KENDÝN PÝÞÝR KENDÝN YE KÖÞEMÝZ...

Başlatan shadowturks, Ocak 03, 2014, 12:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shadowturks

Evet kardeþlerim abilerim ...
ben bu forumda böyle yaratýcý becerikli adamlarýn çok miktarda olduðunu biliyorum...
bu sebeple; þöyle el emeði göz nuru,yoktan varedilmiþ þeyleri olanlar,
bunuda ben yaptým çok emek verdim ama deðdi diyenler,
zihni sinir projeleri olanlar,yani kafayý çalýþtýrýp iþi eyleme dökenler...
nerdesiniz dökülün bakalým....
bilgi paylaþtýkça çoðalýr.
bu gün nivama þunu bunu yaptým nasýl olmuþ diyenler,
bugün evde avize taktým nasýl olmuþ diyenler.
evde helikopter falan imal edenler ))))
bakýn balkondaki çiçeklerim güzelmi diyenler,
þöyle bir projem var ne dersiniz diyenler?
ben becerikli insaný severim kim sevmezki?
hadi bakalým...
benden baþlangýç
ben kendi karavanýmý kendim yapýyorum zaten malumunuz...
http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=6098.0

kocaali

Senin karavanin yaninda bizimkiler pek basit kalir ustad.. baksana daha bi yangin tupunu sabitleyemedik arabanin icine :)

Yalniz guzel konu acmissin tebrik ederim, cok keyifli ornekler cikacaktir...
No mud, no fun...

Harun

Güzel fikir böyle bir köþe Erkan abi,
ben de Mehmet gibiyim anca bu köþeden bilgi tecrübe týrtýklarým :D
konuyu da sabitledim kaybolmasýn deyi...

kocaali

çorbada bizim de tuzumuz bulunsun.. ben de oldukça basit ama benim için etkin olan bir çözümü paylaþayým..

kamyonu aldýðýmdan beri bagaja koyduðum eþyalar bagaj içinde gezinip duruyordu.. çünkü hiç bir sabitleme yolu yok, ne bir kanca var lastik takmalýk ne de baþka birþey.. eþyalarý da plastik kutulara koyduðum için kutular her virajda kol kola girip halay çekiyordu arkada... oysa ben bagajýn en dip kýsmýna bu kutularý sabitlemek istiyordum. onlarýn kýsmý ayrý olsun, bagajýn geri kalan kýsmý farklý kullanýmlar için boþ kalsýn istiyordum..

bagajý nasýl ikiye bölerim ve o kutularý sabitlerim diye düþünürken aklýma barfiks barý geldi, çevirdikçe kenarlardan uzayan kapý kasalarýna takýlan barfiks barý.. uzunluðunu ölçtüm hafif kýsa geldi. Marangoza iki tane küp takoz kestirdim, onlarý siyah sprey boya ile boyadým, barfiks barý ile kasa arasýna kondurdum. Kasanýn kaplamasýnýn yanlarýnda cep gibi oluklar vardý, tam oraya girecek ölçüde yaptýrýnca saða sola aþaðý kaymasýný da önlemiþ oldum.. Barý da hafif sýkýnca sabitlendi.. Böylece bagaj bölmesinin üst kýsmýný halletmiþ oldum.. fakat barýn yüksekliði kutularýn yüksekliðinden fazla olduðu için hala yeterli çözüm deðildi. Bauhaus'tan 1m'lik alüminyum lama aldým, onu da bagajýn tabanýna vidaladým. Sonra da çektim lastik fileyi :) oldu da bitti maþallah.. artýk herþey yerli yerinde ve sabit..

alüminyum barýn rengi çok sýrýtýyor diye onu da siyaha boyadým akþam :) operasyon tamamlandý.. buyrun fotolarý...

