Kalorifer musluðuna türk iþi yaklaþým ve sonucu...

Başlatan sonata007dr, Mart 28, 2012, 04:04:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sonata007dr

arkadaþlar aracýmda orjinal kalorifer musluðu olmasýna ragmen bir türlü randýman alamadým ve sýcak havalarda çok sýkýntý yaþadým ve bu olaya son vermek için aklýma geleni hayata geçirdim.

iþte sonuç bakalým begenecekmisiniz. öncelikle hýrdavatçýdan bir adet en küçük boy sanýrým yarým pormak diye tabir ediliyor tesisat vanasý ve ucuna hortum takabilmek için hortum rekoru ve diðer ucunada yön verici bir rekor alýyoruz.

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/43/20120328134914.jpg/][/URL]</noscript>

daha sonra uzun rekorun ucuna normal bir hortum daha ekleyerek kalorifer hortumumuzla ayný diþ geniþliðine ulaþtýrýyoruz.

normal hortum takarsak eðimli yerlerinde çatlýyor bunun için tofaþ parçacýsýndan tofaþlarda kullanýlan resimdeki gibi kendiliðinden eðimli bir sýcak su hortumu temin ediyoruz.

baðlantý olarak önemli olan bu bypass ý motordan çýkan sýcak suya yapmamýz yani sýcak su kaloriferi dolaþmamalý musluðu eðer kaloriferden çýkan motora giren hortuma baðlarsak o zaman randýman alamayýz yine az da olsa bir sýcaklýk gelir.

<script src='http://img710.imageshack.us/shareable/?i=20120328144945.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

NivamYokBenim

yazýn sorun yaþamamk için kaloriferi iptal etme ya da hortumunu sökme gibi bir þansýmýz varmý?

sonata007dr

evet hortumu iptal edebilirsiniz motordan çýkan sýcak suyu direk radyatöre giden boruya baðlarsýnýz kalorifer iptal olur
o kýsýmlar açýkta kalýr bu size sonrasýnda kaloriferde korozyon pas vs nedenlerle petek deðiþimine neden olabilir en saðlýklýsý bence vana
bu halde 400 km uzun yol yaptým herhangi bir sýkýntý yaþamadým.

NivamYokBenim

Þimdi ben pek anlamadýðým için soruyorum kusura bakmayýn,, bu anlattýðýn çözüm yolu kaloriferden gelen sýcak havayý tamamen kesiyor mu musluðu kapatýnca?  Yani bu sistemi yapsak yazýn musluðu kapatýp kýþýn soðuk havalarda açsak sorun çözülür mü? Yazýn içeriye kesinlikle sýcak hava gelmesini istemiyorum aracýmda yalýtým var motor sýcaklýðý vuracaðýný sanmýyorum ama kalorifer için çözüm arýyorum

sonata007dr

evet arkaþým bu þekilde dediðim gibi uzun yol yaptým sýcak havada ve hiç sýcak deðildi hatta buz gibi üflüyordu kalorifer. bu vanalý sistemi istediðin zaman açýp kapatabiliyorsun. ama senin dediðin gibi hortumlardan direk kaloriferi iptal etsen çok uðraþtýrýr sökme takma vsvsvs birde kalorifer sistemi de hasar alýr korozyondan veya hava felanda yapabilir muslukta böyle sýkýntýlar olmaz.

NivamYokBenim

O zaman bunu ben mutlaka bir ustaya yaptýrayým  :D  Motordan kalorifere giden hortumu kesip araya musluk ve eðilmeye dayanýklý hortum, maliyetide ucuz olur zaten çok teþekkür ederim deneyeceðim mutlaka

sonata007dr

ben tavsiye ederim.

Maliyet kýsmý yarým parmak diye tabir edilen en küçük tesisat vanasý 5 tl,
tofaþ kalorifer hortumu 5 tl kývrýmlý katlanmadan eðilebilen,
kelepçe 2 adet 2 tl,
vana ucuna takýlan rekorlar 5 tl
yani toplamda 19 tl ye halledebilirsiniz.

önce beyaz makaron sardýrdým birleþim yerlerine fakat bir yerden sýzdýrma yaptý sonra söktürüp sarý keten sardýrdým ve tatlý sýký olacak çekilde mengede sýktýrdým problem kalmadý. bu malzemeler hassas olduðundan çok sýktýrdýðýnýzda diþ yerlerinden kýrýlabiliyormuþ o yuzden kaçýrmayacak sýkýlýkta býraktýk.

suat

Çok özür dilerim ben pek anlayamadým olayý ,bende böyle birþey yapmaya çalýþýyorum ama iþin içinden çýkamadým yani ( tek vanayla )biraz daha detaylý anlatýrmýsýnýz,mesela motordan çýkan su kalorifer peteðine girip peteðin diðer borusundan dan LPG beynine ulaþýp ordan radyatöre ordan motora devirdaim oluyor,ama sizin anlattýðýnýz gibi ise veya benim anladýðým gibi ise motordan kalorifer peteðine giden hortuma vana baðladýnýz ama vanayý kapatýrken sýcak su gelmiyor kalorifer peteðine,peki devirdaim nasýl oluyor ?

sonata007dr

deðerli hemþerim harputlu23,

Sizin lpg montajýnýzda sorun var sanýrým.

Aþaðýdaki resimde özetlemeye çalýþtým gerisini ustalarýmýzýn takdirine býrakýyorum.

<script src='http://img259.imageshack.us/shareable/?i=nivasoutma.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

kalorifer peteðine giren sýcak suya vana koyduk o bölgeyi kapattýk. ama bu diðer yerlerdeki mesela karbüratöre giren yerdeki sýcak suyun devirdaimini engellemiyor

çünkü motor bloðunda tek su yolu yok
kalorifere giden boruda ana su yolu deðil ordan su gidemezse diðer açýk olan motor içindeki yoldan karbüratöre gidiyor belki mantýken burdaki suyun debisinde artýþ olabilir ama devirdaimde problem olmuyor. 400 km uzun yol yaptým sýkýntý yok. tavsiye ederim.

sizin lpg yi de bence bu þekilde montajlatýn. karbüratöre giren hortumdan su alýnýp karbüratörden çýkan radyatöre giden hortuma lpg çýkýþý verilsin...

Gerçi nivamda orjinallikten yanayýmdýr ama böyle bir ihtiyaç doðdu ve vanalý sisteme döndük. orjinal musluk tam kapatamýyor ve devamlý sýcak hava geliyordu. vanalý sistemin bir atrýsýda þu atýyorum çok dik bir týrmanýþ yapacaksýnýz havalarda çok sýcak deðil kaloriferin vanasýný açýnca illaki hararette bir azalma olur. ama direk hortumdan baðlantý yapýp kaloriferi körlerseniz buna imkanýnýz olmaz. o nedenle vanalý sistem daha ehven oluyor.

emre_ozk

þu konuya bende bir el atayým 6 ayda bir kalorifer vanasýný deðiþtirmekten býktým.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ocak 25, 2015, 08:58:13
þu konuya bende bir el atayým 6 ayda bir kalorifer vanasýný deðiþtirmekten býktým.

Benimkindede sorun var malesef bir cozum dusunmek sart oldu

muhammedcelik1983

Dün kalorifer musluðunu kendimiz deðiþtirdik çok zor bir iþlem deðilmiþ hastayým nivanýn kaloriferine sauna mübarek  ;D