2004 1,7 HD Nivamý baþtan yaratýyorum...

Başlatan DOÐA DELÝSÝ, Temmuz 16, 2012, 12:39:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DOÐA DELÝSÝ

Selamlar arkadaþlar;
2004 model nivamý ikendi istediðim özelliklere göre bütçemin el verdiði oranda revize ediyorum. NÝVATR TAYFASI bölümünde de açtýðým konuda daha önceki niva arabamla yaþadýðým sounlarý kýsaca anlatmýþtým. Araç çok sorunluydu. Servise gidip gelmekten keyfini süremedim. Hatta o aracý servise gidip gelmek dýþýnda bile pek kullanmadým desem yeridir. En sonunda kafamdaki aracý buldum. 2004 bir niva aldým. Arac son derece orjinal. motoru canavar gibi arazileri sorunsuz çalýþýyor. Pasý çürüðü yok ama keyfe keder boyamak istedim, komple boya yapýlacakken de ses ve pas için yalýtým yapmayý düþündüm. Kafamdaki modifiye iþlemleri sýrayla þunlar.

1. Araç eski boyasý komple kazýnarak iç dýþ yeniden boya yapýlacak. 
2. Araç içine komple ses yalýtýmý yapýlacak.
3. Araç altýna 15 kutu pütür atýlacak pütür terason ya da würth marka olacak.
4. Ýç döþeme altýna komple paslanma için þalama ile membran döþenecek.
4. Araç içindeki tüm plastik aksamlar içlerinden cam elyafý ile kaplanarak 5 mm kalýnlýða ulaþtýrýlacak.
5. Araç içindeki cam elyafý ile kalýnlýðý saðlanan tüm plastik aksamlar deri kaplama olacak.
6. Spor koltuklar takýlacak. Spor emniyet kemerleri takýlcak.
7. Tavan döþemesi deðiþecek. Yeni tavan aydýnlatmasý yapýacak.
8. Ön koruma demiri yapýlacak.
9. 4300 kg vinç takýlacak.
10. Arac tavnýna demir bagaj yapýlacak.
11. Ön tampon ve tavan sis lambalarý takýlacak.
12. Motor kaputu üzerindeki hava mazgalý üzerine parça yapýlacak.
13. Camlara film çekilecek.
14. Araç içine telsiz yerleþtirilecek.
15. Subwoofer ses sistemi kurulacak.
16. 3 cm yükseltme yapýlacak.

Ýlk etapta yapacaklarým bunlar. Daha sonra kapý döþemeleri, merkezi kilit ve otomatik camla ilgili düþüncelerim var ama bu konularda henüz tam karar vermiþ deðilim. Forum üyesi arkadaþlarýmdan yazdýðým konularla ilgili yorumlarýný bekliyorum. Benim düþünemediðim ama olsa iyi olur dediðiniz konularý da yazarsanýz sevinirim. Bu noktada usta nivacýlarýn yorumlarýný bekliyorum.

Saygýlarýmla...

Harun

Deniz kolay gelsin,fotolarý da merakla bekliyoruz ;)
Alıntı Yap13. Camlara film çekilecek

muayenede veya trafikte sýkýntý olmasýn :)

Alıntı Yap16. 3 cm yükseltme yapýlacak.

Lastik ne düþünüyorsun,yükseltme büyük ebat lastik için mi?

Alıntı Yapmerkezi kilit ve otomatik camla ilgili düþüncelerim var

bunlardan evvel,madem uzun süre kullanmayý düþünerek masraf ediyorsun,klima düþün derim :D
Kaner ile bir görüþ klima konusunu ;)

mehmet22

hayýrlýsý olsan kolaylar gelsin merakla takipteyiz  ..
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

ziyacanbayar

merakla bekliyoruz, þu spor koltuklar uzun yolda filan rahat mý acep, veyahut ne kadar hafif? (arabayý hafifletmek için arka koltuklardan sökmeye baþladým, daha da yer arýyorum:))

Harun

Kaner SIV 87' e uygulamýþtý Sparco gibi bir þeydi adý sanýrým,
ben Niva koltuðuna alýþtým açýkçasý,gayet rahat geliyor bana :D

Yevgeni

Spor koltuklar adamý öyle bir kavrýyor ki, sýkýlýyorsunuz. Fonksiyonu zaten kavramak, ama yarýþ süratinde olmayýnca bu kavrama sýkýcý oluyor.
SIV 87'yi kullandýydým, küçük direksiyonla da birleþince cendere gibiydi..