No mud, no fun...

kocaali

bu arada uzun bir yük yerleþtirmek için bagajý büyütme ihtiyacý olduðunda barfiks barýný sökmek sadece 10 saniye sürüyor :)  tekrar yerine takmak da en fazla 30 saniye :)  böylece istediðim esnekliði de bana saðlamýþ oluyor..   ;)
No mud, no fun...

kocaali

bir  de yeni projem var... aracýn içine telsizi monte etmek  ;D  bunu yaparken de kokpite mümkün olduðunca az zarar vermek hatta becerebilirsem hiç delik falan açmadan bu iþi baþarmak..

bu baþlýk altýnda bu konudaki fikirlerimizi de paylaþabiliriz tartýþabiliriz sanýyorum.. ben aklýmdakini söyleyeyim, sizler de varsa farklý fikirlerinizi paylaþýn lütfen.. sonuçta en uygun çözümü bulup uygulayalým..

benim kamyonun þöyle bir kokpiti var.. tek fark benimki otomatik vites..

teybin altýnda, vites kollarýnýn hemen önünde bir boþluk var.. saðý solu çýkýntýlý, her tarafý plastik ile kapalý sadece önü açýk bir göz...

akþam o kýsmýn arkasýnda ne var diye baktým, tamamen boþ.. yani dipteki plastiði kesersem oraya telsizi gömebilirim... arkasýndan da kablo baðlantýlarýný rahatça yapabilirim..

þimdi soru þu; orayý kesmeden baþka nereye telsizi monte edebilirim, kablolarý da görünmeyecek ve elime ayaðýma dolanmayacak þekilde nereden geçirebilirim..
en uygun yer o bahsettiðim kýsým ise, arka plastiði tam telsiz ebatlarýnda kesip telsizi oraya sýfýr gömdüðümde, görsel olarak daha þýk olmasý için o boþluðun içine tam oturan bir telsiz çerçevesini nasýl bir malzemeden yapabilirim? Yani telsizi oraya gömdüðümde telsizin saðýnda solunda altýnda üstünde kalacak plastik kýsmý kapatacak bir çerçeve...

hadi bakalým, zihni sinir fikirlerinizi bekliyorum :)
No mud, no fun...

kocaali

fotomontajla telsizi oraya gömmeye çalýþtým ama biraz dýþarýda kaldý :) niyetim tamamen sýfýra kadar gömmek... sanýrým bu resim daha iyi anlatmýþtýr yapmak istediðimi..

No mud, no fun...

shadowturks

bende yukarýda orta dikiz aynasý civarý baðladým
orayýda düþün..

Harun

shadowturks

buda jakuzi tesisat borusundan þnorkelim.

kocaali

mayk tutucu..

bir arkadaþta görüp kopyalamýþtým.. vantuzlu cep telefonu tutucunun telefonu tutan kýsmýný söküp oraya mayký tutan çatalý vidalýyoruz.. sonra bunu aracýn ön camýnda istediðimiz yere sabitliyoruz.. böylece mayk her zaman elimizin altýnda oluyor  ;D ;D

No mud, no fun...

NÝVACI

Sen taze  bahar bende vakit geç
geçtiðimiz cuma itibriyle fabrika ayarlarýna döndürülen bir adamým
daha orjinaliniz varmý.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

shadowturks

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ocak 06, 2014, 10:35:04
Sen taze  bahar bende vakit geç
geçtiðimiz cuma itibriyle fabrika ayarlarýna döndürülen bir adamým
daha orjinaliniz varmý.

baba harikasýn ...
ama boynuz kulaðý geçmesse meslek ölürmüþ...
ama bizim kulaðý geçmemize daha çooook var...

shadowturks

1 plaka 4 mm marin kontraplak
3 adet lambri tahtasý hafif yumuþak ayous aðacý,
1 kutu fiberli çelik macun,
1 kg mat siyah sentetik boya,
1 mt þerit menteþe,
2 adet takým çantasý kilidi..
2 adet mobilya düþey kapak amortisörü,
portbagaj projesi ...

NÝVACI

Sonradan olma netçi o kadar olur.
gençlikte apt. önündeki sokakta  nivaya taban saçý ve yedek akü yeri falan yapmýþtým.
Dedik ya mazi oldu artýk.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar