elektronik ateþleme sistemindeki iki kablo nerenin?

Başlatan k. yusuf, Mart 06, 2010, 11:27:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

k. yusuf

selamlar

88 model aracýma nivanýn komple elektronik ateþleme sistemini aldým ancak iki adet kablonun yerini bir türlü bulamadým. yardýmcý olursanýz sevinirim

küçük siyah beyinden iki adet kablo çýkýyor. 5 numaradan çýkan turuncu kablo þemada 8 no lu elemana baðlanmýþ. 6 nolu terminalden çýkan mavi-siyah kablo ise 7 no lu elemana baðlanmýþ. turuncu kablo büyük beyaz beyinin dibinde bitiyor. mavi-siyah kablo ise tesisatýn ortalarýnda bitiyor.

7 ile 8 nolu elemaný aracýmda bulamadým. resimleri ile þemayý da ekliyorum yardýmcý olursanýz çok sevinirim...

cenker

acýklamanýzdan hiç birsey anlamadým , umarým sema size yardýmcý olacaktýr.

1  bobin
2. beyin
3. ekonomizer
4. karburatör elektro meme
5. karburatör gaz pedal swici
6. kontak anahtarý
7. akü
8. distributör üstü hall sensörü
9. distributör

arac üstü semayý unutun bu sema ustunden gidin  ;)

divers do it deeper

cenker

hmm þimdi gördüm;
ekonomizerden cýkan 5.6 nolu kablolarýn nereye baglandýgýnda takýlmýssýnýz,
onlar karburatör üstünde meme ve swice takýlýr ama karburötörü degistirmediginizi düþünuyorum, bu yuzden onlarý baglamak için yer bulamayacaksýnýz,
baglantý yapmasanýzda olur sadece ekonomizer calýsmaz atesleme gene olur,

divers do it deeper

feyzullah

yeni modellerin elektironik ateþleme olmaz bence sadece 3 uc olmasý lazým  yeni oller enjeksiyonlu olduðundan ben tofaþ  kini taktým çok memnunun

edirne daðcýsý

k. yusuf

çok teþekkür ederim yardýmlarýnýz için. karburatörü deðiþtirmedim orjinali duruyor üzerinde.  bu iki kabloyu baðlamazsam peki benim için zararý ne olur?  yakýtda bir azalma alamayacak mýyým? yoksa sadece platin ile meksefeden mi kurtulmuþ olacaðým? rolantide istikrar, yakýt tüketimini düþürdüðü ve meksefe ile platinin derdinden kurtulmak için elektronik ateþlemeyi seçtim.

benim için durum ne olacak þimdi? karburatörü deðiþtirirsem daha mý faydalý olur? 1.7 tek nokta enjeksiyonlu karburatörü mü almam gerekiyor? sadece karburatör ile bitiyor mu yoksa baþka parçalar da almalý mýyým?

çok soru sordum deðil mi? :)

cevaplarýnýz için þimdiden çok teþekkür ederim.

iyi günler

saygýlar...

edit:

þu an sistemi birebir þemaya göre baðladým ancak bobine tetikleme çýkmýyor.  ancak kontaðý kapattýðým zaman bujiye bir sefer ateþleme gönderiyor.  bobinin eksi ucunda kontak kapalýyken -, kontak açýkken %30 +, %70 - þeklinde.

güleceksiniz ama ben oto elektrik-elektronik iþi ile uðraþýyorum :) fakat yeni nesil araçlarda fýrtýna gibiyken, görmediðimiz eski nesilde apýþýp kalýyoruz :)

sorun nereden kaynaklanabilir sizce?

cenker

distributör üstü hall senserü baglantýlarýnýn dogru pin kombinasyonuna geldigini teyit edin calýsmasý lazým
birde beyin sase düzgün alsýn , beyine düzgün sase vermeden enerjý verdi isenýz beyini ucurmus olabilirsiniz  ;)
aracýnýza býrde elektro magnetik memeli karbutatör alýrsanýz ( tek nokta enjeksiyonun enjeksiyon bogazý bambaska bir parcadýr sizin sistemle alakasý yok ) 150 tl karburatöre verdiginiz paranýn yakýt tasarufunda kýsa sürede size döndügünü göreceksiniz,
ekonomizersiz düzgün rolanti sogukken kolay calýsma gibi avantajlarýn yanýnda cok hafif bir yakýt tasarufunuz olacaktýr % 1 gibi
divers do it deeper

k. yusuf

çok teþekkür ederim.

