KAMPTA VAHÞÝ HAYVANLA KARÞILAÞMAK

Başlatan Yevgeni, Nisan 06, 2009, 10:52:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tolga

Aç kalýrsak Cano abi ve bende tehlikeli olabiliriz, o ölçü deðil :)
Tolga

NÝVACI

Sevgili arkadaþlarým.
Ben kusur kalmayayým.birkaç not iliþtireyim. Yazýlanlarýn mýþlý muþlu,
Kýrsalda yaþamanýn ve tehlikeyi savuþturmanýn yolu sükunet ve soðuk kanlýlýktýr.
hayvanlara gelince yavru meselesi genelde diþiler için eþleþme döneminde
erkeðin tepkisi daha fazladýr.Bu sürüngenden toynaklýlara yumþak ayaklýlara böyledir.40 yýl öncelerine kadar ayýlarýn diþi ve erkek kokularýna geldikleri,
ve kaçýrdýklarý canlý þahitlerden dinleddim.80li yýllarda altýn oluk (kazdaðlarý)avcý vuramadýðý ayý tarafýnda hastenelik edildi. ama þimdi onlar þehre indikleri için daðda az kaldý...Dommuz Eþleþme ve yavru ellemezsenizsorun yok.
Tokat ve ilerisi bölgelerde domuz(bir kýsmý)200 KG VE ÜZERÝNE ÇIKIYOR bu sebeplede
sizi takmýyor. 40 yýlý aþkýn süredir daðlarda gezerim gece beklerine bayýlýrým, ve gece oltacýlýðýna doðada gece farklýdýr uyum saðlayabilirseniz daha yakýndan görme þansýnýz artar. Tavsiyem korktuðunuzu saklamayýn ayýp deðil karþýlaþtýðýnz hayvana kaçma þansý verin kedi ve laðým faresi dahil...
Hiç adýný anmadýðýnýz güre boðalar güre atlar sakin duruþlarýna aldanmayýn.
Son olarak SÜRÜNGENLER için her bölgede zehir merkezleri vardýr.
Ege üniversitesi zehir merkezi:02322777333 sizlerde bölgelerinizdekileri öðrenmelisiniz.yaþayarak öðrenilmiþtir sevgilerimle bol çamurlu günler
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

yusuf

Evet sakin olmalý ve mutlaka ama mutlaka fotoðraf çekmeliyiz.

Düþünsenize, ayaða kalkmýþ 3 m ötenizde duran bir ayý fotoðrafýnýz var elinizde. Gazeteler satýp arabanýn boya parsýný çýkarýrýz herhalde.

Bir de o noktanýn koordinatlarýný alýrsak tüm doðal hayat koruma dernekleri peþimize düþer.

colins

Alıntı yapılan: yusuf -  Ağustos 20, 2009, 09:13:34

Düþünsenize, ayaða kalkmýþ 3 m ötenizde duran bir ayý fotoðrafýnýz var elinizde. Gazeteler satýp arabanýn boya parsýný çýkarýrýz herhalde.

Bir de o noktanýn koordinatlarýný alýrsak tüm doðal hayat koruma dernekleri peþimize düþer.
Yusuf Abi birde sonrasýný düþünmek lazým ysnýmýzda yedek elbise (iç çamaþýr)yok ise arabayý boyatma parasýnýn yarýsý kadar da detaylý iç temizlik ücreti ödemek zorunda kalýrýz.En azýndan benim için geçerli :o

reis28

hatta birde yusuf abi makinayý otomatik cekime ayarlarsýn ayýyla güreþirken de bir foto yakaladýnmý bunuda gazetelere satarsýn en azýndan sag kaldýnmý hastane masraflarýný vs masraflarýný karþýlar  ;D ;D ;D ;D
DURSUN USTA 05364629668

