Navigasyon hakkýnda..

Başlatan Maestro, Temmuz 28, 2010, 11:33:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maestro

Arkadaþlar selamlar..  Bu günlerde navigasyon cihazlarýna kafayý takmýþ olmak ile beraber  þu an için almam biraz zor gibi.. ögrenmek istedigim þu..

- Bu gün dag köyleri vb gezintiye çýtým..hiç bilmeden öylesine.. gerçi gidecegim köyü biliyordum.. fakat bir orman yoluna sapýp  buradan gitsem ne olur dedim.. sonunda baþka bir köye çýktým.. oradakilere sordum..  ben dagtekke  köyüne gidecegim yol varmý diye..  köylüler bana Orman içinden yangýn yolundan gidebilecegimi söylediler..bende orman a daldým.. bu arada öglen sýcagý   yol yokuþ  kývrým.. hareret 90 ile kýrmýzý ortasýna dayandý..neyse epey bir yol yaptýktan sonra gidecegim köye çýktým.. ama bu arada ormandaki yol bir kaç yerde 2 ye ayrýldý, hangisinin patika izi daha ezik ise onu tercih ettim :))  bu arada hararet 90 lara indi...içime su serpildi..  dönüþ yolunu orman yolundan degil.. bildigim asfalt  yoldan yaptým.. yolu tekrar bulabilecegim þüpheli..
bilmek istedigim þu..  navigasyon cihazým olsaydý..  evden çýkarken baþlangýç  gibi baþlatsaydým.. orman yolunda yanlýþ bir yere gidip çýkmaz bir yere gelseydim..   navigasyon bana geri dönüþü  gösterebilirmiydi ??  dag yolu navigasyonda olacagýný zannetmiyorum..cihazýn kendisi böyle bir rotayý   yaratabilirmiydi ?   teþekkürler....

Yevgeni

Ýz kaydeden cihazlar yaptýðýnýz yolu hafýzaya alýr. Bunu ekranda da görürsünüz.
Dolayýsýyla dönüþte ayný izi kullanabilirsiniz..

Makrakanta

Yavuz beyin yazdýklarýný biraz daha açmak istersek,

Eyüp bey yukarýdaki anlattýðýnýz olayýn çözümü yani gittiðiniz yollardan dönüþtede þaþýrmadan dönmek için Garminin en alt modellerinden olan Garmin etrex el tipi gps cihazlarýndan alabilirsiniz.Ýnt nette sahibinden com vs sitelerde 150 tl den baþlayan fiyatlarla satýlýyor.

Bu cihazdan alýrsanýz arazide iþinizi görür þehiriçinde bir iþinize yaramaz.

Aracýn önüne takýlan navigasyon cihazlarýndan alýrsanýz arazide pek faydalý olmaz.(ancak bu tip cihazlarýn bazýlarýda iz kaydý yapýyor)

Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Maestro

yanýtlar için teþekkür ederim...

yani..  navigasyon cihazý almak istedigimde..  iz kaydeden özelligi olanýmý alacagým..? bu özelligin teknik bir ismi varmýdýr ?  o kadar para verecegiz  bilmeden bir iþ yapmayalým..

Yevgeni

Ýz kaydedebilir ve kayýtlý izleri yükleyebilir olsun, o kadar..