LASTÝK SEÇÝMÝ VE EBATLARA DAÝR

Başlatan efe, Eylül 05, 2007, 09:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atinco

bkerti

Merhaba abiler,
Sanýrým kullandýðým toyolarýn hamuru eskidi artýk. Baya kýzaklamaya baþladý. Zaten 3 yýldýr ben kullanýyorum. Hadi 2 yýlda benden öncki abi kullandýysa etti 5yýl. Bende lastik arayýþýna girdim. Bütün baþlýðý okudum ama çok da bir þey anlamadým. 175/75/16 uygun mu nivaya? General eurovan da bu ölçüler var. Tarihi eskiymiþ ama fiyatý 600 tl gibi uygun bir þey söyledi lastikçi. %80 asfalt %20 arazi yapan biri olarak ne kullanmalýyým? 185-80-16 orjinal ölçü sanýrým. OKlar 195-80-16 diye anladým forumdaki yazýlardan. Ama oklar bazen sürtüyor. Zaten asfaltta da fren yapýnca dans ediyor araba. Yani kafalar karýþýk ne yapsak da ne etsek. Selamlar.

Yevgeni

185/80/16 kafana uyan düz bir takým al devam et.
Daðda bayýrda da geç OK'ya, devam..

atinco

Bkerti, orijinal ölçü 185/75/16 veya 175/80/16. Bu ölçülerden max. büyük ya da küçük %3 þaþabilirsiniz. Söz konusu ölçülerde sadece "c" serisi van-kamyonet lastiði var. Sakýn 8pr (8 kat) almayýn çünkü yük lastiði olduðu için çok sert oluyor. Ben almýþtým, hiç memnun kalmadým. Bulursanýz yumuþak ve 6pr alýnýz. Eðer böyle yaparsanýz deneyiminizi paylaþýr mýsýnýz? Bende 175/80/16 voltyre orijinal lastikleri var; arazide çok iyi olmasýna raðmen asfaltta kötü. 6pr c serisi nasýl sonuç verir ben de merak ediyorum. Saygýlar.

emre_ozk

nivaya çok güzel lastik buldum 185/85/16 nankang ft9 asfaltta ok144 e göre yarý yarýya daha az ses yapýyor.

çamurda çok iyi
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Harun

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ekim 14, 2016, 10:41:29
nivaya çok güzel lastik buldum 185/85/16 nankang ft9 asfaltta ok144 e göre yarý yarýya daha az ses yapýyor.

çamurda çok iyi

ooo iyi haber Emre...
Resim de yapýþtýrýversene müsait olunca...

emre_ozk

lastiðimiz bu arka uclarda çok esnemede sürtme yapýyor
Emre özkaradeniz
Ýzmit

bkerti

175/75/16 general aldým. þimdilik asfaltta iyi. Piknikte de götürür sanýrým. Üstünden çýkanlardan biraz küçük gibi geldi bana 90-110 arasý titreþim kesildi nedense lastik deðiþiminden sonra.

Niva67

Bayramcýðým hayýrlý-uðurlu olsun.. Ýyi günlerde güle güle kullan.. :)

Senin eski lastikler hangi ölçüde idi bilmem ama, orijinal lastiklerin ölçüsü 175x80xR16 diye biliyorum.

Yeni lastiklerin, orijinal ölçülere göre  çapta 17.5 mm.(1.75 cm.) daha küçük gözüküyor.. Pek birþey fark etmez..

Eski lastiklerinde düzensiz aþýnma ve benzeri hatalardan ötürü titreþim (balanssýzlýk) oluþuyordu herhalde..

Yeni patiklerin fotoðrafýný paylaþ da görelim bakalým nasýl imiþler?!..

atinco

Niva67 haklý, aldýklarýnýz küçük ama tolere edilebilir seviyede. Sadece km biraz fazla gösterir, daha fazla yol gitmiþsiniz, çok az farkla daha az yakmýþsýnýz gibi sonuçlarý da olur.

bkerti

Evet Suat amca biraz küçük lastikler.Eskiler 185/75/16 idi. Tabi onlarýn hamuru öldüðü için yol tutuþlarý baya kötü olmuþtu. Aslýnda aldýðým lastikçi seni götürür daha dedi ama ben götürmesinden çok durdurmasý ve yolda kalmasýný önemsiyorum :) Sayýn  Atinco zamanýnda kimden duydum bilmiyorum ama bazý taksiciler km fazla olsun da taksimetre fazla yazsýn diye küçük lastik takarlarmýþ ya onun gibi oldum  biraz :) 120 km de gayet iyi frenledi. 8 kat yük lastiði. 4 mevsim. Fotoðrafýný çekeyim atayým.

atinco

Hayýrlý olsun, nasýl memnun musunuz?

atinco

emre_ozk

140 tl'lik mutsibishi ile nivamýz lastiklerimiz karda 10  üzerin 10 aldý

https://www.youtube.com/watch?v=Fy6hO2jIAb0
Emre özkaradeniz
Ýzmit