KENDÝN PÝÞÝR KENDÝN YE KÖÞEMÝZ...

Başlatan shadowturks, Ocak 03, 2014, 12:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

bu arada malzemeyi boyamak yerine dc-fix tarzý yapýþkan bir folyo ile kaplama mý yapsam, karbon görünüm versem falan, sýkýldýkça renk ve doku deðiþtirebilirim böylece :))  ya da direk kokpit rengine yakýn bir renkte boyayayým....
No mud, no fun...

shadowturks

mat siyah sprey boya ile boya tamamdýr...
ayrýca çerçeveyi resimdekinin tam tersi kapalý tarafý yukarý gelecek þekide
3 m çift taraflý bantla midland yazýsýnýn olduðu kýsma yapýþtýr...
ses için delik delmene gerek kalmaz o zaman..
vidalarýda siyah kaplama alçýpan vidasý alýrsan ayrýca boyamana gerek kalmaz...
mehmedim cok güzel olacak...
iþtebu... ben kendi iþini kendi gören adamlarý severim...
bende bugün nivanýn arka gergi ve tandýr kollarýný amortisör lastik burçlarýný deðiþtirdim....
arkadan týk ses gelmez oldu... ;D ;D

rahmieken

Alıntı yapılan: shadowturks -  Şubat 04, 2014, 07:34:40
mat siyah sprey boya ile boya tamamdýr...
ayrýca çerçeveyi resimdekinin tam tersi kapalý tarafý yukarý gelecek þekide
3 m çift taraflý bantla midland yazýsýnýn olduðu kýsma yapýþtýr...
ses için delik delmene gerek kalmaz o zaman..
vidalarýda siyah kaplama alçýpan vidasý alýrsan ayrýca boyamana gerek kalmaz...
mehmedim cok güzel olacak...
iþtebu... ben kendi iþini kendi gören adamlarý severim...
bende bugün nivanýn arka gergi ve tandýr kollarýný amortisör lastik burçlarýný deðiþtirdim....
arkadan týk ses gelmez oldu... ;D ;D
merhabalar bulunduðum yerdeki usta ve kiþilere burçlarýn deðiþebileceðini anlatamýyorum ýsrarla. birileri de '' abi sen sök ben onlara burç takarým '' gibi söler sarfetse de ortalama laflara güvenip de arabanýn alt takýmlarýný sökemedim.
1-2 ay içinde amortisör, ayna mahruti vb deðiþimleri için aracý garaja sokacaðým. bu sýrada alat takýmda ne var ne yok bi bakacaðým.
sonuç olarak burçlarý nasýl nerden temin ettiniz bunu sormaya çalýþtým :D
mesela defender için mavi poliüretan burç takýmý satýlýyor. lada için ben bulamadý mevcut mudur?

shadowturks

ladada sistem farklý
o polyemit burçlardan takarsanýz arabayý asfaltta kullanamassýnýz...
kolay bozulmaz ama konfor sýfýr olur gürültüden býkarsýnýz..
kauçuk her zaman iyidir..
komple arka tandýr kolu seti 5 parça olarak 120 tl civarý takým.
alttaki uzun tandýr kollarý  doðan slx ile aynýdýr..
diff üstü kýsa kollar ve çapraz denge kolu nivaya has orjinal olmalýdýr...
arka amortisör burçlarý yine doðan slx ile aynýdýr...
ön salýncak fiþek burçlarý adedi 3-4 tl gibidir toplam 8 adettir orjinal olmalýdýr.
rotiller nivanýn orjinali olmalýdýr..
ön amortisör alt burçlarý arkalarla aynýdýr. üst ler ise pullu tip nivanýn orjinali olmalýdýr..
rotlar,rot kollarý,ve es rot orjinal niva olmalýdýr...

NÝVACI

Eh bu yorumdan sonra
gözüm arkada kalmaz acaba nivacýlar naparlar ne ederler derdim kalmadý
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

rahmieken

Alıntı yapılan: shadowturks -  Şubat 05, 2014, 06:34:09
ladada sistem farklý
o polyemit burçlardan takarsanýz arabayý asfaltta kullanamassýnýz...
kolay bozulmaz ama konfor sýfýr olur gürültüden býkarsýnýz..
kauçuk her zaman iyidir..
komple arka tandýr kolu seti 5 parça olarak 120 tl civarý takým.
alttaki uzun tandýr kollarý  doðan slx ile aynýdýr..
diff üstü kýsa kollar ve çapraz denge kolu nivaya has orjinal olmalýdýr...
arka amortisör burçlarý yine doðan slx ile aynýdýr...
ön salýncak fiþek burçlarý adedi 3-4 tl gibidir toplam 8 adettir orjinal olmalýdýr.
rotiller nivanýn orjinali olmalýdýr..
ön amortisör alt burçlarý arkalarla aynýdýr. üst ler ise pullu tip nivanýn orjinali olmalýdýr..
rotlar,rot kollarý,ve es rot orjinal niva olmalýdýr...

