NÝVA SENSÖRLERÝ

Başlatan yusuf, Haziran 05, 2011, 08:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenker

aracýn kmsi ne ?

Alıntı yapılan: cenker -  Haziran 06, 2011, 10:18:17
-krank mili pozisyon sensorü; motorun krankýnýn hangi pozisyonda oldugu,hangi pistonun hangi konumda oldugu  bilgisini ecu aktarýr. ecuda yakýt püskürtmeyi ve bujýiyi ateslemeyi bu dataya göre gercekleþtirir.
arýzasýnda arac calýsmaz.
temel sensordür,yedegi olmasý iyidir.60.000 de yenilenmeli

-kam mili (egzantirik mili ) pozisyon sensörü; kam milinin hangi silindire ait emme yada ekzost subaplarýný acýp kapattýgý bilgisini ecuya gönderir, ecu buna göre dogru zamanda bir adet püskürtme gercekleþtirir.
arýzasý halinde motor cevrimin 4 zamanýnda 1 yerine 2 püskütme yapar, arac bogulur cekiþ düþer, zengin karýsým atýmý nedeni ile ecu check engine yakar.
yolda býrakmaz 60.000 de yenilenmeli

-map maf sensörleri ; motora emilen havanýn basýncýný map debisi ve sýcaklýgý maf sensörü ile ölcülür ömürleri, nivalardada kullanýlan bosch marka sensörler için bosch 120-140.000 km ömür bicmiþ, bu km eriþilince arýza vermeselerde yakýt ekonomisi için degiþtirilmeli.
arýzasýnda arac düzgün calýsmaz stop eder cekiþ bozuktur.

-oksijen (lambda ) sensörü; motorun ekzost cýkýsýndaki oksiyen miktarýný ölcelerek ecunun hava yakýt karýsýmý ayarýný yapmasýný avansý ayarlamasýna yardýmcý olur.
nivalardada kullanýlan bosch marka sensörler için bosch 120-140.000 km ömür bicmiþ, bu km eriþilince arýza vermeselerde yakýt ekonomisi için degiþtirilmeli.
arýzasýnda arac düzgün calýsmaz stop eder cekiþ bozuktur.

vuruntu& darbe (knock ) sensörü; motordaki anormal titreþim vuruntu durumlarýnda titreþim miktarýna göre avansý ayarlar.
arýzasýnda arac hararete yapmaya meyillidir, cekiþ düzensizdir, yakýt artar.
yolda býrakmaz 60.000 de yenilenmeli

2003 ve üstü nivalarda subaplar hidrolik lifterlidir subap ayarý yapýlmaz yaga dikkat edilir  ;)

divers do it deeper

yusuf

cenker

Alıntı yapılan: yusuf -  Haziran 16, 2011, 08:22:40
Bana soruyorsan, benimki  53.000 de

ekzosttaki lambda sensörleri suya yakýnlar, suyla cok temas ederse ömürler 2/3 azalýr
yani senin sensorlerin ölü olmasý normal degiþim zamanlarý coktan gelmiþ  ;)
divers do it deeper

emre_ozk

Alıntı yapılan: cenker -  Haziran 16, 2011, 08:27:15
ekzosttaki lambda sensörleri suya yakýnlar, suyla cok temas ederse ömürler 2/3 azalýr
yani senin sensorlerin ölü olmasý normal degiþim zamanlarý coktan gelmiþ  ;)
Abi o sensörlerin ikiside aynýmý.
En çok iþe yarayan hangisi katalistten öncekimi sonrakimi.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

2side önemli emre biri býrakýrsa ecu motor gücünü kýsar
divers do it deeper

yusuf

Cenker

Biliyorsun bende katalist yok. Bu mu acaba nedeni ?

Eksoz sensörlerinden biri yeni. Diðerinin gelmesini bekliyoruz.

cenker

katalistin iptal olmasý ile bozulmasýnýn alakasý yok yusuf abi, o sensörü sýcaklýk su ile aþýrý temas ve ekzostta aþýrý çiy benzin öldürür.
kanerde bahsettigim katalist iptalinde sensörün adaptasyonu modifikasyonu yaptýrmýsmýydýn ?
kam sensörün ölü iken olan fazla ciy benzin atýmýndan lambda sensörü erken mefta olmustur
divers do it deeper

yusuf

Alıntı yapılan: cenker -  Haziran 17, 2011, 11:45:39

kanerde bahsettigim katalist iptalinde sensörün adaptasyonu modifikasyonu yaptýrmýsmýydýn ?

Hep konuþtuk ama yaptýramadýk. Ne zaman geleyim Kaner ?

cenker

normalde katalist yokken 2 lambdanda ayný degeri gösterirse ecu check engine yakar, sanýrým senin 2 numara ölü oldugundan hep yakmamýþ,
arada yanan arýza lambanýnda sebebini bulduk sanýrým yusuf abi ;)
divers do it deeper

kaneruslu

Alıntı yapılan: yusuf -  Haziran 16, 2011, 05:49:09
Ekrem ustanýn cihaza baðladýk. Altta eksoz üzerindeki sensörden birini arýzalý gösterdi. Ýkisinide deðiþtirelim dedik birini bulabildik.

Tekrar cýhaza baðladýk. "arýza yok"

3. GÜN   >>>>>> arýza iþýðý yanmaya baþladý.

cihazda her arýza gösteren sensörü deðiþtirmek olmaz , çalýþma deðerlerine göre deðiþtirilir , sensörler bazen hata algýlayabiliyorlar saðlam olmasýna raðmen.Müsait zamanýnda gelebilirsiniz yusuf abi

yusuf

Alıntı yapılan: kaneruslu -  Haziran 17, 2011, 05:07:36
cihazda her arýza gösteren sensörü deðiþtirmek olmaz , çalýþma deðerlerine göre deðiþtirilir , sensörler bazen hata algýlayabiliyorlar saðlam olmasýna raðmen.Müsait zamanýnda gelebilirsiniz yusuf abi

Fýrsat bulup Kaner'e gittim. Ölçtü, biçti, deneme sürüþüne çýktý. Hiçbir sensörde arýza yok.

Sorunu bende katalizörün olmamasýna baðladýk.

Yani motor lambasý yanacak, sürüþte birþey hissetmiyorsam devam edeceðim.

Teþekkürler Kaner Uslu.

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Haziran 18, 2011, 10:03:12
Fýrsat bulup Kaner'e gittim. Ölçtü, biçti, deneme sürüþüne çýktý. Hiçbir sensörde arýza yok.

Sorunu bende katalizörün olmamasýna baðladýk.

Yani motor lambasý yanacak, sürüþte birþey hissetmiyorsam devam edeceðim.

Teþekkürler Kaner Uslu.

arýza olmamsýna sevimdim,öte yandan ýþýk hep yanacak mý öyle,söndürmenin yolu yok mu ki acaba?

emre_ozk

Ben aracýmý usta tavsiyeleri ve kendi çabalarým ile baya düzelttim.
rölanti sensörünü deðiþmek için boðazý sökünce boðaz keçenin yýrtýk olduðunu gördüm
yenisini yaptýrdým taktým araca baya düzeldi.
aldýðým rölanti sensörü euro2 olduðu için benim araca olmadý. Geriye verdim.
Parçacýda euro3 rölanti sensörü yoktu 1 gün sonra getiririm dedi. onuda bir ara alýp deðiþecem.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

yusuf

emre_ozk

Emre özkaradeniz
Ýzmit