niva larýmýzý güçlendirmek

Başlatan iroqua, Aralık 03, 2009, 04:40:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iroqua

bu konuyu açma nedenim henüz bir niva sahibi olmasamda aracý aldýðým zaman aracýn kusurlarýný bir nebze gidermek  ve bu durumla ilgili niva sahiplerinin araçlarýna yaptýklarýnýn varsa görselleri ile paylaþmalarý yönünde.
Bu açýklamalar tüm niva sahipleri içinde faydalý olacaðý ve varsa sorunlarý çözüm olusturacaðý kanaatindeyim
sürekli bu konuyu araþtýrýyorum ve her yerde parça parca iþlenmiþ bir konu  ve bu parçalarý bir yerde toplamak puzzle misali bir araya getirmek

özellikle þasi  ve aktarma organlrýnda yaptýðýnýz güclendirmeleri aracýn zayýf hissetiðiniz kýsýmlara uyguladýðýnýz modifiyeleri ve yürüyen aksamdaki kronik sorunlarla nasýl baþa cýktýðýnýzý özellikle görsellerle acýklarsanýz sevinirim
örnek vermek gerekirse mesela aleminyum ön diferansiyeli saðlamlaþtýrmak ve korumak için uygulamalar aracýn çekilme nedeniyle özellikle arkada olabilecek yýrtýlma ve kopmalara yönelik uygulmalar þanzuman ve kartel korumalarý þasiye yapýlan takviyelerin uygulamalarý ve daha bir çok problemi aþmak için yaptýklarýnýzý paylaþalým
saygýlarýmla

unalkiris

Kýymetli niva meraklýsý

Bende senin gibi bu sayfalarý araþtýrýrken av merakýmý daha rahat gidereceðim nedeni ile 96 lada aldým. her arazinin aracý çýkmayacaðý arazi yok ekonomik diye. daha önce kullandýðým arabalarda tamirci yolu bilmezken lada sayesinde sanayi ile dost oldum. estetik yok kütük gibi kol kaslarým baya geliþti. yakýt desen 100 Km de 20 litrenin üzerinde gaz yakýyor. karlý ortamda ilk meraya çýktýðýmda kara saplanýp kaldým. yine de yorumlarý okuyarak kendimi teselli edecek yorum bulmaya çalýþýyorum. ben þunu anlayamadým bizler araç kullanýcýsýmýyýz araç imal edicimiyiz. ikinci akü gerekli aracýn bazý kýsýmlarýna takviye gerekli akslarý kesmesin diye daha kalýn aks imal ettirmek gerekli taban saçý çürümesin diye koruyucu yapmak gerekli arazi þartlarý için lastik özel olmalý. yakýt için mutlaka ayar yaptýrýlmalý hep meli malý ya bu aracý alýp hiç sorunsuz binen varmý. sarsýntýsý gürültüsü cabasý al adam gibi bir araba ne güçlendirmesi ile uðraþ nede diðer sorunlarý ile lada gerçeði ile tanýþmýþ biri olarak yazdým.

