Ýstanbul Üsküdar'dan 35½'lu Selamlar :)

Başlatan Uluztore, Ağustos 09, 2014, 04:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uluztore

Arkadaþlar herkese selamlar..
1-2 yýldýr ara ara depreþen Offroad sevdama artýk çok daha yakýn olduðumu hissettiðim, uzun süredir ara ara yaptýðým araþtýrmalarla az çok bilgilendiðim ve Niva'lar hakkýnda daha da bilgi edinebilmek için son haftalarda forumun altýný üstüne getirerek yolun hala ne kadar baþýnda olduðumu gördüðüm bir süreçten geçiyorum.. :) Uzun bir araþtýrma sonrasýnda avantaj ve dezavantajlarýyla (en azýndan bu aþamada) benim için uygun aracýn Niva olduðuna karar verdim ve akabinde foruma üye oldum. Forumu kurcalamaya hala devam ediyorum :) Bulacaðým daha nice güzel bilgiler/paylaþýmlar olduðuna eminim..

Kýsa bir girizgah sonrasýnda kendimden bahsedeyim biraz da. Adým Uluç, 30 yaþýndayým. 35½ Karþýyakalý olup 7 yýldýr Ýstanbul'da ikamet ediyorum. Özel sektörde kurumsal satýþ yöneticisi olarak çalýþýyorum. Arkadaþlýklara dostluklara önem veren, esprili, zaman zaman içine kapanan, zaman zaman çenesi düþen, zaman zaman saçma takýntýlar edinebilen, birazcýk da Pollyannamsý biriyim :)

Henüz bir Niva'm yok fakat araþtýrmalara baþladým. Henüz tam olarak hangi özelliklerde nasýl bir Niva almak istediðime karar veremedim. Forumu biraz daha taradýktan sonra, ilgili baþlýklarda bu konuda sizlere soracaðým sorularým olacak.

Herkese tekrar selamlar..

Harun

Uluç hoþgeldin aramýza,
en kýsa sürede Niva'na kavuþmaný dilerim.

NÝVACI

Umarým gönlünce bir araç gönlünce yaþamýn olur
Yaþýnda olmak için neler verecekler var kýymetini bil
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Uluztore

Tekrar merhaba.. Güzel dilekleriniz için teþekkür ederim.. Umarým birlikte güzel anýlarýmýz olur..

ugur16

Tek tavsiyem sýfýrdan toplayarak binilecek bir niva alma..Herþeyi ile eksiksiz sorunsuz bir niva al hemen tadýný çýkarmaya baþla.Gerisi boþ.Bu arada hoþgeldin.Hakkýnda hayýrlýsýný dilerim.

Yoðurdu üfleyerek yediðim çok belli oldu sanýrým :D

Saygýlar Sevgiler..
Dað+deniz+niva+özgürlük = HUZUR

BAHADIR

Hoþgeldin. Düzgün, standart bir Niva al, sonrasýna kendin karar ver. Zaten yeterli bir araçtýr, fazla bir þey istemez.

NÝVACI

Niva alýncaya kadar bana yeter dersiniz eðer önceden yaþanmýþlýk yoksa.
Çýta yakalandýkça ufuk uzaklaþýyor
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Uluztore

Evet aslýnda tam olarak benim de sormaya niyetlendiðim konu buydu.. Çok uyguna bir araç bulup komple modifikasyona girmek mi, yoksa standart bir araca zamanla ilaveler yapmak mý, yoksa beklentilerim doðrultusunda dolu bir araç mý ? Bu 3 senaryoyu harcamalar doðrultusunda kýyaslarsak sizce nasýl bir sýralamayla karþýlaþýrýz ?

kocaali

Alıntı yapılan: Uluztore -  Ağustos 11, 2014, 01:13:10
Evet aslýnda tam olarak benim de sormaya niyetlendiðim konu buydu.. Çok uyguna bir araç bulup komple modifikasyona girmek mi, yoksa standart bir araca zamanla ilaveler yapmak mý, yoksa beklentilerim doðrultusunda dolu bir araç mý ? Bu 3 senaryoyu harcamalar doðrultusunda kýyaslarsak sizce nasýl bir sýralamayla karþýlaþýrýz ?

önce beklentiyi net olarak ortaya koymak lazým, gereksiz meblaðlar yatýrmadan önce... bu araçtan beklentileriniz nelerdir???

bu arada hoþgeldin hocam :)
No mud, no fun...

Yevgeni

Alıntı yapılan: Uluztore -  Ağustos 11, 2014, 01:13:10

Her 3 aracýn da bir örneðini bir araya getir (mümkünse).
Girin araziye, asfalta artýk nereyse menzil.
Bakýn artýk sonra duruma..

Maestro

yalnýz degilmiþim demekki   ;D

bende Izmir  , Uzun yýllar   35.5   un havasýný soludum , Þu an biraz uzak olsamda  arada sýrada illaki þöyle bir dolanýp geliriz.

Daha once Niva tecrübeniz yok ...  bence  piyasayý takip edip hesaplý  mümkünse enjeksiyonlu bir  Niva ile bir müddet takýlýn , huyunu suyunu ögrenip ondan sonra  digger konulara girin derim , satmaya bile karar verseniz en azýndan zarar etmessiniz.   

Ben Niva yý arazide seviyorum ,  asfaltta  aheste aheste takýlýrým derseniz sorun yok...

zannýmca ,  arazide Niva yý kullanan biri  bir daha vazgeçemiyor.

birde..  2. araba olarak Niva  çok zevklidir , ama tek araba olacaksa tavsiye etmem.

Uluztore

Nazik hoþgeldinlerinize tekrar hoþbuldum :) Niva ikinci araç olacak. Asfaltý da keyfe keder görecek, asfalt methini duymak adýna  ;D

Aslýna bakarsanýz ilk etapta bütçem sýnýrlý ve maksimum 10bine kadar çýkabilirim. Ýlanlara bakýyorum 7-10 arasýna Nivalar var. (Pazarda daha ucuza da bulunabilir sanýrým ya da iyi bir pazarlýkla falan) Ýlave etmek istediklerim þnorkel, yükseltme(detaylarýa çok hakim deðilim), tavan sepeti ve tavan sisleri, vinç ve arazideki performansýna olumsuz etki etmeyecekse dodikler. Lastikler OK144 olacak. Ve son olarak belki tamponlarla da oynayabilirim.

Ýlaveleri imkanlar doðrultusunda yapmak daha mantýklý gibi sanki.. Bu saydýðým ilaveler iþçilik dahil ne civarlarda tutabilir yaklaþýk olarak ?

NOT: Detaylara bu sayfada girdik, tanýþmanýn dýþýna çýktýk affola :)

Yevgeni

Saydýklarýnýzdan sadece lastiði öne alýn, yani ilk yapacaðýnýz çamur lastiði takmak olsun.
Diðer maddeleri ihtiyaç duyarsanýz gerçekleþtirin.
Ekstra ýþýklarý tavana takmayýn, tamponda 2 tanesini akünüz anca yüklenir.
Dodik tamamen gereksiz.
Þnorkel 40 yýlda 1 kere iþ yapar ama yapar.
Tavan sepeti fazladan yük taþýmayacaksanýz gerekli deðil.
Elbette alayý keyif katsayýsýna paralel yapýlabilir de, bize de kokoreç yemek düþer..

Uluztore

Abi bilgiler için teþekkürler.. Ben de sana paralel düþünüyorum aslýnda.. Çok elzem þeyler deðiller belki ama gözlerimi kapattýðýmda bu tarif ettiðim Niva canlanýyor gözümde :) Kokoreçleri hep beraber yeriz inþallah bir gün :)

O zaman düz bir Niva alýp, keyfe göre zaman içinde ilavelerde bulunayým..

Peki 1.6 - 1.7 tavsiyeniz nedir ? Forumda birkaç yerde okumuþtum, sadece araziye çýkacaksanýz tüplü olmasýn falan yazýlmýþtý. Bu konuda sizler de böyle mi düþünüyorsunuz ? Arazi performansýna 1.6 - 1.7 - LPG olarak bakarsak önerileriniz neler olur ? Orta sertlikteki bir arazide yakýt tüketimi ne civarlarda olur ?   

Yevgeni

1.7 yakýt avantajýna sahip 1.6'ya göre (100cc daha fazla ama tüketimi daha az).
LPG uygulanacaksa 2003 ve sonrasý bakýn. Yakýt tðketimi ise arazide gerçekten hesaplanamýyor.
Ben LPG kullanmýyorum. Param çok olduðu için deðil lakin düþük verim almak istemediðim için diyeyim..