DOÐA DELÝSÝ

Alıntı yapılan: Harun -  Temmuz 16, 2012, 09:35:31
Deniz kolay gelsin,fotolarý da merakla bekliyoruz ;)
muayenede veya trafikte sýkýntý olmasýn :)

Lastik ne düþünüyorsun,yükseltme büyük ebat lastik için mi?

bunlardan evvel,madem uzun süre kullanmayý düþünerek masraf ediyorsun,klima düþün derim :D
Kaner ile bir görüþ klima konusunu ;)

Filmli camlar Muayene de sýkýntý olabilir ancak bunu bir þekilde aþabilirim diye düþünüyorum.

Lastikler Lassa OK 144 olacak.3 cm yükseltmeyi arazide daha rahat haraket edebilmek için yapayým diyorum.

Klima konusunda tecübem yok aracýn performansýný düþürür mü kaça mal olur bilmiyorum doðrusu. Aslýnda olsa çok iyi olur çünkü bu araçlar yaz kýþ sýcak üflüyor.

Benim en büyük sýkýntým bakalitten yapýlmýþ nerdeyse soðan zarý inceliðindeki ic döþeme plastikleri. Ne kadar dandik yarabbim sen aklýmý koru. Araç bir dað keçisi olmasa katlanmak mümkün deðil bana göre.  Bunun için ne yapabilirim acaba. bakalitleri içerden cam elyafý kaplayarak kalýnlaþtýrýp deri kaplamayý düþündüm ama daha önce yapan eden var mý. Ya da bu konuda kim neler yaptý örnekleri varmý???

Bu arada foruma nasýl foto ekleniyor  bilmiyorum, bu konuda yardýmcý olabilirseniz fotolarý ekleyeceðim.

Saygýlar...

mehmet22

camlarda folya ve karartmalý filimler ...diye hafif kusurlu geciyor muayeneden
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Harun

Alıntı YapLastikler Lassa OK 144 olacak.3 cm yükseltmeyi arazide daha rahat haraket edebilmek için yapayým diyorum

orjinal jantlara OK144 kullanacaksan bence yükseltmeye gerek yok,tabi araziden kasýt da önemli,ne kadar sert arazi...

Alıntı YapKlima konusunda tecübem yok aracýn performansýný düþürür mü kaça mal olur bilmiyorum doðrusu.

Kaner bilgi verir klima konusunda,daha önce yaptýðý çalýþmanýn linki aþaðýda

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=3703.0

Alıntı YapBenim en büyük sýkýntým bakalitten yapýlmýþ nerdeyse soðan zarý inceliðindeki ic döþeme plastikleri. Ne kadar dandik yarabbim sen aklýmý koru. Araç bir dað keçisi olmasa katlanmak mümkün deðil bana göre.  Bunun için ne yapabilirim acaba. bakalitleri içerden cam elyafý kaplayarak kalýnlaþtýrýp deri kaplamayý düþündüm ama daha önce yapan eden var mý. Ya da bu konuda kim neler yaptý örnekleri varmý???

dediðin gibi bir uygulama hatýrlamýyorum,fikir veren olur elbet.Ekli linke bir gözat istersen.

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=3008.0

fotoðraf konusunda ben þahsen photobucket kullanýyorum.

DOÐA DELÝSÝ

Harun bey yardýmlarýnýz için tesekkur ederim.

Ýlk etapta klima düþünmüyorum ondan önce araç içindeki plastik döþeme ve kaplamalarý halletmem lazým. Bu arada aracýn orjinal aynalarýný söktüm aslýnda iyi gosteriyorlar ama araca göre kucuk bence bir de arac arka lastiklerini gösteren bir ayna takýmý olsa daha iyi olur diye düþünüyorum. Önerebileceðiniz bir ayna marka modeli var mý acaba... Bir de iç dikiz aynasý ile güneþlikleri de deðiþtireceðim ama gerekirse onu döþemelere el atacaðým zamana da býrakabilirim...

Teþekkürler...

Yevgeni

Bu ayna arka lastiði görüyor. Ama standart canta OK144'ü göremeyebilir, cant içeride kalýyor biraz.
Ben görüyorum çünkü cantlar hafif offsetlidir..

DOÐA DELÝSÝ

Yavuz abi daha önceki nivamda bu ayna vardý. Ayna açýsý geniþti ancak sürekli titriyordu. Benim eski nivadaki ayanadan mý kaynaklýydý yoksa bu aynalar hep mi boyle bilemiyorum. Ben renault master 2000-2003 model 2,5 panelvanlardaki aynalara hastayým ama bu arabaya nasýl takýlýr yakýsýr mý biraz buyuk mu  kaçar o konuda net deðilim. Benim bir de ranult master aracým var hayatýmdas bu kadar fonksiyonel ve mukemmel görüþ açýlarý veren bir ayana görmedim. O aynalar her yeri gösteriyor abi hem de mükemmel bir görüntü oranýyla. Bunun dýþýnda ranult kango aynalarý da mükemmel.

Güneþlikler için bir fikrin var mý Yavuz abi dodge güneþlikleri olabilir gibi geliyor hem daha kullanýþlý hem de  güzel kapatýyor.

Harun

Alıntı YapBir de iç dikiz aynasý ile güneþlikleri de deðiþtireceðim

Mustafa abi (babacandar) tofaþ kuþ serisinden yapmýþtý yanýlmýyorsam,dikiz ayna üzeri aydýnlatma düzeneði ile birlikte.

DOÐA DELÝSÝ

Merhabalar arkadaþlar;

Bu gun niva nýn makyajý için gerekli bazý parçalarý aldým. alýnan parçalarýn listesi þöyle,

ön sinyallaer
ön camurluk sinyalleri
arac uzerindeki yazýlar ve armalar
ön koruma barý
þnorkel
çamurluk dodikleri
marþpiyer bakalitleri
kaput kaþý
tavan ön spoileri
kaput hava mazgalý bakaliti
bagaj hava mazgalý bakalitleri

Yarýn kaporta iþi bitiyor boya iþlemi baþlayacak. Araçra en üst düzeyde ses ve paslanmaya karþý yalýtým yapýldý.

Aþamalarý fotoðraflýyorum ancak foruma nasýl fotograf ekleyebilrim detaylý bilgi veren olursa sevinirim.

Teþekkürler...

berkayonwheels

Alıntı yapılan: DOÐA DELÝSÝ -  Temmuz 16, 2012, 12:39:04
     Selamlar arkadaþlar;
2004 model nivamý ikendi istediðim özelliklere göre bütçemin el verdiði oranda revize ediyorum. NÝVATR TAYFASI bölümünde de açtýðým konuda daha önceki niva arabamla yaþadýðým sounlarý kýsaca anlatmýþtým. Araç çok sorunluydu. Servise gidip gelmekten keyfini süremedim. Hatta o aracý servise gidip gelmek dýþýnda bile pek kullanmadým desem yeridir. En sonunda kafamdaki aracý buldum. 2004 bir niva aldým. Arac son derece orjinal. motoru canavar gibi arazileri sorunsuz çalýþýyor. Pasý çürüðü yok ama keyfe keder boyamak istedim, komple boya yapýlacakken de ses ve pas için yalýtým yapmayý düþündüm. Kafamdaki modifiye iþlemleri sýrayla þunlar.

1. Araç eski boyasý komple kazýnarak iç dýþ yeniden boya yapýlacak. 
2. Araç içine komple ses yalýtýmý yapýlacak.
3. Araç altýna 15 kutu pütür atýlacak pütür terason ya da würth marka olacak.
4. Ýç döþeme altýna komple paslanma için þalama ile membran döþenecek.
4. Araç içindeki tüm plastik aksamlar içlerinden cam elyafý ile kaplanarak 5 mm kalýnlýða ulaþtýrýlacak.
5. Araç içindeki cam elyafý ile kalýnlýðý saðlanan tüm plastik aksamlar deri kaplama olacak.
6. Spor koltuklar takýlacak. Spor emniyet kemerleri takýlcak.
7. Tavan döþemesi deðiþecek. Yeni tavan aydýnlatmasý yapýacak.
8. Ön koruma demiri yapýlacak.
9. 4300 kg vinç takýlacak.
10. Arac tavnýna demir bagaj yapýlacak.
11. Ön tampon ve tavan sis lambalarý takýlacak.
12. Motor kaputu üzerindeki hava mazgalý üzerine parça yapýlacak.
13. Camlara film çekilecek.
14. Araç içine telsiz yerleþtirilecek.
15. Subwoofer ses sistemi kurulacak.
16. 3 cm yükseltme yapýlacak.

Ýlk etapta yapacaklarým bunlar. Daha sonra kapý döþemeleri, merkezi kilit ve otomatik camla ilgili düþüncelerim var ama bu konularda henüz tam karar vermiþ deðilim. Forum üyesi arkadaþlarýmdan yazdýðým konularla ilgili yorumlarýný bekliyorum. Benim düþünemediðim ama olsa iyi olur dediðiniz konularý da yazarsanýz sevinirim. Bu noktada usta nivacýlarýn yorumlarýný bekliyorum.

Saygýlarýmla...

abi ikinci etapta ne yaptýn :D:D
...and to hear the lamentation of their women