Egsoz

Başlatan Liberator42, Temmuz 18, 2010, 09:49:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Liberator42

Selam arkadaþlar.Uzun süredir arabayla pek ilgilenemedim.Dolayýsýyla yeni konu da ekleyemedim.Ama geçen hafta öðrendiðim bir konuyu sizlerle paylaþmak yararlý olur diye düþünüyorum.1,5 yýlý aþkýn bir süredir kullandýðým 91 modelimin egzozu sað kapý altýndan verilmiþti.Sanýyorum lpg tesisatý nedeniyle bu þekilde yapmýþlar.Ben de geçenlerde Refik ustanýn yanýna uðradðýmda kanala çekip aracýn altýna girdik.Usta :"bu eksoz arazi þanzýmanýna baðlanmýþ, o da sabit olmadýðý için birliklte sallanýyor tangýr tungur ses yapar  sabit bi yere kaynattýr " dedi.Ben de kalktým rastgele bir eksozcuya gittim.Eksozcu da komple deðiþmesi gerektiðini,zaten mevcut iki susturucunun ford taunus ve þahin susturucusu oldupunu hem yakýtý arttýracaðýný hem de çekiþi düþüreceðini söyledi,çatal dahil komple deðiþtirmeye 200 lira istedi.Ben de tekrar Refik ustaya gidip durumu anlattým.Usta da eksozcularýn yaptýðý eksozu önermedi, fabrikasyon eksoz alalým dedi.Kendi tanýdýðý bir eksozcuya yönlendirdi.Neyse uzatmayayým 230 TL'ye bizim eksoz orjinal duruma getirdik.Ve araba resmen þahlandý.Biner binmez farký anladým,gaz yemesi devirlenmesi falan süper oldu.Eskiden 1. vitesle çýktýðým rampayý 3 ile çýktým bugün.Eminim yakýt tüketimi de hissedilir derecede düþecek.Yalnýz þu anda  yeni bir sorun var.Lpg dolum aðzý ile  eksoz arasýn 5 cm kadar bir mesafe var.LPG 'ciye uðradým güvenlik açýsýndan hiçbir sorun olmayacaðýný,böyle binebileceðimi söyledi ama muayeneden geçebileceðimi sanmýyorum.Bakacaz artýk o zaman..Saygýlarýmla,hoþçakalýn.