ÖN TEKER GÖBEÐÝ VE ARAZÝ VÝTESLERÝNÝN TÝTREMESÝ

Başlatan onuryayla29, Temmuz 23, 2017, 10:15:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onuryayla29

HERKESE MERHABALAR
HENÜZ YENÝ BÝR LADACI OLARAK ÝNTERNET ÜZERÝNDE BÖYLE BÝR SÝTEYÝ GEÇ GÖRMEM AÇIKÇASI BENÝ ÜZDÜ. BURADAKÝ FAYDALI YORUMLAR ÝÇÝN ÖNCELÝKLE TEÞEKKÜRLER.
    BENÝM ARACIMINDA SON ZAMANLARDA OLAN 2 PROBLEMÝNÝ ÇÖZÜM BULMA ADINA BURADAN YAZMAK ÝSTÝYORUM. 1. SÝ ÖN SOL TEKERÝN AKS SOMONU 50-60 KM SONRA GEVÞEYÝP DÜÞÜYOR. USTAYA GÖTÜRDÜM BÝÞEY YOK SOMON GEVÞÝYOR DEDÝ. DAHA SONRA BEN DÝÐER TEKERÝ KONTROL ETTÝM ONDA HÝÇ GEVÞEME OLMUYOR AKSÝNE GÖBEKTE BÝR YAÐ KAÇAÐIDA DA YOK ANCAK GEVÞEYEN GÖBEK ALABÝLDÝÐÝNE YAÐ OLUYOR BUNUN SEBEBÝ NEDÝR ACABA ?

2. SORUM ÝSE  ARAZÝ ÞANZUMANIN OLDUÐU KONSOLDA ARAZÝ VÝTESLERÝ SADECE RAMPADA YOÐUN BÝR TÝTREME ALIYOR VE VÝTESLERÝN GÜRÜLTÜSÜNÜ ELÝMLE TUTARAK DURDURUYORDUM. SON ZAMANLARDA ÝSE ALTINDAN SANKÝ BÝR PARÇA GEVÞEMÝÞ DE ÇINGIR ÇINGIR DÝYE SESLER ÇIKARIP DURUYOR. BUNUN SEBEBÝ NEDÝR?
ÇOK TEÞEKKÜR EDERÝM.

Yevgeni

Alıntı yapılan: onuryayla29 -  Temmuz 23, 2017, 10:15:30
HERKESE MERHABALAR
HENÜZ YENÝ BÝR LADACI OLARAK ÝNTERNET ÜZERÝNDE BÖYLE BÝR SÝTEYÝ GEÇ GÖRMEM AÇIKÇASI BENÝ ÜZDÜ. BURADAKÝ FAYDALI YORUMLAR ÝÇÝN ÖNCELÝKLE TEÞEKKÜRLER.
    BENÝM ARACIMINDA SON ZAMANLARDA OLAN 2 PROBLEMÝNÝ ÇÖZÜM BULMA ADINA BURADAN YAZMAK ÝSTÝYORUM. 1. SÝ ÖN SOL TEKERÝN AKS SOMONU 50-60 KM SONRA GEVÞEYÝP DÜÞÜYOR. USTAYA GÖTÜRDÜM BÝÞEY YOK SOMON GEVÞÝYOR DEDÝ. DAHA SONRA BEN DÝÐER TEKERÝ KONTROL ETTÝM ONDA HÝÇ GEVÞEME OLMUYOR AKSÝNE GÖBEKTE BÝR YAÐ KAÇAÐIDA DA YOK ANCAK GEVÞEYEN GÖBEK ALABÝLDÝÐÝNE YAÐ OLUYOR BUNUN SEBEBÝ NEDÝR ACABA ?

2. SORUM ÝSE  ARAZÝ ÞANZUMANIN OLDUÐU KONSOLDA ARAZÝ VÝTESLERÝ SADECE RAMPADA YOÐUN BÝR TÝTREME ALIYOR VE VÝTESLERÝN GÜRÜLTÜSÜNÜ ELÝMLE TUTARAK DURDURUYORDUM. SON ZAMANLARDA ÝSE ALTINDAN SANKÝ BÝR PARÇA GEVÞEMÝÞ DE ÇINGIR ÇINGIR DÝYE SESLER ÇIKARIP DURUYOR. BUNUN SEBEBÝ NEDÝR?
ÇOK TEÞEKKÜR EDERÝM.

