elektronik ateþleme sistemindeki iki kablo nerenin?

Başlatan k. yusuf, Mart 06, 2010, 11:27:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

k. yusuf

aslýnda ben biraz aceleci davrandým. baya da bir al ver yaptýk parçacýyla. ayýp olmasýn artýk diye bu sistemi kullanacaðým. yoksa herkes doðan sistemini önerdi. saðlýk olsun :)

murat067

þimdi ne yapmak gerek?

ya ustalar bende aracý elektronik ateþlemeye çeviricem yanlýz burda okuduklarýmdan anladýðým....

niva için olan elektronik ateþlemeyle beraber birde teknokta karbüratör almamýz gerekli....

o halde lpg unsurundada herhangi bir deiþiklik yapmamýz gerekmi??

yoksa arkadaþlarýn dedið gibi slx için olan elektronik ateþlemeylemi bu iþi halletmeliyim....

yanlýz dikkatimi çeken bir konu bizim nivanýn kam mili normal tofaþýnkilerden daha uzun???
ne yapmalýyým saygýlarrr....
niva kaçamak aþka benzer...

necroshine

6 numara - elektro manyetik valfe (rolanti valfi)
5 numara - karburator gaz svicine

Rusca dokumanda sikintiniz olursa yardimci olurum ;)

ERCO

arkadaþlar kafanýzý kafanýz karýþmasýn nivanýn orj elektronik ateþlemesini alýn ve kullanýn hic baþýnýz agýrmaz bence araclaýnýzý orj diþina cýkarmayýn
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

k. yusuf

selamlar

uzun süredir restorasyonda olan niva mýn elektronik ateþleme sistemi hala muallaktaydý.

bugün en son elimde 5 adet beyin, 3 adet distribütör, 2 adet ekonomizer, 3 adet tesisat, 2 adet bobin ile tekrar daldým aracýma.

ancak nafile bir türlü ateþleme saðlanamýyor.

sabah Kaner ustamý aradým saðolsun ilgilendi yardýmcý oldu ve renklerden parçacýnýn bana samara tesisatý iteklediðini anladýk.

aradým parçacýyý dedim böyle böyle. yok dedi niva nýn bu.

gittim aksaraya zuladan baþka bir tesisat çýkarttý. daha orjinal ve kaliteli duruyor soketleri felan.

aldým geldim nivam týkýr týkýr çalýþýyor :)

bir güzel kaydým fýrçayý da.  

aradaki farklara gelelim. bana verdiði tesisat yaklaþýk 1.5 metre uzunluðunda ve siyah hortuma geçirilmiþ .  bu tesisat ile niva çalýþmýyor.  

yeni aldýðým tesisat ise 1 metre uzunluðunda, kablolar bant ile sarýlmýþ, ucunda 4 çýkýþý olan kare beyaz bir fiþ mevcut ve kalitesi daha yüksek. resimleri ayrýca ekleyeceðim.

ayrýca Kaner Ustama yardýmlarý için çok teþekkür ederim :)

k. yusuf

aracýn elektrik tesisatýný toplarken birþey dikkatimi çekti.

benim keçi 88 model. ve sanýrým yeni tip karburatör var üzerinde.

þimdi ekonomizer için gerekli iki adet ekstra zýmbýrtý gerekiyor.

benim karburatörde gaz kelebeðinin üzerinde gazýn býrakýldýðýný belirten bir switch var.

resimde ekonomizerin 5 no ile belirttiði switch sanýrým bu.

bir de ekonomizerin 6 nolu çýkýþýndan çýkan bir elektro meme den bahsediliyor.

karburatörün altýnda vakum hortumlarýna baðlý, bir ayaðý þaseye verilmiþ, diðer ucuna + verilince bir bobin çekiyor.

þimdi benim elektronik ateþlemede ekonomizerin çalýþmasý  için gerekli iki sensör bunlar mýdýr yoksa yanýlýyor muyum?

önerisi fikri olan yazarsa bugün motor içi tesisatý bitireceðim. bir daha açmak istemiyorum :)

teþekkürler...

cenker

dostum karbüratörün yeni tip ise o karburatör üstündeki ýdle switch olan uc ve elektro magnetik memeyi kullanacaksýn.

Alıntı Yapkarburatörün altýnda vakum hortumlarýna baðlý, bir ayaðý þaseye verilmiþ, diðer ucuna + verilince bir bobin çekiyor.

distributöründe yeni tip oldugu için o sisteminde distributor üstü vakumdan karburatöre vakum hortumunda olmalý , cekvalfe ihtiyacýn kalmýyor iptal et.
divers do it deeper

k. yusuf

karburatörün üzerindeki gazý býraktýðýn zaman tetikleyen switch bu

karburatörün altýna baðlý olan (þu an sökük) manyetik bobin de bu

manyetik valf + tetiklemeli.
büyük ihtimal karburatör üzerindeki switch de þase tetikemeli

þimdi bana lazým olan iki zýmbýrtý bu mudur yoksa benim karburatör eski tip mi :(

yardýmlar için teþekkürler hocam

cenker

senin karburatör malesef eski tip ..
bence para kýy 160 lira felandý fiyatý , aksaray piyasasýda 140 liraya bulursun yeni tip karburatörüde al daha guzel olur ..
ama elindeki mevcut elektronik atesleme ve ekonomizer o karburatör ilede calýsýr.. valf ve switci elden gecir temizle bakým yap ..
tercih senin ..
divers do it deeper

cenker

güncelleme  ;)
lütfen moderasyon topiði sabitlesin hakkýnda çok soru alýyorum  ;)
divers do it deeper