Orta Asya turu

Başlatan wastiee, Ocak 10, 2011, 11:34:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

dogan54

Bu gezinin hayali bile güzel.. :D
Bravo Kerem,
böyle bir geziyi yapabilmeyi düþünmek bile baþarý..
Ufku açýk gençlere bayýlýyorum.
4x4 baska,
NiVA baska..

niva07

Böylesine büyük çaplý bir organizasyonda sponsor sözkonusu olabilir..
Akla ilk gelenler :
* Çelik Motor
* Lastik markasý & firmasý
* Fotoðraf makinesi (Nikon & Canon, vs..)
* Akaryakýt firmalarý
* Motor yað katký ürünleri (Bor, Double Up, vs..)
* GSM Kuruluþlarý
* Navigasyon markalarý
vs..

Karadeniz Otoyolu

Kerem selam, mükemmel bir düþünce bu bahsettiðin.

Eðer bu yaz deðil de, diðer yaza kayarsa profesyonel bir belgesel yapýmý için bende katýlabilirim. Birde buradan biliyorum Gürcistan Rusya sýnýrý kapalý. Hani Gürcistandan Rusya üzeri, Hazar'ýn kuzeyinden Kazakistan gibi bir alternatif için diyorum..

Çok güzel bir plan, tekrar tebrikler...

BAHADIR

Alıntı yapılan: Harun -  Ocak 12, 2011, 05:25:48
benim gelebilmem için lotoyu tutturmam lazým ;D

o duruma ne zaman derdi kalýr ne de nakit ve dahi yakýt... :D

;D
Ayný durumdayým, aðzýmýn suyu aktý ama hem süre çok uzun hemde nakit kýsýtlý.

wastiee

biraz güncel tutalým :) þu an iki aracýz, planlar tam gaz devam ediyor. Ýzmir çýkýþlý olacak ve yaklaþýk 20,000 km tutacak gibi yol. Muhtemelen Haziran'ýn ilk haftasý çýkýlýp Aðustos sonu dönülecek.

kaba rotayý mesaja ekliyorum, vize, nakit, vakit durumuna göre planlar tamamen deðiþebilir tabii ki :)
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

Harun

Alıntı yapılan: wastiee -  Şubat 16, 2011, 05:10:37
yaklaþýk 20,000 km tutacak gibi yol.
sadece gidiþ mi tüm yol mu ???

Yevgeni

Bence toplam 20.000
Zaten biraz daha uzasalar 40.000 olur ki o da dünyanýn çevresi (ekvator üzerinden ölçülen)..

impeesa

Baktýkça, okudukça içim gidiyor resmen. Bol bol dua edip, dört gözle güzel anýlarla, fotoðraflar ve videolarla dönmenizi bekleyeceðim.

Bir icat yapýp gerçek zamanlý nerede olduðunuzu görebileceðimiz ve elde ettiðiniz görüntüleri ( an azýndan fotoðraf) görebileceðimiz bir sistemde düþünsek?

Yusuf aðabeyin tavsiyeleri olacaktýr muhakkak.

Örneðin ben cep telefonumda ovimaps i kullanýyorum, manuel olarak(paylaþ dediðim vakit) koordinat bilgimi ve yerleþim yeri ismini facebooktan paylaþýyorum. Buna benzer biraz daha profesyonel bir uygulama vardýr elbet ?
"Nivan varsa yolun var!"

vehbi

Alıntı yapılan: impeesa -  Şubat 16, 2011, 10:37:49
Baktýkça, okudukça içim gidiyor resmen. Bol bol dua edip, dört gözle güzel anýlarla, fotoðraflar ve videolarla dönmenizi bekleyeceðim.

Bir icat yapýp gerçek zamanlý nerede olduðunuzu görebileceðimiz ve elde ettiðiniz görüntüleri ( an azýndan fotoðraf) görebileceðimiz bir sistemde düþünsek?

Yusuf aðabeyin tavsiyeleri olacaktýr muhakkak.

