usta/servis

Başlatan Tolga, Nisan 29, 2007, 12:33:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yevgeni

Binek araç kadar esnek deðildir. Ama 2003 ve sonrasýnda hem kullanýmý kolaymýþ hem mekaniði iyileþtirilmiþtir. Bende 96 var. Yusuf Abi'nin 2003'ü kullandým, kaymak gibi. Haldun'un 2006'sýný kullandým, otomobil gibi. Yumuþak diþli tip direksiyonla Niva'larýn alayý nefis. Ama sese ve vibrasyona aldýrmayacaksýnýz..

Yevgeni

Öte yandan bu Niva dediðimiz araç yeryüzünde sürekli 4 çeker (4x4) olarak üretilen 2 araçtan biridir (diðeri Land Rover Defender). Yani bu SUV gibi görünen basit mekanikli cihaz aslen safkan bir arazi aracýdýr. Kapasitesi sýnýrlýdýr, ayrý. Vibrasyon, traktöre benzemesi sürekli 4 çeker sistemi yüzündendir. Bir Land Rover Defender'da da aynýdýr bu traktörlük meselesi, çünkü mekanik yapýlarý benzerdir.

Diðer tüm markalarýn ürettiði cihazlar 4WD'dir. Yani isteðe baðlý olarak 4 çeker olarak kullanýlýr ki, aslen 2 çekerdirler. Konforlarý fazladýr. Güçleri motorlarýna paralel tatmin edicidir.

Ama arazide basitlik iþ görür. Bu basit yapýyý bir Ruslar kurmuþ, bir de Ýngilizler.

Diðer markalarýn araçlarý da muhteþemdir. Ama Niva genelde sadece basit bir çamur lastiði ile arazide harikalar yaratýr. LR Defender ve Niva dýþýndaki bütün markalarý modifiye etmeniz gerekir. Standart halleriyle arazide tatminkar sonuç veremezler.

Misal, en son Soðucak-Ýnönü yaylalarý gezisinde kadro 3 Niva (standart), 1 Nissan Terrano, 2 Feroza ve 1 Willys þeklindeydi. Hiçbir yerde batmadan takýlmadan geçenler sadece Niva'lar idi.

Kendi adýma asfalttaki halinden de rahatsýz deðilim. 600-700 km teptikten sonra 2 gün dinlenmem gerekse de sonuçta her hali beni tatmin eder..

Tolga

Motor sitelerinde de benzer þeyler tartýþýlýp durur zaten, ya arazi perfomansý ya asfalt konforu... ikisi birden ayný anda olmuyor.
Tolga

Yevgeni

Niva'yý arazide sekebilen 250 cc'lik (ya da 125 cc gibi) basit bir enduro ya da kros motoru gibi düþün. Düz lastikle asfaltta (artýk ne kadar konforlu olabilirse) akabinde diþli lastikle arazide..

ERCO

bak tol  sen boyle anlatmakla anlayamasýn nivaya genelde piyasada ki nivalar hep sorunluru yada biryerlerinde mutlaka bi þeyleri eksikdir keþke bi firsatýn olsada benim nivaya kulana bilseydin. ben her yýl iki kere yurt diþina cýkýyorum nivayla ve cok memnunum  tabi ufak defek bazý degiþiklikler yapdým kafama gore . ama genelde niva traktor gibi bi azgýn maknadýr .. ;D
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

seko

USTASINA SORUN / ASK IT WHY adlý topiðe teknik bilgi almak amacýyla yolladýðým mesaja sevgili yavuz ve haldun bey gayet açýklayýcý ve kafamdaki soru iþaretlerini giderici bilgiler verdiler teþekkür ederim.
lakin bir arkadaþýn topiðin içeriyle alakasý olmayan cevap yazmasý beni þaþýrttý.tabi herkes bir olmuyor ama bizim herkese karþý verebilecek cevabýmýz ve her dilden konuþma kabiliyetimiz vardýr.
bence forum içeriðine bu arkadaþ için
1-birazda eðlenelim
2-birazda gülelim
bölümleri açýlsa belkide buranýn topraklarýnda traktörünü sürüp topraðý biraz havalandýr.belkide eðlenmiþ olur bu sadece bir teklif (admine kalmýþ biþey) ;D
ha oda olmadý bizim burda sürülecek tarla çok hem bende traktörü yormamýþ olurum

þunuda belirteyim ben nivanýn arazi performansýna vurulup bu aracý edinmek istiyorum.(ne olursa olsun)kesinlikle yazdðým mesaj niva'yý aþþaðýlamak amacýyla deðildi.

yoksa niva peþinde koþarmýydýk deðilmi.

seko

ha bide atasözü var KÖTÜ KOMÞU MAL SAHÝBÝ YAPARMIÞ.......

Yevgeni

Sahip olduðu Niva'yý traktör niyetine tarlaya sokup iþ görenler olduðunu duymuþtum. Ne kadar becerikli olsa da tarlada traktörün yerini alabilecek olan bir Niva deðil daha çok bir Unimog olabilir..

Tolga

bir arazi aracý için "traktör" benzetmesi olsa olsa iltifat olur bunda negatif ne varki  ??? varsada ben anlamadým.
Tolga

Yevgeni

Normal yeteneklerinin dýþýnda tam anlamýyla traktör gibi kullanýlmasýndan bahsediyorum ben. Pulluk çekip tarla sürmek gibi. Gerçi bunu Niva ile deneyen var diye duydum.

Unimog daha uygun bu tür iþler için. Cihazýn üzerine eklenip kullanýlan aparat sayýsý neredeyse sýnýrsýz. Almanlar zaten "hayvan" diyorlarmýþ Mog'a. Bildiðin iþ hayvaný. Arazideki üstünlüðünü tartýþmak bile gereksiz öte yandan..

ERCO

www.guvenlada.com

seko

way be
lakin motor sesi dizel izlenimi verdei bana.
bu yüzden tekrar çalýþýp o çamurlu sudan çýktý gibime geldi.

ERCO

iþte bu traktor degilde ne kii ;D ;D ;D ;D
www.guvenlada.com

seko

ERCO

www.guvenlada.com