colins

Alıntı yapılan: unalkiris -  Şubat 09, 2010, 12:39:02
Kýymetli niva meraklýsý

Bende senin gibi bu sayfalarý araþtýrýrken av merakýmý daha rahat gidereceðim nedeni ile 96 lada aldým. her arazinin aracý çýkmayacaðý arazi yok ekonomik diye. daha önce kullandýðým arabalarda tamirci yolu bilmezken lada sayesinde sanayi ile dost oldum. estetik yok kütük gibi kol kaslarým baya geliþti. yakýt desen 100 Km de 20 litrenin üzerinde gaz yakýyor. karlý ortamda ilk meraya çýktýðýmda kara saplanýp kaldým. yine de yorumlarý okuyarak kendimi teselli edecek yorum bulmaya çalýþýyorum. ben þunu anlayamadým bizler araç kullanýcýsýmýyýz araç imal edicimiyiz. ikinci akü gerekli aracýn bazý kýsýmlarýna takviye gerekli akslarý kesmesin diye daha kalýn aks imal ettirmek gerekli taban saçý çürümesin diye koruyucu yapmak gerekli arazi þartlarý için lastik özel olmalý. yakýt için mutlaka ayar yaptýrýlmalý hep meli malý ya bu aracý alýp hiç sorunsuz binen varmý. sarsýntýsý gürültüsü cabasý al adam gibi bir araba ne güçlendirmesi ile uðraþ nede diðer sorunlarý ile lada gerçeði ile tanýþmýþ biri olarak yazdým.
Öncelikle aramýza hoþgeldiniz.
Doðrudur araçlarýmýzýn bir kaç kusuru vardýr.Ama bu saydýðýnýz kusurlarýn hepsinin bir araçta toplanmasýda bir þansýzlýktýr.Niva ile girip çýkmadýðým yer kalmadý hiç bir zaman beni arazide býrakmadý.Sanayide inanýn bana tanýmadýðým adam yoktur.Bende sizin gibi ilk aldýðýmda sýkýntýlarýmý gidermedim ve her önüne gelen araca parmak attý oldu dedi ama yine olmadý.Size bir tavsiye nivadan anlayan bir ustaya götürmeniz.Bana niva fabrikasýnda çalýþmýþ bir ustayý tavsiye ettiler gerçekten kapýsýnda 3-4 niva vardý.Araca bindik test etmek için ve bana saydý þunlar-bunlar diyerek yapýlmasý gerekenleri velhasýl hepsini yaptýk iþ bittikten sonra tekrar test ettiðimizde sorunlarýmýn ayný olduðunu bir þeyi çözemediðimizi söylediðimde aldýðým cevap bu araçlar böyle.Daha sonra bu site ile tanýsýp takip ettikten sonra yapýlmasý gerekenleri ve bu araçlardan sanayideki her ustanýn anlamadýðýný öðrendim.

ssbman

Hoþgeldiniz ,
Bence sizin durumunuz biraz fazlaca þanssýzlýktan kaynaklanmýþ . Colins hocamýn dediði gibi Usta çok çok önemli ...

Bu site nivatr olduðuna göre buradaki herkes niva gerçeðiyle tanýþmýþ demektir ;) Kaç cm karda saplandýnýz bilmiyorum ama Ben Daha bu Pazar sürekli 30-40 cm karda yol aldým . neredeyse 50-60 cm lik kar kütüklerini birkaç kerede yarabildim vs . Özetle nivanýn kar performansýndan çok hoþnutum .

Ýnsanýn baþýna çok aksilik gelince araçtan tamamen soðuyabiliyoruz bu yüzden hakta veriyorum size .

Saygýlar , selamlar ...

Alıntı yapılan: unalkiris -  Şubat 09, 2010, 12:39:02
Kýymetli niva meraklýsý

unalkiris

sayýn colins ve ssbman öncelikle yazýma vermiþ olduðunuz teselli edici mahiyet taþýyan yazýlarýnýzdan dolayý teþekkür ederim.
Siz þanssýzlýk deyin ben ladanýn kapasite ve gerçeði diyeyim adý ne olursa olsun lada uðraþ isteyen iyi usta isteyen bu isteklerine ayýracak zamaný olan binici isteyen bir araç.
almaktaki amacým ava giderken kendimi daha özgür hissetmek her hava ve doða þartýnda beni götürüp getirecek bir aracým olsun idi.
ama karlý ortamda kalmak hayallerimi yýktý. kaldýðým kar yaklaþýk 20 santim kadardý 4 tekerlekte karda kendine yer yaptý lastikler kendi yerlerinde dönüyor araç çabaladýkça yerini saðlamlaþtýrýp çýkamýyordu. bir araç çaðýrýp çektirerek çýkardým. içerdeki gürültü baþka araçlarda kýyaslanmayacak derecede fazla. özellikle yakýtý çok fazla. her neyse bu aracý aldýk sevmenin yollarýný da bulacaz usta meselesine gelince dursun usta ile telefon da görüþtüm kendisine sýkýntýlarýmý anlattým yardýmcý olabileceðini söyledi uygun bir zamanda istanbula ona götüreceðim yakýt sorununa çözüm bulamaz isem binmek çok zor diye düþünüyorum. bu arada çok soðuk havalarda bile gaz ile çalýþmasýnda sorun yok tek marþ olmazsa bile çalýþýyor çalýþýp biraz ýsttýktan sonra rölantisinde tekleme falan yok. neyse size bunlarý anlatmýþ olmak bile insaný rahatlatýyor.
saygý ve selamlar