Onur merhaba.
Aksi sokup bakýn, yað kaçýrmasý iyi deðil.
Arazi vitelerinin sallantisi icin altta arazi kutusu transsaft baðlantýsýný ve transsaftin kendisini kontrol edin. Bir de on þaft baðlantýsýný kontrol edin..

onuryayla29

Yevgeni ilgilenip yorum yaptýðýnýz için teþekkür ederim. iyi günler dilerim

aydinaydogan

On teker bilyasinin buyuk somunun gevsemesinden bahsediyorsun sanirim. Gevsememesi icin sikildiktan sonra ezmek lazim o somunu. Kertigi vardir ve ezilirki gevsemesin. Bunu sorun ustaniza tek sebep bu olur gevsemede. 6 yildir nivalarla ic ice olup, artik kendim tamir eder seviyeye gelmis biri olarak,  hic gevseyen aks basi somunu gormedim. Yag kacirmasi iyi degil elbet ama bazen aks bilyasi bozulmasin diye dusunup ustalar olmasi gerekenden fazla yag koyuyor bu durumda da yag akitabiliyor.ama aks kecelerinden kaciriyorda olabilir.
Arazi sanzimani titremesi icinde Yevgeni abim cevap vermis zaten baska alternatif kalmiyor.

onuryayla29

ilgilenip yorum yaptýðýnýz için teþekkür ederim. Tam bu sorunlarýmý hallediyorum derken þimdi de triger zincirini kopardýk. Nasýl oldu anlamadým bizim burada motorun sibablarý filan yeniyip üst kapaktan sýfýrdan motor yapýldý ancak þimdi bakýyorum da sanki araç eskiden daha iyi gidiyordu. Bunun sebebi nedir acaba arabanýn motor yenilendi ama gidiþi kötüleþti.

Niva67

Alıntı yapılan: onuryayla29 -  Ekim 05, 2017, 01:13:04
ilgilenip yorum yaptýðýnýz için teþekkür ederim. Tam bu sorunlarýmý hallediyorum derken þimdi de triger zincirini kopardýk. Nasýl oldu anlamadým bizim burada motorun sibablarý filan yeniyip üst kapaktan sýfýrdan motor yapýldý ancak þimdi bakýyorum da sanki araç eskiden daha iyi gidiyordu. Bunun sebebi nedir acaba arabanýn motor yenilendi ama gidiþi kötüleþti.

Sn.onuryayla merhaba.. Öncelikle, geçmiþ olsun..

Bence bunun sebebi; ''GERÇEK NIVA USTASINA DENK GELMEMENÝZDÝR!''

Forum' u iyice karýþtýrýrsanýz, benzer þikayetlerin hiç de az olmadýðýný görürsünüz..

Ýþini layýký ile yapan NIVA ustalarýný tenzih ederim ama, piyasa ''çok þey bildiðini zannedip de, hiçbirþey bilmeyen ustalar'' dan geçilmiyor..

Ýki anahtar sallayan, '' KÜÇÜK DAÐLARI BEN YARATTIM!'' havalarýna giriyor..

Sonuç : Kocaman bir sýfýr!.. Çekilen maddi- manevi sýkýntýlara mý yanarsýnýz, yoksa hiç de horlanmayý hak etmeyen garibim NIVA' ya mý

yanarsýnýz. Bulunduðunuz yeri yazýp da  aracýnýz ve karþýlaþtýðýnýz sorunlar hakkýnda daha detaylý bilgiler verirseniz, arkadaþlarýmýzdan da

daha doyurucu öneriler alýrsýnýz..

Son olarak; ''Eksantrik zinciri'', öyle kolay kolay kopacak bir yapýda olmayýp; normalde ömrü, motor ömrüne eþittir.

''üst kapaktan sýfýrdan motor yapýldý''buyurmuþsunuz.. Bu tabiri pek anlayamadým.. Motor indirilip komple revizyon mu gördü, yoksa

sadece ''silindir kapaðý revizyonu'' mu yapýldý?..

Sonuçta ben ÞAHSEN  yine de NIVA' yý iyi bilmeyen ustalara denk geldiðinizi düþünüyorum..

Tavsiyem; önce ''GERÇEK NIVA USTASI'' ný bulmanýz, aracýnýzý ona tamir ettirmenizdir.

Forum' da bu konular sýkça iþlenmiþti.. Kolay gelsin..   

diff-lock86

Umarým sorununu halletmiþsindir.Arazi viteslerinin titremesi balanssýzlýktan dolayý.Balanssýzlýk neyden kaynaklanýr diyeceksin.Aracýn senden önceki sahibi kaza yapmýþtýr,orta differansiyel kýsmýný alttan darbe aldýrmýþtýr,yanlýþ arazi vitesii kullanýmýndanda kaynaklanýr,taban sacýný yenilemiþlerdir ama fabrika simetrisini yakalayamamýþtýr kaportacý.Bu ihtimaller nivalarýn bu sorunla alakalý klasik sebepleridir.
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr