NEDEN NÝVA ALIYORUZ > SONRA SATIYORUZ ?

Başlatan yusuf, Mart 30, 2009, 09:00:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atinco

niva07

o beni yolda býrakmasýn da ben ona dokunmam :)
niva urban da cazip görünüyor hani :)

bkerti

Baþlýða bakýnca çok mantýksýz gelmiþti. Neden nivayý satýyoruz diye. Hala da öyle geliyor. Bugün 13. multijet fiorino alýyorum kýsmetse. Nivanýn yanýna ikinci araç olacak. Aracý hiç sevmedim. Karaktersiz bir araç hiçbir cazibesi efsanesi yok. Olmaz da. Ama malum çocuk yolda ailem kalabalýk ( Annemle birlikte yaþýyorum) bagaj yeri lazým filan falan diye aldým fiatý. Ama ne yalan söyliyeyim zerre ýsýnmadým araca. Haným en azýndan klimasý var yazýn tatilde filan iyi olur diyor. Nivamýnda kelebek camý var ne yani açtýmmýydý annadýn mý klimadan güzel. Neyse þu da iþin iyi yönü Niva artýk tamamen bana kaldý. Arazi lastiði yükseltme vb. modlara artýk rahatça girerim karýþanda olmaz. :) Tek sorunum kapalý park bulmak. Onuda aþtýk mý olur sanki bu iþ.

Harun

hah hah,
tam yeri gelmiþ,hafta sonu kýþ bakýmýna soktuk benim Niva'yý Kaner'in orada...
Kaner ile de konuþtuk mevzuyu,ben alýyoruz ama kýyýp da satamýyoruz kýsmýndayým....
Hakkaten satamýyorum,kýyamýyorum,yoksa bizim de çocuktan sonra çok efektif bir araç deðilmiþ gibi görünüyor...
Olsun diyorum LPG yok bagaj bana kalmýþ durumda falan diyorum avutuyorum kendimi

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Kasım 01, 2016, 08:15:49
Baþlýða bakýnca çok mantýksýz gelmiþti. Neden nivayý satýyoruz diye. Hala da öyle geliyor. Bugün 13. multijet fiorino alýyorum kýsmetse. Nivanýn yanýna ikinci araç olacak. Aracý hiç sevmedim. Karaktersiz bir araç hiçbir cazibesi efsanesi yok. Olmaz da. Ama malum çocuk yolda ailem kalabalýk ( Annemle birlikte yaþýyorum) bagaj yeri lazým filan falan diye aldým fiatý. Ama ne yalan söyliyeyim zerre ýsýnmadým araca. Haným en azýndan klimasý var yazýn tatilde filan iyi olur diyor. Nivamýnda kelebek camý var ne yani açtýmmýydý annadýn mý klimadan güzel. Neyse þu da iþin iyi yönü Niva artýk tamamen bana kaldý. Arazi lastiði yükseltme vb. modlara artýk rahatça girerim karýþanda olmaz. :) Tek sorunum kapalý park bulmak. Onuda aþtýk mý olur sanki bu iþ.

Bayramcýðým, yeni aracýn hayýrlý-uðurlu olsun.. Ýyi günlerde güle güle kullan.. :)

Sen de benim durumuma gelmiþsin.. Ben de Keçi' yi ikinci araç olarak kullanýyorum ama, kýyýp da yazlýkta býrakamýyorum..

Yeni nesil araçlar için, ben de aynen senin gibi düþünüyorum.. Hepsi birbirine benziyor.. Ama keçi öylemi ya?.. Sadece kendine

benziyor.. Ýnsaný cezbeden bir þirinliði var.. Ona duyulan sevgi, olumsuz yönlerini kapatýyor..

Senede iki gidiþ-geliþ yapýyorum yazlýða.. Birisi normal binek ile, birisi de Keçi ile!.. Keçi tam bir hobi aracý.. Sök, tak, devam et!.. :)

Arazi lastiði (OK 144) isteðine bir diyeceðim yok ama, ''araç yükseltme'' ve benzeri,  aracýn orijinal mekanik yapýsna fazla müdahale

etmeni tavsiye etmem.. Forumda çoðu tecrübeli arkadaþlarýn da düþünceleri bu yönde.. Bu aracýn orijinal yapýsýna yapýlan her müdahale,

kullanýcýya bir þekilde sorun olarak geri dönecektir..

