Gelin hep birlikte Niva modifiyesi yapalým!

Başlatan MuZiP_06, Kasım 09, 2010, 11:02:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuZiP_06

Slm arkadaþlar, ben ankaradan Hürkan.Son zamanlarda niva hastalýgýna yakalandým , sanýrým tedavisi de yok :)Sonra Niva fotograflarýný netden indirmeye forumlarý okumaya Niva hakkýnda bilgi almaya baþladým.Þimdi elimde Bir Niva yok fakat nasipse yakýnda o da olacak.
E be kardeþim nivan bile yok neyi tasarlýyacaz diyeceksiniz sanýrým :) . Evet bir Niva sahibi deðilim suan ama bir kaç ay içinde temiz 2003 model üzeri hidrolik direksiyonlu temiz kaportalý saðlam bir niva alýcam Bu arada Hani olmaz ama körün daþý denk gelirse, araziye girmemiþ veya cok az girmiþ bir niva bulursanýz 2003 model uzeri haber verirseniz sevinirim.
Evet fazla dallanýp budaklandýrmadan konuya gireyim artýk.Arkadaþlar ben aracýmda yapmak istediðim seyleri yazýlý ve görsel olarak size anlatayým, sizde görüs ve önerilerinizle mükemmel bir arazi aracý yapmamda bana yardýmcý olun,Nasýl anlaþma ama? :)
  Ýlk önce belirteyim aracým ayda enfazla 600 km  uzunyol yapýcak.(Gidiþ geliþ  600KM).Ben daha cok offroad olarak degil ama ofroad u da aratmýyacak arazilerde Kamp,Gezi ve Avlanma da kulllanýcam.Bunun yaný sýra bekar ve genç bir insan olarak tabiki þehir içinde de  gezerken altýmdaki arabanýn guzel görünmesinide istiyorum.Sanýrým bir Niva dan cok sey istiyorum  ??? :).Ama eðer gerekirse guzel görünümden fedakarlýkda bulunabilirim;tabiki bi nebze :).
Þimdi sizlere yardýmcý olmasý acýsýndan bi kaç fotoðrafla yapmak istediklerimi anlatayým.Sizlerde bilgileriniz tecrübe ve deneyimlerinizle Bu iþi en ekonomik,en kýsa sürede ve  en saðlýklý biçimde nasýl halederim parçalarý nerden temin ederim ve kaça malederim onlarý yazarsanýz sevinirim.Birde genel olarak yapmak istediklerimle Niva bana kaça malolur onu da merak ediyorum,yazarsanýz sevinirim.

*Ýlk sorum arabanýn iç yalýtýmý ve taban yalýtýmýný yaptýrmak istiyorum.(ses , su ve toz için) Bana  bu iþlem kaça mal olur?

*ikinci si aracýn Lastik ve jantlarý istediðim jant ý ve lastiklerin resmini koyayim sizde bana kaça malolur,ankara da nerde bulabilirim onu yazýn lütffen.

*jant ve lastik iþini çözdukten sonra aracýn yan taraflarýna uygulanan,4x4 yazýlý plastýk yan çýtalardan yaptýrýcam.(Yan bantlar)Fakat bunuda nerden bulabilirim bilmiyorum  ???.

*Sonra ön arka tampon,uçlarýndan kýsaltýlýcak üserine dikdörtgen spot monte edilicek.

*Sonra þnorkel yaptýrmak istiyorum.

*Silecekleri silikon silecek yapmak istiyorum.

*Tavan sepeti hazýr almak yada yaptýrmak istiyorum.

*Kaput un üstüne de su hazýr satýlan plastik hava deliklerinden monte ettirmek istiyorum.

*Arka ya çeki demiri.

*Bunlar yapmak istediklerim eksiklerimi veya degiþtirmem gerekenler nelerdir  yorumlarýnýzý bekliyorum arkadaslar.

BU ARADA ARKADASLAR RESÝMLERÝN BÝ ÇOGU BU FORUMDAN ÝNDÝRÝLEN RESÝMLER DÝ ONDAN SANIRIM KOYAMADIM FORUMA NASIL YUKLEYE BÝLÝRÝM RESÝMLERÝ, RESÝM OLMADAN SÝZE NELER YAPICAGIMI ANLATMAM COK ZOR ,YADA NELER ÝSTEDÝGÝMÝ  ???