dogan54

Alıntı yapılan: unalkiris -  Şubat 09, 2010, 08:46:48

karlý ortamda kalmak hayallerimi yýktý. kaldýðým kar yaklaþýk 20 santim kadardý

20 Cm. karda nivanýn kalmasý bana garip geldi,bu kadar kar niva için sorun olmaz..
Orta vites kolu ileri,en küçük kol geri aldýnýz deðil mi.?
(Kusura bakmayýn yeni Nivacý olduðunuzu düþünüp soruyorum.)
Lastiklerinizin markasý nedir ve durumu nasýl.?
Meraya girince kaldým demiþsiniz ilk yazýnýzda,karýn altý çimen miydi.?
(Çimende lastiklerin tutunmasý zordur.)
Bunlarý bilirsek belki bir yorum getirebiliriz.

4x4 baska,
NiVA baska..

NÝVACI

Yakýn geçmiþte özellikle gezen bilirde bir avcýdan daha çok iþlev isteyen.
arkadaþlarla günlerce tartýþtýk.
Ne kadar para okadar köfte konusunda
nivanýn 1numara olduðu ortak kanattir.
arkadaþlarýmýzýn dedikleri gibi þanssýzlýðýn yada tecrübesizliðin.
ustasýna yada insan olanýna rastlamamandýr.
ben 12 yýldýr kullanýyorum.yazdýklarýný okuyunca komplekse kapýldým
(acaba aptalmýyým diye) sitede en büyük ebat lastik kullanan birkaç kiþiden biriyim.9.5/30.5/inch. yani 78 cm.
þimdi sen hesapla:
46 kilometresi aðýr arazi þartlarýnda(tek araba gidilmez)
75 kilometresi sebest asfalt 80/90 arasý
52 kilometresi motor ýsýnmadan gidilen 2/3 kmlik soðuk motor jikle ile
173 KM ÜSTELÝK BEYÝN daha çok yeni 3cü depo tam verimli hale gelmedi.
bizim yakýnen tanýdýðýmýz free landerler var altý aydýr hala usta kapýsýnda.
iþin özü ben arabamla 12 yýldýr  daðda kalmadým çekilmedim(arýzadan)
yol yardýmý almadým usta çaðýrmadým.
arbamýn altýna yatýnca utanmadým.
bende ailemde 3cü nesil avcýyým.
kýsmetse oðlum 4cü nesil.
neka köfte oka ekmek bu paraya bu kadar kesen bilir.
aramýza hoþ geldin.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

colins

20 cantim karda kaldým derken Doðan Abinin dediði gibi lastiklerin durumu nedir acaba.Ýpsala-Gala Gölüne yaptýðým gezide fotolara bakarsanýz 20 cantimden fazla karda hemde takviyeleri baðlamadan rahatlýkla ilerledim.
Burhan Amcanýn dediði gibi bende tek araç hemde uzun yollara giderim sýklýkla avcýlýk bende de aþýrý derecede var.Ýðneada longozlarýnda,Vize nin meralarýnda,Karadenizin Trakya kýyýlarýnda girmediðim delik kalmadý bir kere dahi arýzadan dolayý arazide kalmadým (çok þükür).Yakýt olayýna gelince benim aracým 93 model karbüratörlü ve karbüratör ayarlarý gaza göre (her tarafý kapalý) %12 yakýt ölçümü yaptým karmada (þehir içi-dýþý).Gaz olayýnda çok iyi randýman alan farum üyeleri var.Bense gazý sadece yedek depo olarak kullanýyorum %18 civarýnda gaz yakýtý var.Ama bir gazcýnýn uyarýsýný dikkate aldým ve onunla ilgili bir çalýþma yapýcam.Benim aracýmda fan pervanesi sürekli döndüðü için motora olduðu kadar beynede soðutma yapýyor ve randýmaný düþürüp yakýtý yükseltiyor.Beyini muhahaza altýna alýcam bir þekilde ve öyle deniyeceðim.Saçla gelen havanýn önünü kesmek veya cam elyafý ile beyni sarmak ;D

