando býçaðým var zabitlik günlerimden kalma,
iyi bir biley taþý edindim yanýna,
iþim tamam...
bunlara baktýkça aklý karýþýr insanýn bir anda Eyüp abi gibi kolleksiyoner olur çýkarsýn.

NÝVACI

adým aykýrý adama çýkacak bir þey deðil.
1 kýrk sefer kilitle uðraþtý
2 o aðaç kavak yada çýnar ayarý bir aðaç yani yumuþak
vurma iþlemi her çaký için geçerli öyle kullanmak lazým
kanýrtma iþlemi yok bütün mesele kanýrtma saðlamlýk göstegesi odur
bahadýr hatýrlar 12.5 tl.ye bir serik çakýsý aldým hemde kilitli paslanmaz kan oluklu
bilemek yada biletmek esastýr elini kesmeyen kalmadý
çakýnýn býçaðýn ana vatanýnda yaþýyorsun
bilgi sayarda oturduðun kadar þehrini gezsen tenhalarda neler bulursun
mutlaka 100 yýllýk firmaysa
bursa1400 den beri bu iþi yapýyor
yav yine çenem düþtü galiba
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Yevgeni

Bu kez gerçekten nokta atýþý yaptýn dede.
Babacandar da bizi kamyon makasýndan imal yaprak piçaðý sahibi ettiydi Cide'de.
Bir de nacak vardý, Harun sende miydi o?

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 22, 2014, 05:35:15
bahadýr hatýrlar 12.5 tl.ye bir serik çakýsý aldým hemde kilitli paslanmaz kan oluklu

kaptýrdým havaalanýnda zýmba gibi bursa çakýmý da, ondan derdim... yoksa var bir Bora marka býçaðým, bi de makastan baltam, evelallah yolda býrakmadýlar bugüne kadar...

býçakçýlar çarþýsýný bi turliyim ben ilk fýrsatta, hala hakiki esnaf olan bildiðim bir yer var...  :) :) :)
No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ekim 22, 2014, 06:01:18

Bu kez gerçekten nokta atýþý yaptýn dede.
Babacandar da bizi kamyon makasýndan imal yaprak piçaðý sahibi ettiydi Cide'de.
Bir de nacak vardý, Harun sende miydi o?

he bende nacak

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 22, 2014, 06:48:56
kaptýrdým havaalanýnda zýmba gibi bursa çakýmý da, ondan derdim... yoksa var bir Bora marka býçaðým, bi de makastan baltam, evelallah yolda býrakmadýlar bugüne kadar...

býçakçýlar çarþýsýný bi turliyim ben ilk fýrsatta, hala hakiki esnaf olan bildiðim bir yer var...  :) :) :)

hakiki esnaf ise ben de Bursa'ya gelende giderim,
alýrým senden detaylarýný...
Eyüp abi hepimizi Baattin yapacak ;D

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 22, 2014, 03:45:17
http://www.youtube.com/watch?v=83rJi6-RlBg

bu da test videosu... bence gayet baþarýlý bir çaký için... beklentimi fazlasýyla karþýlayacak gibi...

Outdoor versiyonu  gettigedecek  sitesinde  74,99 TL ..  Orijinal diyor , videosunu beðendim  sipariþ listeme eklemeliyim.  bu markayý bilmiyordum . Teþekkürler.  Bendeki çakýlar öyle karbon vs  deðil.. bildiðiniz  elma çakýlarý  ;D

Maestro

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 22, 2014, 05:35:15

Geçen senelerde Ýzmir Fuarýnda Býçaklarýn olduðu sergileri dolaþýyordum ,  Sürbisa  ( Sürmene býçak )  ve Denizli býçaklarý kapýþýyorlardý , Burhan Amca güzel yakalamýþ , orada standakiler ile biraz takýldým , eve , annemlere vs  ekmek býçaðý almýþtým ,  vaktiyle Sürmene ye meþhur bir isveç býçak firmasý geliyor , adamlar Sürmenede býçaklara hayran kalýyorlar vs  '' yaptýðýnýz býçaklara bizim loðo muzu basýn ''  diyerek anlaþma yapmak istiyorlar , bizim lazlar kabul etmemiþler ... vardýr bir bildikleri muhakkak.  Denizli býçaklarý da tartýþmasýz 10 numara , geçen sene ekmek býçaðý aldým , ufacýk tefecik ama dikkat etmessen parmaklarýný götürüveriyor.   

http://www.bicakdunyasi.com/kategori/av-bicaklari/15

atinco

Opinel'in bir sürü çeþidi çýktý ama aslýnda balýkçý býçaðýdýr. Marifeti, suda batmaz (klasik karbon olan modeli). Buralarda pahalý ama oralarýn Bursa çakýsý da o iþte. Çok basittir, sade çözülmüþ, iþ bitirilmiþtir. Rus malý gibidir. Misal, açýkken kapanmasýn diye konan bilezik kilit adamý güldürür. Basit, ucuz diye uyduruk yapýlmamýþtýr, muntazamdýr.

atinco

Bir de bu eski karbon modelleri diðerlerinden daha iyi. Paslanmaz çelik olan çillendiydi, aðýr olduðundan suda batýyor, diðeri gibi tuzlu suya da gelmiyor. Eski model olan aynen devam, arada yaðlanýr, bakým yapýlýr... Zevkli.

kocaali

Alıntı yapılan: atinco -  Ekim 23, 2014, 01:20:14
Bir de bu eski karbon modelleri diðerlerinden daha iyi. Paslanmaz çelik olan çillendiydi, aðýr olduðundan suda batýyor, diðeri gibi tuzlu suya da gelmiyor. Eski model olan aynen devam, arada yaðlanýr, bakým yapýlýr... Zevkli.

karbon iyidir  ;)  kolay bilenir, jilet gibi olur.. hem de karbon klasik versiyonlar 15-25TL mertebesinde, Bursa çakýsý fiyatýna.. bi tane edinip deneyeceðim.. tek hoþuma gitmeyen yaný sapýn yuvarlak formda oluþu, cepte þiþkin durabilir..
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: Harun -  Ekim 22, 2014, 08:39:45
hakiki esnaf ise ben de Bursa'ya gelende giderim,
alýrým senden detaylarýný...
Eyüp abi hepimizi Baattin yapacak ;D

çakýmý ve baltamý ordan aldýydým, yok paraya... dükkanýn %90'ý günlük kullaným býçaklarý ve bol bol da çin malý çaký vardý þekil þemal yönünden çok afilli görünen... lakin amca ýsrarla çok daha ucuz olan bursa çakýsýný verdiydi ve yýllarca çok iyi iþ çýkardý..

asýl Ýzmir'de Ýnciraltý'nda hala el dövmesi býçak vs yapan bir dükkan olduðunu duymuþtum, adresi de vardý bir yerlerde ama gidip bulmak nasip olmadý.. oraya gidip bi bakmak lazým...
No mud, no fun...