Örneðin ben cep telefonumda ovimaps i kullanýyorum, manuel olarak(paylaþ dediðim vakit) koordinat bilgimi ve yerleþim yeri ismini facebooktan paylaþýyorum. Buna benzer biraz daha profesyonel bir uygulama vardýr elbet ?
dahiyane bir fikir..
oturduðumuz yerden onalrýn heyecanýna ortak olabilriz bir nebze..
internetin olmasý þart, acaba bu konuda minik bir bütçe oluþturp arkadaþalra burdan destek olamaz mýyýz.. uluslar arasý connect card vs gibi..
slm
"free as a bird"

wastiee

gidiþ geliþ 20,000

gerçek zamanlý iletiþim sýkýntýlý, genelde uygulanan þey 2-3 günde bir þehirden geçerken/konaklarken internet kafe bulup blog güncellemek, baðlantý iyiyse bir kaç fotoðraf eklemek, kötüyse en azýndan blogu güncelleyebilecek birine email (olmadý telefondan sms) atmak þeklinde. en pratiði de bu sanýrým.

cep telefonu yok diye varsaymak lazým, hem gidilen yollarýn çoðu, kazakistanda moðolistanda kapsama alanýnda deðil, olduðu yerde de roaming ücreti benzini aþar :)

imkan veren yerde en azýndan "son X gündür nerelerden geçtik" þeklinde gps rotalarýný eriþilebilir tutmak düþüncem
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

impeesa

Alıntı yapılan: mabool -  Şubat 16, 2011, 11:30:35
dahiyane bir fikir..
oturduğumuz yerden onalrın heyecanına ortak olabilriz bir nebze..
internetin olması şart, acaba bu konuda minik bir bütçe oluşturp arkadaşalra burdan destek olamaz mıyız.. uluslar arası connect card vs gibi..
slm

işte bu daha dahiyane ve muhteşem paylaşımcılık içeren bir fikir, NivaTr ailesi olarak imkanlar dahilinde pamuk eller cebe yapıp ufak çaplıda olsa sponsor olsak Niva Tr Flamaları ve Türk Bayrakları dalgalansa teee Orta Asyalarda :)
"Nivan varsa yolun var!"

impeesa

Alıntı yapılan: wastiee -  Şubat 16, 2011, 11:37:14
gidiþ geliþ 20,000

gerçek zamanlý iletiþim sýkýntýlý, genelde uygulanan þey 2-3 günde bir þehirden geçerken/konaklarken internet kafe bulup blog güncellemek, baðlantý iyiyse bir kaç fotoðraf eklemek, kötüyse en azýndan blogu güncelleyebilecek birine email (olmadý telefondan sms) atmak þeklinde. en pratiði de bu sanýrým.

cep telefonu yok diye varsaymak lazým, hem gidilen yollarýn çoðu, kazakistanda moðolistanda kapsama alanýnda deðil, olduðu yerde de roaming ücreti benzini aþar :)

imkan veren yerde en azýndan "son X gündür nerelerden geçtik" þeklinde gps rotalarýný eriþilebilir tutmak düþüncem

Blogdan ziyade bir domain alalým, web sitesi yaptýrma ve hosting benden ;)  Güncelleme v.b. iþleride yürütürüm.
"Nivan varsa yolun var!"

Yevgeni

Gezinin Moðolistan bölümü tam anlamýyla zor olacak, emin olun.

Ewan McGregor ve Charley Boorman'nýn Long Way Round belgeselini izliyordum, adamlar Moðolistan'da hayatlarýndan bezdiler, resmen aðlýyorlar. 2 destek aracý (Nissan), 3 BMW motosiklet (gezinin bir kýsmýndan sonra bir BMW bitiyor, yerine bir Rus motoru alýyorlar) þeklinde yol almaya çalýþýyorlar.

Moðolistan'da toplam asffalt yol hepi topu 80 km imiþ. Kalaný bildiðin arazi, yol bile deðil.

Sabit nokta techizatýna ihtiyaç olacak, vinçleyecek aðaç yok. Kesinlikle her iki araca da vinç. Lastik tavsiyem OK144 olur, bu yollara anca o gider. Düz lastiði düþünme bile Emre.

Rota sýk sýk deðiþmek durumunda kalabilir, su çok fazla yükseldiðinden bazý nehirlerden geçemeyip yolu uzatmak zorunda kalýyor McGregor ve Boorman.

Moðolistan dýþýnda tüm tahminler tutar, amma Moðolistan içün ciddi araþtýrma ister gençler, hafife almayýn. Çok kýrýcý ve ciddi yedekle yürümeniz lazým..

emregoktepe

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 20, 2011, 03:44:35
Gezinin Moðolistan bölümü tam anlamýyla zor olacak, emin olun.