apaz

Ayný bu þekilde olmuþtu, Uludað'da su kaynaklarýný- gözeleri fotoðraflýyorduk.
Oldukça dik yamaçta etrafta Kuþ yavrularýný andýran sesler geliyordu
Yar baþlangýcýnda bir gözeyi fotolarken yanýmdaki görevli ile birlikte sað taraftan
anne ayý'yý gördum. Yaklaþýk aramýzda 30-40 mt vardý.
Yanýmdaki görevliye çabuk koþ yukarý týrman diye baðýrdým  ve onu itekledim.
Elindeki gps, fotograf makinasý ne varsa fýrlattý ve beraber dik yamacý týrmanýyor
bir yandan yukaradaki arkadaþlara baðýrýyorduk.
Ekip sesimizi duyunca havaya ateþ açtý.
Ekibe yakalþýnca yanýmdaki görevli
" O siyah ayý tam üzerine atlýyacaktý iki ayaðý üzerine kalkmýþtý " dedi.
Ben ilerideki yavrulara göz kulak olan anne ayýyý görmüþken görevli benim iki metre üzerimde foto flashdan da harekete geçen ayýyý görünce donup kalmýþ ve korkudan aðzýný açamamýþ. Ben dürtükleyince elinde ne varsa fýrlatmasý ile koþmamýz bir oldu.
Ne diyelim Verilmiþ sadakamýz varmýþ

4x4=16  Bursa Tayfasý

NÝVA69

Geçen hafta Bayburt-Trabzon/Uzungöl arasý yayla yolunda 2.300 metre rakýmda açýk arazide 100-150 metre önümüzden you dik kesip hýzla koþan bir ayý gördük... Yaylada sürüler-çobanlar-köpeklerin arasýnda ve açýk arazide hýzla gözden kayboldu... Aðaçlýk alan yoktu tek-tük kayalýklar vardý... önce iri bir kurda benzetmiþtim ama sonra ayý olduðunu gördük anladýk...

Durduk, dürbünle izleriz diye ama gözden açýk arazide olmamýza raðmen kayboldu...

En çok dikkatimi çeken þey "çok hýzlý" oluþuydu (yalan olmasýn at kadar hýzlý diyebilirim. Cüssesine göre çok hýzlý) ve açýk arazide dolanmasýydý...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

yusuf

Bu anýný biliyorum Apaz. Karda yürürken anlatmýþtýn ve benim aklýma hemen görüntü geldiydi. 2 -3 kare olaydý fena mý olurdu ? Hemde fotoðrafcý bile varken !

dora

Dostlar size bir anýmý anlatmak istiyorum 18 mart 1992 kýzlarsvrisi klasik rotadan týrmanacaðýz kýþ ortalýk bembeyaz tek aðaç yok kampý kurduk akþam olmak üzere hava muhteþem ihtiyaç görmek için yer aradým bulamadým ormana yöneldim buarada  kamp tan bayaðý uzaklaþmýþým rahatlayacaðýmý bilmemin rehaveti içinde hiç umursamadým tam aðaçlarýn arasýndayým çakýr gözlü birþey bana bakýyor aramýzda 5-6 m anca var kitlendik nasýl kaçacaðýmý hesaplarken kýþ faaliyeti için giydiðiðm kýyafeti nasýl toparlayacaðýmý düþünmeye baþladým hayvan hýrlayýnca kurt olduðunu anladým kalbim yerinden çýkacaktý yavaþ hareketlerlr toplanýp baðýrarak kaçmaya baþladým kampa çok hýzlý ulaþmýþtým yarým saat sonra hava buz mavisine dönmüþken çadýrlarýmýzýn 15 m altýndan 8 adet kurt bize bakaraktan geçip gitti.Bu yaban ile ilk karþýlaþmamdý daha sonra ayý çakal tilki domuz vs. çok karþýlaþtým püf nokta birçok arkadaþýmýzýn deðindiði gibi panik yok sakin olmalýyýz.Sanýyorum ekip olmasaydýk o kurt sürüsü beni bayaðý hýrpalardý.
Niva 1041-firefly-Atlantis

impeesa

86 yýlýnda(ilkokul 2. sýnýf) baþlayan izcilik etkinlikleri ve ilerleyen yýllarda devam eden hayat-i idame etkinliklerinden mütevellit farklý coðrafyalarda farklý yaban hayatlarýný görme þansým oldu.