Yeni aracýn tekrar hayýrlý olsun.. Ama Keçi' yi de yeni aracýna ezdirme!.. :)

Yevgeni

Alıntı yapılan: Niva67 -  Kasım 01, 2016, 12:09:25

Arazi lastiði (OK 144) isteðine bir diyeceðim yok ama, ''araç yükseltme'' ve benzeri,  aracýn orijinal mekanik yapýsna fazla müdahale

etmeni tavsiye etmem.. Forumda çoðu tecrübeli arkadaþlarýn da düþünceleri bu yönde.. Bu aracýn orijinal yapýsýna yapýlan her müdahale,

kullanýcýya bir þekilde sorun olarak geri dönecektir..

Suat Bey, Bayram hevesini alsýn. Þu toprak ana üzerine bir daha geleceðimiz garanti deðil.
Tadýný çýkarsýn hayatýn ki, hep ben derim oynamayýn, yapmayýn etmeyin diye.
Oynayýn kardeþler, sizden daha kýymetli deðil..

muhammedcelik1983

Hayirli olsun yeni aracin bayram istemeyerek olsada ben kiyip sattim benim keçiyi 3. araba olmuþtu bir kenarda yatmasina gonlum razi olmadi 2.5 yil kullandim 50bin km yol yaptim yukselttimde beni hic uzmedi bence kecinin dilinden anlayip bakimini eksik etmedikten sonra korkma ömürlük bin

bkerti

Abiler hepinize çok teþekkür ederim güzel dilekleriniz için. Durum þu: Fiorinoyu aldým dün. Daha hiç direksiyona geçmedim. Hatta ruhsatý üstüme alýp ücreti ödememe raðmen arkadaþýmdan arabayý almadým bile. Hala onda. Çünkü hiçbir hevesim yok ona karþý. Bu akþam getircek arkadaþým onu da ben istemedim getir diye. Kendisi ýsrar etti al artýk diye. Dün Nivaya bindiðimde valla utandým desem inanýr mýsýnýz. Baya konuþtum anlattým dedim iþte artýk biz bizeyiz fiorino kim ki diye.. Zaten hanýmýn üstüne aldým. Malesef bagajdaki tüp bebek koltuðu denen zýmbýrtý ( Benim sürücü koltuðumdan 3 kat daha konforlu görünüyor :) )  Nivayý aileye yetersiz kýldý. Ama Nivaya daha çok baðlandým bu süreçte. Kapalý garajý da ayarladým. Ama eþin dostun yorumu genel anlamda sana hiç gitmemiþ fiorino yönünde ki bende katýlýyorum bu yorumlara.

Harun abi,
Bagajda tüpün yoksa yeter aslýnda bagajýmýz fena deðil. Tek araç olarak yeter aslýnda. Ama tüp olduðu için uzun yolda arka koltuðu yatýrýp yüklüyordum. Bebekle artýk mümkün deðil malesef. Ama satamam Nivayý. Maddi olarak çok kötü duruma düþersem baktým ki gitmiyor artýk fiorinoyu satarým. Niva ya o ölünce ya ben ölünce satýlýr :)

Suat Amcam,
Yeni araçlar ne kadar da karakter yoksunu deðil mi. Her yeri plastik sanki daha bitmemiþ daha eklenecek parçalar varmýþ gibi. Fiorino özelinde konuþursak sanki 3D yazýcýda yapýlmýþ modelleme gibi görünüyor. Tam bir plastik yýðýný. Bende nivayý açýkta býrakmaya kýyamadým otoparkta ona da yer ayarladým. Otopark gideri benim için ciddi boyuta ulaþtý iki araç olunca ama napayým ben mal almaktan çok ona bakabilmeyi maharet sayýyorum. Niva onu aldýðým günden bu yana maþallah çok daha iyi durumda. Diðeri de yaþasýn çürümesin yeter.

Yavuz abi,
Valla bir piþmaným o asfalt lastiklerini aldýðýma anlatamam. Para boþuna gitti diye deðil onlarý aldým þimdi üstüne ok alýnca onlar atýl olacak. Neysa napalým. Monroe adventure amortisör, boyasýný yenileyeceðim baský deðiþecek filan falan yeni araba aldým ama Nivaya yapacaklarým için heyecanlýyým :)

Muhammed abi,
Seninde hayýrlý olsun Nivayý sattýðýný bilmiyordum. Sen baya emek harcamýþtýn  Nivaya. Ama 3. arabada maddi durumunu bilmiyorum ama her anlamda çok zor. Dilini az az çözüyorum Nivanýn. Yolda býrakmadý hiç. Zorda býraktý ama o da benim bilgisizliðimden kaynaklý oldu. Sen de yeni nivana kavuþursun inþallah tez zamanda.

