Lada Niva 1989 Restorasyon

Başlatan cemfe, Nisan 15, 2011, 11:16:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenker

Alıntı yapılan: Harun -  Nisan 18, 2011, 05:22:57
eyvallah Cenker,
aküyü yüksek amperli ile deðiþtirmeyi düþünüyordum,o zaman deðiþtirirken mumlama olayýna girecez inceden.

harun yapýlan en büyük hatadýr yüksek amperli akü takmak, fabrikan standart haline göre elektrik tüketimini hesaplar ve ona göre koyar aküyü.

yüksek amperli akü takýnca alternatör þarj için daha cok devreye girer, dolayýsý ile alternatörünü yorarsýn, ayrýca yakýtada alternatör fren etkisi oldugundan artýran etkisi vardýr en güzeli aracýný orjýnal kullan ;)
divers do it deeper

cenker

Alıntı yapılan: cemfe -  Nisan 18, 2011, 05:05:02
Tüm ilgilenenlere çok teþekkür ederim.

Dediðim gibi þimdilik motor indirmek bize maddi açýdan çok büyük külfet olacak.Yapýcaðýmýz belki tüm iþleri iptal ettirir bu iþlem.Yalnýz aracýn akü tarafýnda yapýlan birkaç iþlem var.Ben akü yeri yenileme flndýr diye pek üstüne düþüp fotolamadým gidip tekrar bir öðreneyim.Ýlgilendiðiniz için size çok teþekkür ederim ''Cenker'' bey..

kaynak þalamasý o bölgeye deymiþ ve saç yanmýþ ise size orasý sorun olarak geri dönücektir.
bu araclarýn ön þaseleri oldukca yük taþýyor, dolayýsý ile yoruluyor,
onca para döküpte yarým yamalak bir iþ çýkacak özelikle size masraf acýcak mekanik arýzalar cýkartýcaktýr.
ufak bir hatýrlatma aracýn sanzýmaný üstünde kalarak sadece motoru söktürebilirsiniz, fotolarý incelersenizde  görürsünüz

arac restorasyonu türkiyede malesef dogru teknikten uzak yapýlmaktadýr.düzgün teknik ile bu araclar 30-35 li yaþlara kadar sorunsuz yürütmek mümkündür  ;)

size kolaylýklar dilerim.
divers do it deeper

Harun

Alıntı yapılan: cenker -  Nisan 18, 2011, 05:44:05

harun yapýlan en büyük hatadýr yüksek amperli akü takmak, fabrikan standart haline göre elektrik tüketimini hesaplar ve ona göre koyar aküyü.

yüksek amperli akü takýnca alternatör þarj için daha cok devreye girer, dolayýsý ile alternatörünü yorarsýn, ayrýca yakýtada alternatör fren etkisi oldugundan artýran etkisi vardýr en güzeli aracýný orjýnal kullan ;)
60 amper yerine 72 takmayý düþünüyordum,ekstra sisler dýþýnda bir þey de yok aslýnda,kýþýn iyi gelir diye düþünüyordum.
du bakalým o zaman...

cenker

bakýmlý ve standart araçta hiç gerek yoktur aküyü büyütmeye.
servisler genelde bakmaz 5 binde bir gerginligini rulman boþlugunu kontrol ettir sorun olmasada 30.000 km de söktür gözden geçirt çogu dinamo en az 80000 km sorunsuz hizmet verir.
divers do it deeper

cemfe

Alıntı yapılan: cenker -  Nisan 18, 2011, 05:50:07
kaynak þalamasý o bölgeye deymiþ ve saç yanmýþ ise size orasý sorun olarak geri dönücektir.
bu araclarýn ön þaseleri oldukca yük taþýyor, dolayýsý ile yoruluyor,
onca para döküpte yarým yamalak bir iþ çýkacak özelikle size masraf acýcak mekanik arýzalar cýkartýcaktýr.
ufak bir hatýrlatma aracýn sanzýmaný üstünde kalarak sadece motoru söktürebilirsiniz, fotolarý incelersenizde  görürsünüz

arac restorasyonu türkiyede malesef dogru teknikten uzak yapýlmaktadýr.düzgün teknik ile bu araclar 30-35 li yaþlara kadar sorunsuz yürütmek mümkündür  ;)

size kolaylýklar dilerim.
Kesinlikle bu iþi adam gibi yapan çok nadir insanlar var.Biz bu konuda þanslýyýz aslýnda Bursa'da bu iþle uðraþan gerçek esnaflar var gecesini gündüzüne katan.

Motor idirilse zaten o þekilde inecekti.Fakat dediðim gibi þuanki koþullarda motor indirmek bizi üzecek belkide araç yarým kalýcak.Tekrar teþekkürler önerileriniz için...
Gidilmeyene git!Yapýlamayaný yap!

cemfe

Araç geçen haftadan beri boyaya hazýrlanýyor.Ýlk astar 2 gün önce atýldý.Hatalar rütüþlanýyor,macunlamaya devam...

cenker

divers do it deeper

cemfe

Alıntı yapılan: cenker -  Nisan 27, 2011, 09:57:10
güzel gidiyor  ;)
teþekkürler cenker bey,
okulum dolasýyla sanayiye pek fazla gidip fotolayamamýþtým aracý,bugün gittim pek fazlada biþeyler yapýlmamýþ elektrik tesisatý falan kenarý alýnmýþ macunlamalara devam edilmiþ motor içi birazda mekaniðe girilmiþ acele etmeden yavaþ yavaþ gidiyoruz herþey güzel olsun diye fakat biraz sýkmaya baþladý artýk :)

cemfe

Boyacýmýzýn ufak bir rahatsýzlýðý ve okul yoðunluðu nedeniyle araçla fazla ilgilenememiþtim.Dün gidip yapýlan iþleri fotoladým en yakýn zamanda boyanýp toplanmaya baþlanýlacak kýsmetse.

cemfe

Öncelikle herkese yeniden merhaba.Uzun bir süredir ustalarla yaþanan birçok sýkýntý yüzünden ara verdiðimiz projemize yeniden start verdik.Araç cuma günü itibariyle boyandý.Ýzolasyon çalýþmalarý yapýldý.Elektirikçiye gitti.En yakýn zamanda toplanma fotolarýný yükleyebilmek ümidiyle.Saygýlar...

NÝVACI

hayýrlýsý olsun.
genç bir  arkadaþ
gençleþtirilmiþ bir makina güle güle kullan.
adýnýza sevindim.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

mehmet22

inþallah iþi en kýsa sürede usta engeline takýlmadan biter
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

cemfe

Ýyi dilekleriniz için çok teþekkür ederim herkese :)

NivaTANK

Maþallah çok güzel gözüküyor þimdiden tertemiz  8)
Niva is not a offroad truck, it is a Russian TANK

dora

Dostum kolay gelsin bayaðý emek var iþin içinde.
Niva 1041-firefly-Atlantis