teþekkür ederim gerekli bilgiler edinildi. boþ bir zamanda söküp bakýp sipariþ geçilip yapýlacak bunlar. teþekkürler tekrar.

shadowturks

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Şubat 11, 2014, 12:27:48
Eh bu yorumdan sonra
gözüm arkada kalmaz acaba nivacýlar naparlar ne ederler derdim kalmadý

babam biz sensiz neyaparýz ?? ben onu bilemedim.  ;) ;) ;)

shadowturks

mecnunbalci

eski lada yeni samurai  sahibi olarak bende samurai me yaptýðým el emeði göz nuru iþlerden bahsedeyim. araç kapalý kasa samurai. üstüne 4 lü sis farý monte ettim. elektrik baðlantýlarý bana ait. boru, köþebent ve basamak sacýndan yan basamak yaptým. koltuklarý yarýþ koltuðu ile deðiþtirdim. montesi ayak uydurmasý bana ait. arkada koltuk yoktu minibüs koltuklarýndan 3lü olanýndan alýp kestim 2 liye çevirdim. altýna köþebentten ayak yapýp monte ettim. camlara bir kutu koyu cam filmi alýp filmi de çektim. tüpün yerini arkaya yatay olarak yerleþtirdim. onun yerleþtirmesi de bana ait. tekerleri  5cm dýþarý çýkartacak flanþ yaptýrdým. onlarý monte ettim. ön tarafa domuzluklu boru tipi tampon yaptým þaseye sabitledim. arkaya boru tipi tampon yaptým þaseye sabitledim. çelik halat, klemens, aybold ve gerdirmelerden dalkýran yaptým. pvc yaðmur borusu, saksý, performans hava filtresiyle þnorkel yaptým. orijinal tamponda yer alan park lambasýný yeni yaptýðým tamponda kullanmayýp led çubuk lambayla deðiþtirdim ve far çevresine monte ettim.
aracýn ilk hali ve yaptýklarýmýn fotoðraflarý

kocaali

Alıntı yapılan: kocaali -  Ocak 03, 2014, 09:19:30
çorbada bizim de tuzumuz bulunsun.. ben de oldukça basit ama benim için etkin olan bir çözümü paylaþayým..

kamyonu aldýðýmdan beri bagaja koyduðum eþyalar bagaj içinde gezinip duruyordu.. çünkü hiç bir sabitleme yolu yok, ne bir kanca var lastik takmalýk ne de baþka birþey.. eþyalarý da plastik kutulara koyduðum için kutular her virajda kol kola girip halay çekiyordu arkada... oysa ben bagajýn en dip kýsmýna bu kutularý sabitlemek istiyordum. onlarýn kýsmý ayrý olsun, bagajýn geri kalan kýsmý farklý kullanýmlar için boþ kalsýn istiyordum..

bagajý nasýl ikiye bölerim ve o kutularý sabitlerim diye düþünürken aklýma barfiks barý geldi, çevirdikçe kenarlardan uzayan kapý kasalarýna takýlan barfiks barý.. uzunluðunu ölçtüm hafif kýsa geldi. Marangoza iki tane küp takoz kestirdim, onlarý siyah sprey boya ile boyadým, barfiks barý ile kasa arasýna kondurdum. Kasanýn kaplamasýnýn yanlarýnda cep gibi oluklar vardý, tam oraya girecek ölçüde yaptýrýnca saða sola aþaðý kaymasýný da önlemiþ oldum.. Barý da hafif sýkýnca sabitlendi.. Böylece bagaj bölmesinin üst kýsmýný halletmiþ oldum.. fakat barýn yüksekliði kutularýn yüksekliðinden fazla olduðu için hala yeterli çözüm deðildi. Bauhaus'tan 1m'lik alüminyum lama aldým, onu da bagajýn tabanýna vidaladým. Sonra da çektim lastik fileyi :) oldu da bitti maþallah.. artýk herþey yerli yerinde ve sabit..

alüminyum barýn rengi çok sýrýtýyor diye onu da siyaha boyadým akþam :) operasyon tamamlandý.. buyrun fotolarý...

uzun zamandýr uðramamýþým bu baþlýða...

pazar günü gezmeye çýkamayýnca bagaj düzenini biraz deðiþtirdim. uzun zamandýr aklýmdaydý, tüm malzemem bagajýn en dibinde konumlanmýþ olduðu için ufacýk bir þeyi bile oradan almak için kasanýn içine girmem gerekiyordu, daha pratik olmasýný istiyordum. bir de kasislerde zýplayýnca o kutular da zýplayýp ses yapýyordu, onu da tamamen kesmek istiyordum, bagajdaki herþey güvenli bir þekilde sabit olmalýydý.