*cevap sýrasýna göre

kocaali

hocam hayýrlý olsun yeni aracýn ve artýk tamamen sana kalmýþ olan nivan :) 

vazgeçmek zor bi kez alýþýnca... 3 yýldýr kamyonet kullanýyorum; herkes sat þunu kendine düzgün þýk bir araba al diyor, hiç yakýþmýyor mühendis adama falan diyor.. inan zerre umrumda deðil baþkasýnýn fikri, bakýþ açýsý vs.. ben ayný araç ile haftasonu dað bayýr gezip, pazartesi günü de o çamurlu haliyle þehirde iþe gidebilmeyi seviyorum...

Yavuz hocamýn dediði gibi, bir kez daha geleceðimiz þüpheli; tadýný çýkart...
No mud, no fun...

aydinaydogan

Valla bende nivaya cok baglandim. Artik yorumum uzerinde kendi emeginde oluyor. Bi yerlerini kendin yapip bag kuruyorsun. Sanki birbirinin dilinden anlayan iki arkadas gibi. Bu da aradaki bagi kuvvetlendiyor. Ben yaklasik 2,5 yildir tek arac niva kullaniyorum. Bagaj sorun evet, bende de tup var. Kucuk 32 lik tup, bagaya da yatay yerine dikey sag koseye konmus. Sehir ici icin kalan bagaj yetiyor. Sehirler arasida cok yol yaptim. 2 kere bodrum, bi kere antalya, 3 kere canakkale yaptim. Bagaj icin cozumum su oldu. Port bagaj attim uste, birde su gecirmez brandadan bagaj boyutunda canta yaptirdim fermuarli. Uzun yola giderken yolda ihtiyac olacak malzeme disinda herseyi atiyorum uste. Iyice baglayip fileyide gerince hem gorsel guzel hemde bolca yer kaliyor. Hatta bagaj yari yariya bos oluyor. Arkada benim kiz sere serpe yolculuk yaparken bizde onde gayet keyifli gidiyoruz gidecegimiz yere. Benim cozumum bu oldu ve cok memnunum. Cok maliyetli biseyde degil tavsiye ederim.
Yavuz abimin dedigi gibi, bir kere geliyoruz ve biz boyle mutluysak kimene, mesleki kariyerimizle bindigimiz araclari bagdastiramayan zihniyette sorun var bizlerde degil. Nivanin sadeligi hayati anlatiyor. Cok parasi olanda bir nefes hava biryudum su ve bir lokma ekmek icin cabaliyor ozunde.

aydinaydogan

Ha birde su var, dusuncem yani. Bu nivama bi kac sene daha binerim. Eger olurda yeni urban lar gelirse buralara sifir yada sifirayakin alir bir tane, onulada olene kadar devam ederim. Emekli olup nivayla dolasma hayalleri kuruyorum. Dusunsenize 5 yila yakindir niva kullanip sikilmadim ilk gunku gibi geciyirum direksiyonuna ve emeklilikte de hayalimde bir niva var. Nasil bir tutku bazen bende anlamiyorum.

Harun

Aydýn abi çok güzel özetlemiþsin,
bir ilave de benden;Niva sayesinde sizin gibi güzel insanlarý kah klavye baþýnda,kah eski toplaþmalarda yüz yüze tanýma fýrsatý da buldum Niva ve Niva sevgim sayesinde.

aydinaydogan

Harun zaten sizlerle tanisma dostluklar ve toplasmalar olmasa niva tek basina sadece bir arac, muhim olan her zaman dosluk ve arkadasliklarimiz.

bkerti

Mesela ben hiç fiat forum var mý diye bakmadým. Birkaç bir þey vardý aklýma takýlan ama hangi sayfada nerede açýldý bilmiyorum bile. Okudum geçtim. Ama yolda bir niva görsem selektör korna yaparým mutlaka. Çünkü o bizdendir . Ayný kafadayýzdýr. Ama fiorino herhangi bir kafada deðil. O sadece bir araç. Niva bir bütün olarak yaþam tarzý. 1 haftadýr nivaya binemedim. Yeni aracý tanýma aþamasýndayým. Dün kayýnpederin köyde bir karýþ yerde patinaja düþtü. Valide iki arabadan birini satacaksan fiatý sat. Niva ya dokunma sen bununla yapamazsýn dedi. Haklý buldum kadýncaðýzý.Bu forumdan kimseyle gerçek hayatta tanýþmadým ama nerde yolda kalsam arkamda büyük bir destek olduðunu hep bildim ve hissettim. Teþekkürler iyi ki nivam var iyi ki sizler varsýnýz.