NÝVACI

Tarýk arkadaþýn birde yakýt derdi var 100 kmde 20 litrenin üstünde yakýt çok fazla
                ----------------------------------------
  yukardaki notumda  yakýt litresini atlamýþým. 29 litre.

babacandar

Önce þunu aklýmýza bir yazmak lazým... hangi araç olursa olsun.. ben her þarttaki araziye girerim saplanmadan çýkarým olmaz...traktörler geçmiþtir   kanala girince defransiyeli oturtursun.. tekerlekler dahil arabanýn yarýsý gömülür çamura .. nereye gidecek araç... amma velakin Niva 20 cm karda ayaðýnda hangi lastik olursa olsun yürümesi gerekir... 20 litre yakýt böyle birþey olmaz... benim önceki Nivam da 96 model idi Landi Lorenzo taktýrmýþtým.. en fazla 10 litre yaktýðýný bilirim.. ince ayar yakýt bileþenlerine iyi bakým her yönü ile iyi bir Usta tarafýndan...
Ustanýn iyisi bildiðini yapacak bilmiyorsa ellemem diyecek...
Yoksa þurdan der deðiþtir parçayý deðiþen birþey yok.. biraz da biz anlayacaðýz her lafa kanmayacaðýz...
Ünalkiriþ Kardeþim.. yolun düþtüðünde yazmýþsýn zaten iþin ehli getirirsin Dursun Usta'ya  a dan z ye baktýrýrsýn.. için rahat dönersin... Bizim Nivalarýn iþçiliði aðýr gönül iþi bunlarla uðraþmak... binek arabada 15 dk yapýlan bir iþ bizim tekelerde saatler alýr... misal akslarý deðiþtirmek baský balata deðiþtirmek rotilini amortisörünü bile deðiþtirmek aðýrdýr meretin... onun için iyi usta Niva ya gönül vermiþ usta bulmak çok önemli çookkk...
Sevgili gönül veren ustalarým...birçoðu burada veya siteyi izliyor ...sizleri seviyoruz...

NÝVACI

Bravo BABACANDAR.
Döktürdün yine
vites kolarý sallanýyor diye gittim usta diye birine.
trans þaft bozuk dedi þüphelenip eve geldim altýna yatýnca gördümki trans þaft
gevþek
Allah adam gibi adamlarla karþýlaþtýrsýn.
arkadaþýmýz siteyi iyice inceleyince konuyu çözecek.
ben uðraþamam derse de  onun bileceði iþ.
kendine iyi bak rekorlarýn adamý.
((BAÞKA TRAKTÖR VARMI))

babacandar

Burhan Abim saygýlar sevgiler her daim...

colins

Kaldýki Mustafa Abi daha önce a-t lastikle bile her yere gitti.

NÝVACI

ADAMIN BÝRDE BALTASININ SAPINI BÝLE YAKTILAR.
TARIÇIM SEN BÝLMEZSÝN.
Bu siteede 4 lastiði yerden kesmiþ tek adamdýr babacandar.
ben abaþka laf analmam.
bende becerdim diyen ortaya çýkýp ispatlar.

colins

Burhan Amca Mustafa Abi kendi baltasýnýn sapýný yaktýrdýysa inanmam