Ewan McGregor ve Charley Boorman'nýn Long Way Round belgeselini izliyordum, adamlar Moðolistan'da hayatlarýndan bezdiler, resmen aðlýyorlar. 2 destek aracý (Nissan), 3 BMW motosiklet (gezinin bir kýsmýndan sonra bir BMW bitiyor, yerine bir Rus motoru alýyorlar) þeklinde yol almaya çalýþýyorlar.

Moðolistan'da toplam asffalt yol hepi topu 80 km imiþ. Kalaný bildiðin arazi, yol bile deðil.

Sabit nokta techizatýna ihtiyaç olacak, vinçleyecek aðaç yok. Kesinlikle her iki araca da vinç. Lastik tavsiyem OK144 olur, bu yollara anca o gider. Düz lastiði düþünme bile Emre.

Rota sýk sýk deðiþmek durumunda kalabilir, su çok fazla yükseldiðinden bazý nehirlerden geçemeyip yolu uzatmak zorunda kalýyor McGregor ve Boorman.

Moðolistan dýþýnda tüm tahminler tutar, amma Moðolistan içün ciddi araþtýrma ister gençler, hafife almayýn. Çok kýrýcý ve ciddi yedekle yürümeniz lazým..

OK144 konusunda haklýsýn. Aralýk'ta Yenice'ye gidecektik kesimcilerde kalmaya, lazým olur diye almýþtým. Hala onlarla dolaþýyorum. Gayet memnunum. Hatta Lassa'dan sponsorluk isteyelim diye düþünüyoruz..

Yol konusunda çalýþmalar devam ediyor. Lonely Planet'ten Orta Asya, Moðolistan, Ýran gezi rehberleri ve geçmeyi planladýðýmýz her ülke için harita ýsmarladým. Mart baþýnda geliyor. Internetten de iki koldan taramalar yapýyoruz. Her türlü bilgiye ihtiyaç var gibi görünüyor.

Kerem ile Ankara'da bir toplantý yaptýk. Yapýlacak hazýrlýklarýn genel olarak üzerinden geçtik. Nisan'da bir yurtdýþý planým var. Sonra vize, triptik, araç güçlendirme, malzeme listesi, baþlayacaðýz edinmeye..

Araçlara giydirme konusunda bir tanýdýk var, dün görüþtüm, tasarým iþlerine yavaþ yavaþ baþladýk.

Bu arada, Orta Asya tarihi ile okumalara baþladým. Jean-Paul Roux'un (Türkolog) "Orta Asya - Tarih ve Uygarlýk" adýnda bir kitabýna baþladým. Oralarla (ki bizim oralarmýþ veya oralar bizimmiþ) ilgili ne kadar bilgisiz (daha doðrusu, bildiðin kara cahil) olduðumun farkýna vardým. Kitap 500 sayfa. Üç günde yarýsýna geldim. Macera romaný gibi. Ýlgilenenlere kesinlikle öneririm. Ýlgilenmeyenlere de öneririm, baþlar baþlamaz ilgilenenler tarafýna geçeceklerini tahmin ediyorum. Hala þaþýyorum kendime, Avrupa tarihi ile ilgili o kadar bilgi sahibi ol, o sýralarda bizim ekip neler yapýyormuþ, bilme..

Neyse, þimdilik durum budur..

vehbi

erconun mekanda emre ile karþýlaþtýk.. kitabýný da gördüm :)
emrenin þimdiden hazýrlýklýlarýný görmeliydniz.. bir çýrpýda bir sürü þey konuþtuk..
yavuz abinin de kulaklarýný çýnlattýk zira bu iki delimizden sonra en ciddi aday kendisi olabilir diye hemfikir kaldýk..
emre ile kerem süper detaylý hazýrlýk yapýyorlar, umarým bu hazýrlýk programýna baðlý kalabilcekler ve her þey gönüllerince olabilcek..
aklýma içinde basýnýn da olduðu bir uðurlama komitesi fikri de geliyor ama nerde ve nasýl bir araya gelcez..  :-\
daha çok söyleyeceðim ama þimdiden yolunuz açýk olsun..
slmlar
"free as a bird"