Ani geliþebilecek karþýlaþmalar dýþýnda yaban hayvanlarý(4 ayaklý) pek insan canlýsý deðillerdir. Fakat özellikle kýþ uykusu öncesi yaðlanmak maksadý ile ve kýþ uykusu sonrasý açlýktan yiyecek arayan ayýlar için yemek ve çöp kokularý davetiye çýkarabilir.

Ayný þey kurtlar içinde geçerlidir fakat çok çok çetin bir kýþ geçirmiyorlarsa kamp alanýnýza yaklaþmayacak, yaklaþsalarda saldýrmayacaklardýr.

Tüm yaban hayvanlarý ateþten korkar, mümkün olduðunca yeterli kuru odun bulundurup idareli biçimde kamp ateþini canlý tutmakta fayda vardýr.

Alkol kokusuda hayvanlar için iticidir. Her eczaneden kamp öncesi alýnacak bir - iki þiþe saf alkol kamp sürecince kamp alaný çevresine ufak miktarlarda serpiþtirilirse yaklaþmalarý aza indirgeyebilir.

domuzlar biraz deðiþik hayvanlar, "yazý turasý yok" denilecek cinsten. Kafalarýna eserse lambur lumbur kampýnýzýn yanýndan geçip gidebilirler.

kamp atmadan önce kamp alanýnýzýn hayvanlarýn su yolu üzerinde olmamasýna öze göstermek te bir korunma yöntemi.

hiç bir hayvan þuradan bir ýþýk geliyor, üstelikte deðiþik sesler var, gidip þunlarý parçalayým mantýðý gütmez. Canlarýnýn ve yavrularýnýn hayatýnýn tehlikede olduðu anlarda saldýrganlaþýrlar.

Ani karþýlaþmalarda mümkün olduðunca soðuk kanlý ve yavaþ hareketlerle oradan  uzaklaþmaktan baþka çare yoktur, bölgesinden ve yavrularýndan uzaklaþtýkça kendilerini güvende hissedecekler ve saldýrmayacaklardýr. Saldýrý olur ise yapýlacak tek þey ölü taklidi ve cenin pozisyonudur ( yapýlabilirse :) ) nefes alýp vermeyi düzenleyerek mümkün olduðunca yavaþlatmak iþin püf noktasý.

olaki gecenin üçünde yýldýzlarýn altýnda ateþ baþýnda kahvenizi içiyorsunuz, komþuyu uyku tutmamýþ homurdana homurdana geliyor. 50 kuruþa satýlan ve torpil diye tabir edilen sýkýþtýrýlmýþ kaðýt içindeki barut ve fitil düzeneðinden yakýnýnýzda bulunacak  bir iki tanesi ve bir meþale pisafir perver olmadýðýnýzý ve kahve keyfinizi paylaþmak istemediðinizi anlatacak hatta bir kaç gün misafiriniz gelmeyecektir.

Siz ne kadar korkuyorsanýz yabanýnda sizden o kadar korktuðunu unutmamak gerek.

Odun toplarken yýlan ýsýrmalarý için eldiven( mümkün olduðunca kalýn) kayalýk arazidede tuttuðumuz oturduðumuz taþlarda akreplere dikkat etmekte fayda var.

yiyecekleri araçta yada bir kaç poþet iç içe koyarak yerden uzanýlmayacak þekilde bir aðaç dalýndan sallandýrarak koruyabiliriz.

Son olarak biz farkýnda olmasakta gece veya gündüz onlarca göz bizi iziliyor oluyor :)

"Nivan varsa yolun var!"