Yevgeni

Harun

Hürkan aramýza hoþgeldin,dilerim en kýsa sürede kafana göre bir niva bulursun.

Niva yok diye düþünme,biz de bu tür düþünmeyiz zira;forumda farklý model araçlarý olan arkadaþlar da var

ben 2 yýla yakýn nivasýz takýldým forumda,ustalarýmýz/abilerimizin paylaþýmlarý/tecrübeleri çok þey kattý doðrusu.

býkmadan sýkýlmadan her soruma cevap verdilerdi saðolsunlar,

Ankara da saðlam bir ekibe kavuþuyor bu arada ;D

tekrar hoþgeldin..

MuZiP_06

Hoþ bulduk saðol Harun,benimde amacým tecrubelerden faydalanarak kaner bey in aracýna yaptýgý gibi guzel bir araç meydana getirmek.
  Yevgeni link için teþekurler bu arada :)

MuZiP_06

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 09, 2010, 11:28:43
Muzip selam, þu linkte fotograf ile ilgili bir çözüm var:
http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=249.0

Yevgeni,site degiþmiþ sanýrým olmuyor fotograf yukleyemiyorum. :-\ Arkdaþlar images den de denedim olmadý.Bana yol gösterecek bri varmý?

Yevgeni

Site tasarýmý deðiþti, doðru ama mantýk hala ayný.
Olmazsa mesajýný yazdýktan sonra "önizleme"den "Ek seçenekler"i seçin, altýnda "eklenti" kýsmýndan "choose file" diyerek bilgisayarýnýzdan da yükleyebilirsiniz, aþaðýdaki örnekteki gibi..

impeesa

Alıntı yapılan: MuZiP_06 -  Kasım 09, 2010, 11:02:21
Slm arkadaþlar, ben ankaradan Hürkan.Son zamanlarda niva hastalýgýna yakalandým , sanýrým tedavisi de yok :)Sonra Niva fotograflarýný netden indirmeye forumlarý okumaya Niva hakkýnda bilgi almaya baþladým.Þimdi elimde Bir Niva yok fakat nasipse yakýnda o da olacak.
E be kardeþim nivan bile yok neyi tasarlýyacaz diyeceksiniz sanýrým :) . Evet bir Niva sahibi deðilim suan ama bir kaç ay içinde temiz 2003 model üzeri hidrolik direksiyonlu temiz kaportalý saðlam bir niva alýcam Bu arada Hani olmaz ama körün daþý denk gelirse, araziye girmemiþ veya cok az girmiþ bir niva bulursanýz 2003 model uzeri haber verirseniz sevinirim.
Evet fazla dallanýp budaklandýrmadan konuya gireyim artýk.Arkadaþlar ben aracýmda yapmak istediðim seyleri yazýlý ve görsel olarak size anlatayým, sizde görüs ve önerilerinizle mükemmel bir arazi aracý yapmamda bana yardýmcý olun,Nasýl anlaþma ama? :)
  Ýlk önce belirteyim aracým ayda enfazla 600 km  uzunyol yapýcak.(Gidiþ geliþ  600KM).Ben daha cok offroad olarak degil ama ofroad u da aratmýyacak arazilerde Kamp,Gezi ve Avlanma da kulllanýcam.Bunun yaný sýra bekar ve genç bir insan olarak tabiki þehir içinde de  gezerken altýmdaki arabanýn guzel görünmesinide istiyorum.Sanýrým bir Niva dan cok sey istiyorum  ??? :).Ama eðer gerekirse guzel görünümden fedakarlýkda bulunabilirim;tabiki bi nebze :).
Þimdi sizlere yardýmcý olmasý acýsýndan bi kaç fotoðrafla yapmak istediklerimi anlatayým.Sizlerde bilgileriniz tecrübe ve deneyimlerinizle Bu iþi en ekonomik,en kýsa sürede ve  en saðlýklý biçimde nasýl halederim parçalarý nerden temin ederim ve kaça malederim onlarý yazarsanýz sevinirim.Birde genel olarak yapmak istediklerimle Niva bana kaça malolur onu da merak ediyorum,yazarsanýz sevinirim.

*Ýlk sorum arabanýn iç yalýtýmý ve taban yalýtýmýný yaptýrmak istiyorum.(ses , su ve toz için) Bana  bu iþlem kaça mal olur?

*ikinci si aracýn Lastik ve jantlarý istediðim jant ý ve lastiklerin resmini koyayim sizde bana kaça malolur,ankara da nerde bulabilirim onu yazýn lütffen.

*jant ve lastik iþini çözdukten sonra aracýn yan taraflarýna uygulanan,4x4 yazýlý plastýk yan çýtalardan yaptýrýcam.(Yan bantlar)Fakat bunuda nerden bulabilirim bilmiyorum  ???.

*Sonra ön arka tampon,uçlarýndan kýsaltýlýcak üserine dikdörtgen spot monte edilicek.

*Sonra þnorkel yaptýrmak istiyorum.

*Silecekleri silikon silecek yapmak istiyorum.

*Tavan sepeti hazýr almak yada yaptýrmak istiyorum.

*Kaput un üstüne de su hazýr satýlan plastik hava deliklerinden monte ettirmek istiyorum.

*Arka ya çeki demiri.

*Bunlar yapmak istediklerim eksiklerimi veya degiþtirmem gerekenler nelerdir  yorumlarýnýzý bekliyorum arkadaslar.

BU ARADA ARKADASLAR RESÝMLERÝN BÝ ÇOGU BU FORUMDAN ÝNDÝRÝLEN RESÝMLER DÝ ONDAN SANIRIM KOYAMADIM FORUMA NASIL YUKLEYE BÝLÝRÝM RESÝMLERÝ, RESÝM OLMADAN SÝZE NELER YAPICAGIMI ANLATMAM COK ZOR ,YADA NELER ÝSTEDÝGÝMÝ  ???

Merhaba Hürkan, sana bir keçi bakmaya baþlayalým yavaþ yavaþ.
ve anlattýðýn doðrultuda deðiþiklikler yapman içinde elimizden, aklýmýzdan ne gelirse yardýmcý olmaya çalýþýrýz. Gerek ustalarýmýz gerek NivaTR ailesi gerek Ankara tayfasý olarak elimizden geldiðince doðru yönlendirmeye çalýþýrýz.

Sanýrým daha önce niva tecrüben olmadý, öncelikle çok konfor arayamacaðýn bir araç olduðunu belirtmek isterim kendi fikrimce. Freelander ve Vitara tecrübelerimden sonra biraz hayal kýrýklýðý yaþamýþtým :) lakin arazi performanslarý bence kýyaslanamaz. Þehir içinde de iþini görecek bir araç. Parça konusunda madden ve manen üzülmezsin.

Yapmayý planladýklarýndan plastik bakalit parçalar, kaput üst hava giriþi dýþýnda kolaylýkla bulunabiliyor,

Tamponlarý iyibir demircide çok külfetli olmadan kestirebilirsin.
Sis farlarý deðiþik rakam aralýklarýnda var seçimine baðlý olarak fiyatlar deðiþecektir. Ýþçiliði ve sarf malzemeside ucuz. Bende yeni taktýrdým. Tavsiye edeceðim usta olacaktýr.

Jantlar zevk meselesi fakat lastik konusunda kullanacaðýn ortamlara göre güzel bir tercih yapmalýsýn.

Silikon muz silecekler kolay, her aksesuarcýda var.

imkanlar doðrultusunda tavan sepeti dizayn edip yaptýrtabilirsin, hazýrlarýndan yeni aldým ben 65 TL ye çok kaliteli olmasa bir kaç sýrt çantasýný yükleyecek kadar iþ görür.

Þnorkeli kendi imkanlarýnla yapabileceðin gibi hazýrlarýda mevcut. Kaner Uslu ile irtibata geçebilirsin.

Ýzolasyon uygulamasýda biraz göreceli, ne için izolasyon yapmak istiyorsun? Su , ses ? ve alacaðýn araca izolasyon gerekli olacakmý?

Ýç taban ve alt taban için ortalama 10 kutu pütür gidecektir. 10 lirayada 22 lirayada pütür var. ( sika yada würt iyidir)
3 metre ziftli kaðýt kullanýrsýn metresi 8 lira idi yanýlmýyorsam.

yine 3 metre civarýnda keçe gider onunda metresi 7-8 lira birþeydi.
Muþamba kaplatacaksan malzemesi için 50 iþçiliðinede 100 lira civarý istiyorlar. Pazarlýksýz fiyatlar, dahada aþaðý çekilebilir.

Çeki demiri yaklaþma mesafesini daralttýðý için ilgimi çekmemiþti, onunla ilgili yorum yapamýyorum.

Eðer istersen keçine bir kaç santim yükseltme uygulayabilirsin. Onun içinde hazýr kitler satýldýðý gibi kendinde uðraþarak yapabilirsin.

Bahsettiðin þeylerin hepsi uygulanabilir ve bir kaçý dýþýnda çeþitliliði olan þeyler.  Zevk ve duygusallýk açýsýndan sana kalmýþ. En önemlisi Keçiyi alýrken iyibir ustaya götürüp baktýrmak ve tecrübe ettirmek. Kendine has püf noktalarý olduðu için atlanmamasý gereken hususlar oluyor.

Saygýlar.
"Nivan varsa yolun var!"

impeesa

"Nivan varsa yolun var!"

MuZiP_06

UMUT öncelikle ilgin için teþekür etmek istiyorum,zahmet edip baya bilgi vermiþsin çok teþekür ediyorum.Tavsiye ettigin araç gerçekten çok guzel lakin bayramdan sonra suan kullandýgým aracýmý satýp ondan sonra araç alabilicem.
Aslýnda iþin özü;biraz birikmiþ vergi borcum var bayramdan sonra vergi affý cýkacak,arabamý oyuzden satýcam vergi borcumu kapatýp artanýna da bir lada alýcam.modifiyesini de en sadýk kurtarýcým ve her zor anýmda yanýmda olan ama sonra acýsýný burnumdan fitil fitil getiren Kredi KARTIM ile yapýcam :)
Bu araç çok guzel ama vergi affýndan sonra okadar param kalacagýný sanmýyorum.O yuzden 2003 model ve üzeri sevdamdan da vazgeçtim.bize 9 binlira lýk bi Niva ideal e nerden baksan 2.500 lira da modifiye de yiyecek.
Ben ayný zaman da avcýlýkla da ilgileniyorum,aslýnda çamurda debelenmekden ziyade,arazide çamura battýgýmda aracýmýn beni ordan kurtarabilecek seviyede olmasý,keçi gbi arazide heryere týrmanmasý ve sehir içinde de þýk ve vahþi bir görünüme sahip olmasý yeterli benim için.Arabadan baþlýca isteklerim bunlar.
Yuhh baþlýcasý buysaaaa gör  hepsi nasýldýr diyorsun sanýrým  ;D

MuZiP_06

Tam istediðim LADA...

Beyaz olan arkadaki lada..

Emirhan

Bizim necati sppr yaa 8) 8) 8)ama gitmeseydi iyidi ama napcaz  :( :( :(
En büyük Necati

MuZiP_06

Emirhan araba senin miydi?Çok guzel bir araba yapmýþsýn kutlarým,ama anladýgým kadarýyla satmýþsýn :( neyse saðlýk olsun.Sana bisey sorucam bu lastiklerin markasý , ofsetttjant ve araç yükseltildimi bunlar hakkýnda bana bilgi verirmisin?

Harun

Alıntı yapılan: MuZiP_06 -  Kasım 13, 2010, 08:28:47
Emirhan araba senin miydi?Çok guzel bir araba yapmýþsýn kutlarým,ama anladýgým kadarýyla satmýþsýn :( neyse saðlýk olsun.Sana bisey sorucam bu lastiklerin markasý , ofsetttjant ve araç yükseltildimi bunlar hakkýnda bana bilgi verirmisin?

araç Seyhan arkadaþýmýza aitti ve evet aracý sattý,aþaðýda da garaj bölümünden linki
yapýlanlarýn birçoðu burada anlatýlmýþtý.

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=1083.0