EGR VALFÝ VE VAKUM SÝSTEMÝ

Başlatan alerdem, Nisan 14, 2011, 03:17:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alerdem

Merhaba dostlar:
   Bahsi geçen bu aleti henüz bulamadým.Tarif dahi zor Yedek parça satanlar anlamakta zorlanýyorlar.Çoðu da bilmiyor.Motorumu indirdim piston segman ve diðer gereken þeyleri deðiþtiriyorum .(Artýk býktým motorun çekmemesinden,Hýz düþüklüðünden.)Motor sökülmüþ iken bu parçayýda deðiþtirmek istiyorum.(manifolt sökülünce arkasýndan bakma þansým oldu.Arkasýnda ince bir kaucuk zar görünüyor ve yýrtýk.:()
   Uzun lafýn kýsasý bu parçayý bulabileceðim bir yer bilen varsa çok memnun olacaðým .Ýlgilenen arkadaþlara þimdiden teþekkürler...

cenker

açýklamanýz pek açýklayýcý deðil, bir foto çekip üstünden sorunuzu sorsanýz daha anlaþýlýr olacaðý kanaatindeyim ;)
divers do it deeper

alerdem

Ekzoz manifoltuna baðlý olan yuvarlak parça..

alerdem

Egr valf denilen bu aletin üzerindeki aparat Yani karbüratör manifoltuna baðlý bu sensör de arýzalý olmalý ki çalýþmada problem oluyor.Çünki birbirine baðlýlar. Adýný da kimse bilmiyor. Ne kötü bir durum ya...( 2 numaralý )

alerdem

Umarým resimler yereli olur ve yardýmcý olanlar bulunur .Motoru toplayýp yerine taktýk.Çalýþtýrdým ama sonuç umut ettiðim ve masraf ettiðime deðmedi.Güç biraz arttý hýz çok az arttý Yaklaþýk 15 km Yani 2 ile gittiðim yerlerde 3 le gidebiliyorum.

alerdem

Fotoðraflara bakan yok galiba. Yada ustalardan biri okumadý sanýrým.bu iki parçayý nereden temin edeceðim fikri olan yokmu arkadaþlar.????

Yevgeni

cenker

1 ekzost manifoldu
2. emme monifoldu hava giriþi
3. egr valfi termo vacum valfi ( motor blogundaki motor sogutma suyuna baglýdýr)
4. karburatör
5. eksoz geri besleme borusu
6. egr valfi

sistem motor suyu 40-48 dereceyi geçmemiþse 3 nolu sensorden aldýgý tetik ile egr valfini tamamen kapatýr.
48 dereceden sonra gaz pedal pozisyonuna ve emme manifoldundaki vakum miktarýna baglý olarak egr valfi devreye sokarak ekzost gazýný hava emme giriþinden içeri vererek ekzost gazý geri sirkülasyonu yapar ..
divers do it deeper

cenker

internetten arkadaslarýn gecen bahsini yaptýgý parsaotomotivin internet sitesinden,
foruma uye yetkili lada servisi arkadasýmýz kaneruslu ile temasa gecerek birde gebzede faaliyet gösteren internetten satýs yapan oztur-oto.com dan temin edebilirsiniz.

egr 20-30 tl thermoswicthde 15-25 tl gibi çok can yakmayacak rakamlar olmalý, bu arada bu parcalarý yenilemiþken sistemin vakum hortumlarýnýda muhakak yenileyin  ;)

kolay gele  ;)
divers do it deeper

cenker

bu arada belirtmeyi unuttum bu egr sistemi sorunlu ise aracýnýzýn çekiþi düþer yakýtý felaket derecede artar bence benzer sorunlar yaþayan arkadaslar bu basit mlzleri elden gecirmelidir.
ayrýca dip not olarak belirtelim, aracta lpg var ve lpg beyninin su baglantýlarýda düzgün degil ve motor sogutma sistemindeki suyun sýcaklagýnda osilasyon yani dalgalanma varsada egr sistemi feci saçmalayarak çalýþacaktýr aracýnýzda sinir bozan performans gösterecektir, bu konunun öneminide bu topik altýnda belirtmiþ olalým. ;)
divers do it deeper

alerdem

Cenker bey. Açýklayýcý bilgileriniz ve Parça temini konusunda gösterdiðiniz çabalar için teþekkür ederim.Parsa otoya telefonla sordum ama bilemediler.Kaneruslu ya mesaj yazdým kendi sitesine yanýt alamassam iþyerinin telefonundan görüþürüm..Çok teþekkürler..

alerdem

Arkadaþlar bahsi geçen EGR valf ve karbüratör manifoltundaki valfi aþaðýdaki linkteki Üçler otomotiv de buldum. Bugün sipariþ verdim yarýn (26sýnda) elimde olacak inþallah. Ýlgili arkadaþýn ismi Gürsel Mutlu bey iletiþim numarasý (bende cep var 0532 314 87 23 )mail adresi:  iletisim@uclerotomotiv.com  http://www.uclerotomotiv.com/  Umarým bu parçalarý arýyan arkadaþlara yardýmcý olabilmiþimdir.Çünki bir aya yakýndýr bunlarý aramaktan ne kadar telefon parasý harcadým bilmiyorum..Sýkýntýsý da cabasý..:(  Tün nivacý dostlara selam ve sevgiler.....

alerdem

Merhaba arkadaþlar:
          1600 nivalarýn egr valflerinin ve diðer vakum baðlantýlarýnýn bir þemasý veya resmi lazým.gerekli parçalar elimde ama tüm baðlantýlar ya iptal edilmiþ ya da vidalarla körletilmiþ.Baðlantýlarý görebileceðim bir þema veya resim arýyorum .

cenker

Alıntı yapılan: cenker -  Nisan 22, 2011, 07:16:22

1 ekzost manifoldu
2. emme monifoldu hava giriþi
3. egr valfi termo vacum valfi ( motor blogundaki motor sogutma suyuna baglýdýr)
4. karburatör
5. eksoz geri besleme borusu
6. egr valfi

sistem motor suyu 40-48 dereceyi geçmemiþse 3 nolu sensorden aldýgý tetik ile egr valfini tamamen kapatýr.

semaya göz atarsanýz en soldaki borular vakum borularýdýr karburatörün altýndan thermo switch e ordan egr valfe gelir  ;)

anladýgým kadarý ile size sanayide kafayý yedirmiþler.
divers do it deeper

BAHADIR

Cenker Bey, sorunu olan site üyelerine yardýmlarýnýzý eminim herkes takdir ediyor. Sizin þahsýnýzda sorunlarýmýza çözüm öneren tüm ustalarýmýza ve arkadaþlarýmýza teþekkür ederim. tek tek isim yazmadým ama zaten herkes araçlarýmýza ve siteye emeði geçenleri biliyor.