5 yaþýnda kepce oparatörü

Başlatan mehmet22, Mart 05, 2012, 02:57:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet22

keþanda arkadaþýmýzýn oðlu bu iþi beceriyor bizdemi bir farklýlýk var cözemedim....hünerleri bunlar..

http://azbuz.org/video/3949/5-ya%C5%9F%C4%B1nda-kep%C3%A7e-operat%C3%B6r%C3%BC-izle
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

@rhan

Alıntı yapılan: mehmet22 -  Mart 05, 2012, 02:57:17
keþanda arkadaþýmýzýn oðlu bu iþi beceriyor bizdemi bir farklýlýk var cözemedim....hünerleri bunlar..

http://www.izlesene.com/tv/trthaber/video/5-yasindaki-kepce-operatoru/5829611
helal olsun valla

****OZGUR****

Alıntı yapılan: mehmet22 -  Mart 05, 2012, 02:57:17

http://www.izlesene.com/tv/trthaber/video/5-yasindaki-kepce-operatoru/5829611

Doðuþdan operatör maþallah.Ama Allah korusun abi yaþý küçük her hangi bir kazaya sebebiyet vermesin bakalým.
SuSu SUZÝKÝ SuSu SUZÝKÝ çýkarýmsenle herDAÐASUZUKÝ

mehmet22

evet haklýsýn bu bir ihtimal tabiki  özgür dikkat etmek gerekir..
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

dogan54

Babalar erkek çocuklarýna araba kullanmayý öðretmeye bayýlýr..
Zamanýnda bende oðluma kullandýrdým.
Ancak þimdi düþünüyorum da,yanlýþ yapmýþým.
Þimdiki aklým olsa 18 yaþýndan önce direksiyona bile oturtmam.
Düþünün, çocuk 15 yaþýna gelmiþ,araba kullanmayý biliyor,kim tutar onu..
Ehliyet almak için 3 sene bekleyecek,bitmez o 3 sene, gencin gözünde.
Arabayý versen bir türlü, vermesen bir türlü.

Oysa;
arabayý hiç aklýna sokmasak,direksiyona bile oturtmasak
ve 18 yaþýndan önce araba kullanamayacaðýný daha küçüklükten aklýna soksak.
yani ,"aklýndan bile geçirme" modu..
Ve 18 yaþýnda ciddi bir sürücü kursunda ilk derslerini alýp belgesini alsa
sonra,gel oðlum sana tecrübelerimi aktarayým deyip,yanýnda keyif ve gururla oturup,
bildiklerimizi öðretsek daha iyi olmaz mý.?
"Çekirdekten yetiþme" ile, bahsettiðim medot arasýnda, araba kullanma becerisi açýsýndan  bir fark yok emin olun.
Belki biz kendi gururumuzu okþamak için,çocuklarýmýza dur diyemiyoruz..

Bunlar hiç kimseyi hedef almayan,62 yaþýnda bir abinizin fikirleri,
yanlýþta bulabilirsiniz ama düþünmeye deðer bence.
4x4 baska,
NiVA baska..

NÝVACI

Videoyu izleyemedim.
Doðan abi bir yaþta olsa.
Size katýlýyorum. çok yerinde tesbit.  Ben azfarkla hayata hazýrlama düþüncesiyle bu iþleri yaptým.
yüzmeyi5 yaþýnda öðrettim bisiklete binmeyi 15 gün sonra ellerini býrakmayý ilk motor kullandýðýnda arkasýnda oturan bendim.
tüfek kullanmayý araba kullanmayý paten öðrenirken ellerini tutanda bendim Ýlk kadehide benimle tokuþturdu. prezevatifin varlýðýnýda ben anlattým.
Aramýzda hiç ayýp kelimesi olmadý her sorusuna gerçek cevaplarý aldý.para pul için hiç yalan söylemedim çocukluðunda doktorla öcüyle korkutmadým.
AMA SORUN BENDEYDÝ. Ben babadan 16 yaþýnda kaldým. Babam öldüðü gün ben sudan çýkmýþ balýktým. çok evhamlý baba kollamasý herþeyi sonradan öðrendim.
babamdan gördüðüm marazlý sevgi bana aðýr bedeller ödetti.
Bana göre ben oðlumu hayata hazýr etmeliydim. emanet edilecek ne amca ne dayý vardý.
hala tekralamakta olduðum tembih: buyaptýðýndan zevk aldýnmý? tekrar yaþamak için hayatta ve saðlýklý olmalýsýn verilen hürriyetin sýnýrlarýný zorlama.
senin tesbitlerine aynen katýlýyorum.vaktini beklemek en doðrusu.
uzun oldu ama buda bir itiraftý selamlar.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

STI Performance

Bende helal olsun diyemiyeceðim...

Bu aslýnda hem iyi birþey hemde kötü birþey.....kötü olan tarafý þu koskoca makina ne olursa olsun o yaþtaki bir çocuða o ortamda verilmez.Videoda yapýlan iþ yanlýþ...

