kaportadaki çürükler

Başlatan ocp, Ekim 29, 2007, 03:26:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ocp

öncelikle herkese selamlar,
nivanýn cazibesine kapýlmýþ ama henüz karar verip alamamýþ birisiyim. beðendiðim arabaya bugün bakmaya gittim fakat sorun þu ki 2001 model olmasýna raðmen oldukça fazla pas var. 1-2 yerinde deðil bir çok yerinde, komple bir bakým gerekiyor gibi. daha öncede 2000 model nivalara baktým onlarda da bir miktar pas vardý. benim sorum þöyle acaba pas nivalarýn kronik bir sorunu mu? pas yapmýþ bir aracý almak mantýklý mý? kurtuluþu var mý pastan? komple boya maliyeti ne olur keza eðer aracý alýrsam elimdeki tüm para bu araca gidicek ve uzun bir süre boya vs... yapamayacaðým. önere bileceðiniz 95 sonrasý satýlýk temiz bir niva var mý veya sahibinden.com da ki hangi aracý önerirsiniz?
öðrenci bütçesiyle ladaya sahip olmak bir lüks mü olur benim için? 
teþekkür ederim þimdiden

taiga

Öncelikle hoþgeldiniz...

Nivaya kapýlmanýz normal... ;D

Bizde kapýldýk gidiyoruz zaten...

Eðer sadece binek olarak þehirde kullanacaksanýz nivayý tavsiye etmemiz doðru olmaz...

Ama doðaya da çýkacaðým, araziye gireceðim, hobi aracý olraka kullanacaðým diyorsanýz niva doðru tercihtir...

Þu an pek çok arkadaþýmýz yolda yada kampta...

Yarýn pas, araç seçimi vb. konularýnda size görüþlerini aktarýrlar...

ocp

sadece yol için düþünmüyorum yani þehir içi kullanýmý illaki daha sýk olacak fakat biraz av tutkum var ve doða gezilerine bayýlýyorum. þehir içi kullanýmda kimse önermiyor bunun sebebi acaba sadece konforsuz bir yolculuk sunduðu için mi? (ki bunun benim için hiçbir önemi yok, ayrýca paslý dediðim arabaya resmen aþýk oldum, garip bi þekilde bu iþte benim arabam olmalý dedim sanýrým niva çekiciliði)

taiga

Konforsuz olmasý ve direksiyonun biraz aðýr olmasýdýr...

Ancak asýl sorun, insanlarda oluþan lüks cip tutkusunun, ekonomik zorunluluklardan dolayý niva ile tatmin edilmeye çalýþýlmasýdýr...

Niva aslýnda tipik bir arazi taþýtýdýr ve safkandýr...

Yapýlýþ amacý Sibirya vb gibi soðuk iklimlerde bulunan insanlara gündelik kullanýmlarýnda yardýmcý olmasýdýr (bir nevi klasik vosvos un Alman halkýna ucuz basit ve dayanýklý bir araç olmasý için tasarlanmasý gibi)...

Ülkemiz için konuþursak da ideal bir hobi aracýdýr...

Lüks 4x4 ler patika yola bile girmezken (sahipleri sokmaz), niva ile her yolda gidersiniz...

Parçasý ucuzdur, kullanýmý kolaydýr...

Çok ciddi hard offroad koþullarý dýþýnda sizi her koþulda istediðiniz yere götürür...

Fiyat/performans olarak cidden iyi bir arazi taþýtýdýr...

Þehiriçi kullanýma tekrar dönersek...

Çok arkadaþýmýz kullanýyor, bende kullanýyorum ama sonuçta binek gibi deðil, bunun baþtan bilinmesi iyi olur, sonradan hayal kýrýklýðý yaþamamak için...

seko

Arkadaþýmp pas ve çürük ayrý þeylerdir.
Niva katoforez görmeyen bir araç olduðu için en ufak bir boya kalmasýnýn ardýndan
alttan cýkan sac hemen paslanýr.
Aracýn çürükleri varmý bak.Özellikle taban ve kapý içlerine taban dediðim yer ayak basýlan yerlerdir.
Araç 2001 modelse çok çürük olacaðýný pek sanmam.
Niva iyidir.Offroad virüsünü bulaþtýrýr,saðlamdýr kýrýlsa bile parçasý ucuzdur.
konfor olayý kiþiden kiþiye deðiþir.
Mesela ben konforsuz arçlarý severim.iki tekerdede dört tekerdede. ;D
Niyetin varsa ve nivayý seviyorsan al hiç düþünme çünkü nivayý almayý kafasýna koyan adam bügün almasa bile yarýn alacaktýr. :P

BEN OK144 LASTÝKLÝ ÇAMURLU BÝR NÝVAYLA ÞEHÝR ÝÇÝNDE GEZERKEN ZEVK ALIYORUM........

ufo

merhaba.

bu aracý þehir içinde ve binek gibi kullanacaksanýz belentilerinize cevap vermez.

çünkü sürat yapamazsýnýz, zigzag hiç yapamazsýnýz, avuç içi ile direksiyona kumanda ederek park edemezsiniz vs.,vs...

konfor yoktur. böyle bir beklentiniz varsa niva düþünmeyin.

ama doðada çok çok nadir olarak herhangi bir zorluðun üstesinden gelemezsiniz.

parkur seçmezsiniz, binde bir bu araç buradan geçer mi diye düþünürsünüz. benzinli kullanýmda ise biraz fazla yakar. 40 litrelik deposu ile 400 km yol yapar yaklaþýk olarak. 100 km'de 10 litredir uzunyolda standardý. þehiriçini siz düþünün.

pek çok zorluðu vardýr ama bir tutkudur niva. düþündükçe bir çok handikapý sayýlabilir, ama bunlar hiçbir zaman ona karþý duyulan platonik aþký azaltmaz.

bütçe sýnýrlý ise, offroad ve hele hele av için üzerine baþka araç yoktur. ben de %90 avda kullanýrým.

dostlar zaten ne gerekiyorsa söylemiþ. bundan sonra benim söyleyeceklerim laf-ý güzaf.

ama belirtmeden edemeyeceðim; dün ercova'da girdiðimiz parkurda normal lastikle yaptýklarý karþýsýnda eþimin de nivaya karþý bakýþ açýsý deðiþti ;)
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

MCC

dostlarýn notlarýna ek ;
bilmeyen anlamayan bir dolu adam abuk subuk konuþur niva için, takmayacaksan al. ;)
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?