ilk baþta þase vermeyi unuttum. biraz ýsýndý. þimdi büyükce düz bir aluminyum plakayý altýna deliklerinden vidalayýp , diðer ucunu da akünün eksi kutubuna verdim.  denemelerde yine bir ýsýnma mevcut. þu distribütörün uçlarýna bakayým geliyorum hemen :) gerçi soketler tek yönlü ama bakayým tekrardan.

ben bu150 tl lik zýmbýrtýyý parçacýdan ne diye isteyeceðim peki? bu durumda ekonomizeri kullanabileceðim o zaman. o halde yakýtda daha büyük bir etkisini göreceðim deðil mi?

cevaplarýnýz için tekrar teþekkür edip, deneyip hemen geliyorum :)

edit:  yok yemiyor bir türlü :( bobin çalýþýyor onu biliyorum. arabanýn yürümesine daha iki hafta var ancak bir moral için sesini duymak istiyordum :(  sanýrsam beyaz olan büyük beyini önceki çalýþmalarýmda yaktým :( soketler tam ve bütün baðlantýlar doðru.

acaba distribütörün diþli sistemi sentede olmazsa sorun yaratýr mý? düzgün çalýþmaz ve ya hiç çalýþmaz onu biliyorum ancak yine de bir ateþleme yapar deðil mi?

cenker

ilk enerjýyi sasesiz verdi iseniz beyinin kömür olmus olma ihtimali yüksek baska türlü yanacak bir parca degildir, içindeki transistör yanmýstýr, ýsýnýyor demenizden onu cýkarttým
karburatörü ise lada parcacýsýna gidip bana 95-96 model nivanýn karburatöründen lazým dediginizde vericek size
yakýtta hissedilir azalmanýz olucak tavsiye ederim,
hangi ildesiniz bilmýyorum ama býzým kaner uslu ilede kontak kurarak mlz temin edebilirsiniz  ;)
divers do it deeper

k. yusuf

dalga dümeni yaktýk o zaman  ;D  kendisinde parça var ise neden olmasýn. mecidiyeköydeyim ben. þimdi kermit bana ben kermite bakýþýyoruz karþýlýklý :( bari platinli sisteme geçeyim de bi marþ yapayým sesini özledim :)

deðerli yardýmlarýnýz için tekrar çok teþekkük ederim aþama keydedersem bilgi veririm tekrardan :)

ssbman

Özür dileyerek konuya maydanoz olsam ...

Ben 93 1600 kullanýyorum . Aracý elektronik ateþlemeye çevirdim . Ama bu " elektro magnetik memeli karbutatör " meselesine takýldým . Benim karb. bundan deðil mi acaba ? Yada nasýl anlarýz olup olmadýðýný ?

Bu durumda bahsettiðiniz tip deðilse 95-96 modelin karbüratörünü alýp takmak fayda saðlayacak gibi görünüyor ...

k. yusuf

þu an beyini daðýttým entegrenin üzerini okuyabilirsem deðiþip deneyecem þimdi ;)

colins

Beyin sanýrým 10-20 tl civarýnda olsa gerek ben aracýmý elektronik ateþlemeye çevirirken yedek bir tane daha aldým ve bagajýmda taþýyorum nolur nolmaz diye.

k. yusuf

entegre yanýk :) yazýlar çok silinik olduðundan ne olduðunu çýkartamadým.  m7812 taktým. oldu mu oldu :) ancak ateþleme oldukça zayýftý. 7812 1 ampere kadar dayanýklý olduðundan 30 saniye sonra yandý tabii ki.  beynin yenisini zaten alacaðým maksat atraksiyon olsun :)

feyzullah

ben doðan slx taktým hiç tadilat yapmadan

isteyeren arkadaþlarýmýza yardýmcý olurum    BURSA ,DAN SEVGÝLERÝMLE

0535 271 20 12