önce iki adet plastik çanta aldým bauhaus'tan. Sonra kutularda taþýdýðým malzemeleri gruplandýrdým. Birinci çantaya zorunlu trafik malzemeleri; ilk yardým çantasý, seyyar lamba, boyunluk... vs... ikinci çantaya da daha ziyade arazide gerekebilecek alet edevatlar; biraz takým taklavat, u-kilit, strap, balta, eldiven, reflektörlü yelek vs...

sonra bu iki çantayý bagajýn hemen aðzýnda sað ve sol yanlara sabitledim. Sabitlemeyi þöyle yaptým; kasanýn üst parçasýný kasaya sabitleyen saðda ve solda ikiþer adet metal parça mevcut. Bunlarý birer tane gardolap aský borusu (yassý) ile birbirine birleþtirdim. Sonra da çantalarý hortum kelepçesi ile saplarýndan bu borulara sabitledim. Kasada en ufak bir delme, vidalama falan yapmam gerekmedi. Ve tamamen seyyar, istediðim zaman 5 dakikada komple söküp alabiliyorum.

Yetmedi; mevsim itibariyle yanýmda kürek taþýma ihtiyacý hissettiðimden, ki zamanýnda jimny'yi kanalda komple oturttuðumda tek baþýma oradan çýkabilmemi saðlamýþ alettir kendisi, gardolap borusunun soldakine iki delik delip o deliklere birer uzun civata sabitledim. Sonra küreðin sapýna da iki delik delip küreði o civatalara geçirip uçlarýna da birer kelebek somun taktým. Kürek de emniyetle sabitlendi. Üstelik sökmesi takmasý da çok kolay...

tüm bunlarý yazarak anlatmaya çalýþtým ancak fotoðraflarý çekemedim iþim gece bittiðinden.. ilk fýrsatta ekleyeceðim... birkaç parça daha var bagajda sürekli bulundurmak istediðim, onlarla ilgili çalýþmalarým da devam edecek  ;D ;D
No mud, no fun...

kocaali

buyrun fotolar; öðle yemeði molasýnda gidip çekiverdim..

çantalarýn derinliðini özellikle çamurluk þiþkinliðinin derinliðiyle ayný ölçüde aldým ki çýkýntý yaratmasýn...   ;)

No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: shadowturks -  Ocak 06, 2014, 10:42:09
1 plaka 4 mm marin kontraplak
3 adet lambri tahtasý hafif yumuþak ayous aðacý,
1 kutu fiberli çelik macun,
1 kg mat siyah sentetik boya,
1 mt þerit menteþe,
2 adet takým çantasý kilidi..
2 adet mobilya düþey kapak amortisörü,
portbagaj projesi ...

abi bu marin kontrplak ve diðer malzemeler nereden bulunur? özellikle tavsiye edeceðin marka model vs bilgiler var mýdýr? senin portbagaj fikrinden yola çýkarak, aþaðýdaki örneklere benzer bir sandýk yapmayý planlamaktayým, becerebilirsem. Tabi alüminyum yerine kontrplaktan yapacaðým. Hazýrlarý var fakat fiyatlar 4 haneli  ??? :-\

haftasonlarý fýrsat buldukça yavaþ yavaþ çalýþýrým.. önce ölçüleri alýp bir çizim yapmak lazým, sonra malzemeleri temin edip ufak ufak giriþirim...

lakin öncesinde fikirlerine ihtiyacým var, zira hiç anlamam bu iþlerden...  ;D ;D ;D

No mud, no fun...

kocaali

ilk etapta aklýma gelen; önce bir iskelet oluþturmak ve sonra bunu kontraplak ile kaplamak.. yeterli dayanýmý saðlar sanýyorum... yanal yüklere pek maruz kalmayacaktýr...

kontrplak bu iþ için doðru malzeme midir yoksa baþka birþeyler mi düþünmek lazým?

mesela tabana daha kalýn mý kullanmalý veya iki kat kullanýlabilir mi?

birþeyler çiziktireyim bakayým ne çýkacak...

bir de bu iþlere giriþince gerekecek alet edevat neler olacaktýr?  yarý yolda kalmayalým...   ;D

No mud, no fun...

shadowturks

18 mm kalýnlýk kontrapak kullanýrsan
Ýskelete gerek kalmaz.
Yada 18 mm playwood kullan oda marin kontraplak
Beton kalýbý yapmak için kullanýlýr
Yüzeyi melamin kaplýdýr.ve inþaat malzemecisi her yerde bulursun.
Ben karavanýn yan duvarlarý için onu kullanacaðým.
2 plakasýyla o resimdeki kutuyu yaparsýn...
Plakasý 150 tl civarý
Yüzey melamin olduðundan boyandýðýnda temiz yüzey veriyor.

kocaali

Alıntı yapılan: shadowturks -  Kasım 26, 2014, 09:27:13
18 mm kalýnlýk kontrapak kullanýrsan
Ýskelete gerek kalmaz.

nereden geldiklerini hatýrlamýyorum ama elimde 18mm'lik 120cmX120cm ebatlarýnda birkaç tane plaka mevcut, yýllardýr garajda duruyorlar, sanýrým iþimi görecekler   ;) :D

kýsmetse haftasonu baþlarým ufaktan...

No mud, no fun...