VÝNÇLEME YÖNTEMLERÝ

Başlatan yusuf, Mart 04, 2009, 08:19:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Bir süredir giderek artan "daha zorunu baþarma" isteðimizde sürekli vinç kullanmaya baþladýk.

Ben dahil olmak üzere hepimiz emniyeti elden býraktýk. Halatý bulduðumuz yere baðlýyoruz ve çekiyoruz arabayý.

Halat koptuðu anda yay gibi geri gelir ve birimizi yaralayabilir. Yaralanma,  aks kesmeye benzemez.

Bunu önlemel için iki basit yöntem var.

1. Halatýn üzerine mont, battaniye, paspas gibi biþi koyun

2. En azýndan bunu yapýn. Yani yapalým

dogan54

Yusuf bey,
bizim arabalardaki gibi ön tampona takýlý vinç ile arabayý geri geri çekebilir miyiz..?
Bu konuda bildiðin usul ve baðlantý þekilleri var mý.?
4x4 baska,
NiVA baska..

yusuf

Doðan bey

Bunu çok düþümdüm. Hatta tartýþtýkda. Görüþler þöyle

1. Halatýn ucunu arabanýn altýndan geçirir, arkadaki bir aðaca baðlarsýn. Ama çamura oturmuþ bir arabanýn altýndan halatý geçirmek olanaksýz olduðu için bu öngörü yatar.

2. Hedef ileri gitmekse, neden geri çeksin ki kendini. Vinçle geçmeyi gözünün kesmediði bir engele girmessin, geri vitese takýp çýkarsýn.

Galiba sonuncusu daha mantýklý.

yusuf

Vinçin çekiþ gücünü arttýrma

Bazý durumlarda vincin çekiþ gücü yetersiz kalabilir. Bu durumda makara kullanarak vincin gücünü mekanik olarak arttýrabilir siniz.

Tolga

Yusuf abi birde en son benim kaldýðým yerde; Fatih arkamda olmasýna raðmen eðer benim önümdeki agaçtan makara ile onun vince alsaydýk yokuþ aþaðý çok daha kolay çýkardým bence hiç yokuþ yukarý geri geri çekicez diye uðraþmazdýk.

Tolga

reis28

bence arclara bir düzenek yapýlarak vinci seyyar yapacaksýnýz basit bir hareketli mekanizmayla vinc ön tanpondan sökülüp arka tampona monte edilecek ve cekme iþlemi arkadan yapýlacak bundan sonraki yapacagým aracta kýsmet olursa bu tarz bir düzenek düþnü yorum
DURSUN USTA 05364629668

yusuf

Olurdu tabii Tol. Kitabýnda da yazýyor zaten. Ýþte Türkün aklý ya ..............

yusuf

VÝNÇLEMEYE BAÞLAMADAN ÖNCE

1. ÝÇÝNDE BULUNDUÐUNUZ DURUMDAN KUTULABÝLMEK ÝÇÝN  ZAMAN AYIRIP ÝYÝ BÝR PLANLAMA YAPIN. "HALATIN UZUNU TUTUP ALELACELE EN YAKIN AÐACA GÝTMEYÝN"  DÝYOR YANÝ

2.  ACELE ETMEYÝN

3. POZÝSYONUNUZA UYGUN MAKZEMELER KULLANIN

4. HERZAMAN ELDÜVEN GÝYÝN VE ASLA HALATIN AVCUNUZUN ÝÇÝNDE KAYMASINA ÝZÝN VERMEYÝN

5. KUMANDA VE HALAT HER ZAMAN TEK BÝR KÝÞÝ TARAFINDAN KULLANILMALIDIR.

6.  EMNÝYET ÖNLERÝNÝ ASLA ELDEN BIRAKMAYIN.

Tolga

benim resim nasýl ama Cin Ali vardý eskiden ilkokul kitaplarýnda onun gibi olmuþ :)
Tolga

yusuf

fikir çok parlaktý. ama, evde deðil orada akýl etmek gerekirdi.

Tolga

Abi aþkolsun söyledim !!! ya çömez gördüðünüzden ya arabayý batýrdýk diye kýzdýðýnýzdan kimse dinlemedi....
Tolga

yusuf

o zaman kullanma klavuzunun bu sayfasýna daha gelmemiþtik.

"atýyor" diye düþünmüþ olabiliriz.

Tolga

;D ;D ;D o aman benim arpa suyu alacaðým var sizden... hem þuçlu hem güçlü hem çukura düþtük hem arpa suyu istiyoruz :)
Tolga

babacandar

Arkaya da bir el vinci monte edeyim bari ... Benim yeðen yaptýydý memlekette
resimleri olmasý lazým koyduydum siteye.. Uður Gürsoy  ön tarafa koydu kullanýyor bildiðim kadarý ile... Uður ses ver nasýl kullanýþlýmý alet .....