Ama 18 yaþýnýn beklenmesi gerektiðini doðru bulmuyorum.Erkek çocuklar zaten arabaya meraklý illaki kurcalýycaktýr öðrenmek istiycektir.Küçük yaþtan itibaren öðretmek gerekir 18 yaþýnda ehliyetli bir serseri mayýný trafiðe salmak çok daha tehlikeli bence...Öðretmek gerekli ama öðrettikten sonra arabayý çocuða verip onu milletin arasýna salamassýn sen.Býrak arabayý vatandaþ dozeri vermiþ.Hiç hoþ deðil.Boþ güvenli bir alanda tabiki öðret hem büyüdüðünde saðlam þöför olur hemde hevesini alýr benim gibi aklý sürekli arabalarda kalmaz.Ama dediðim bunu uygun güvenli bir ortamda yapmalýsýn...

Finlandiyada 8 yaþýnda çocuklar ralli arabasý kullanýyor bildiðin ralli pistinde  yanlaya yanlaya geziyor çocuk.Ama pistte güvenli bir ortamda.Trafikte veya insanlarýn arasýnda deðil.Yabancýlar 19 yaþýnda formula 1 de yarýþmaya baþlýyorlar örnek Kimi Raikkonen.Þimdi bu insanlar bunu 18 yaþýnda öðrenp 2 senede formula 1 arabasý sürecek ustalýðamý geliyolar.Bu imkansýz tabiki.demekki bunu öðrenmenin yaþla bi alakasý yok...Bizde diyoruzki senin yaþýn daha küçük sen anlamassýn.Bu zihniyetten bu güvensizlikten kurtulmamýz lazým..En küçük yaþtan itibaren öðretmek gerekir.Anahtarý ise 18 yaþýndan sonra teslim etmek gerekir...Hem kendi güvenliði hemde baþkalarýnýn güvenliði için...

karakeçi67

çocuða araba sürmeyi biz öðretmezsek gider kendi öðrenir artýk arabaya falan ulaþmak bizim zamanýmýzdaki kadar zor deðil
piyasada kaçak oto kiralamacýlar günlüðüne üç kuruþ fazla alýp 13-14 yaþýnda çocuklara araba kiralýyorlar sonra kaza yapsýn diye dua ediyorlar çünkü bu iþten fazlasýyla kar ediyorlar.
bence erken yaþta kullanýmdaki tek sakýnca bilinç düzeyi ve tercübe yoksa öðrenmek ve beceri açýsýndan çocuklar bizden çok çok kabiliyetli, çünkü öðrenme yaþýndalar.
onun içinki ben þahsen araba kullanmayý erken yaþta konturollu ve kendi hareket ve tavýrlarýmýzla örnek teþkil ederek doðrularý ve yanlýþlarýný göstererek öðretme taraftarýyým
Murat 1972
kara keci 1991

mehmet22

evet abilerim haklýsýnýz görüþlerinizi saygý ile karþýlýyorum...zaten bu iþin sonunda bunun icin güzel bir cezayi iþlem uygulandý bildigim kadarý ile ..ama bu kadar ufak yaþta bir cocugun bunu öðrenip uygulamasý beni þaþýrttý..
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Yevgeni

Benzer yaþtaki veletler muhtelif oyun konsollarýnda çoþuyorlar.
Bunun X-box, Wii ya da Play Station'dan farký gerçek olan kumanda kollarý.
Þaþýrma Mehmet, þaþýrma..

mehmet22

ben o yaþlardayken mahallede bilyeli araba ile geziyordum yavuz abi misket oynuyordum ..dut aðacýnda dut yiyiyordum  artýk nesil daga mý erken yetiþiyor ne abimmmm.??galiba biz o zaman geriden geliyorduk  veya imkanlar bunu gerektiriyordu  rahmetli babama yýllar ca yalvardým bana 1 bisiklet almasý icin sonunda oldu ama cok zaman sonra.....benim cocuk 5 yaþýnda 4 tane bisiklet parcalamýþtýr anlaþýlan imkan farký galiba abiii.......
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Yevgeni

Ýmkan farký, doðru. Teknoloji geliþiyor.
Ben de ayný yaþta kendi oyuncaðýmý ahþaptan oyup, kesip, yapýyordum.
Bisiklet olmadý zaten de ara sýra babamýn mopetini yürütüp iki teker kullanmayý öðrendimdi..

Maestro

iþ yaþamýmýzda  aldýgýmýz egitimlerin faydasýný  ayný zamanda  sivil yaþamýmýzda da  görürüz... ilk  altýn kural..  

1- Önce Emniyet..    (  tabiii , emniyet i alacak kiþi egitimli ve yapýlacak iþin ehliyetine sahip  olmalý )  

mehmet22

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 06, 2012, 10:41:27
Ýmkan farký, doðru. Teknoloji geliþiyor.
Ben de ayný yaþta kendi oyuncaðýmý ahþaptan oyup, kesip, yapýyordum.
Bisiklet olmadý zaten de ara sýra babamýn mopetini yürütüp iki teker kullanmayý öðrendimdi..
cok haklýsýn yavuz abi teknýloji aldý baþýný uctu o zamanlarda evimizde 1 tane siyah beyaz televizyon vardý trt vardý þimdi led tv ler havalarda ucuyor iþim geregi elektronik adýna her þeyin takibindeyim ama yetiþemiyorsun anlaþýlan durum bunu gerektiriyor  o zamandan bu zamana ...
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

NÝVACI

Genetik deðiþiyor.
bir  örnek.
bizim av köpekleri arabaya koyarsýnýz  ne salya ne kusma.
herhangi bir çoban köpeðini yada yavrusunu %80 periþan olur.
genetik deðiþiyor bazý þeylere doðuþtan yatkýn oluyor yeni nesil.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar