Istanbul Acýbadem'den merhaba

Başlatan Konig, Ocak 02, 2016, 08:47:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Konig

Öncelikle tüm Nivacýlarý saygý ve sevgi ile selamlýyorum. 10 gün kadar önce 2004 model bir Niva ile yollarýmýz kesiþti. Geçen sürede mekanik iþleri halletim, tandýr kollarý deðiþti arka taraf baya bir elden geçti, ön takým, þanzýman ve diferansiyellerde sorun yoktu zaten, yaðlar filtreler falan deðiþti, eksikler tamamlandý, þu anda mekanik olarak gayet iyi maþallah, Aydos tarafýnda karda baya bir zorladým oldukça zevkliydi ama kaporta, iç trim ve elektrik anlamýnda yapýlacak çok iþ var. Kupayý komple soyup iyice elden geçirip boyatmayý düþünüyorum. Bugünü Ýkitelli'deki çýkmacýlarda koltuk arayarak geçirdim. Bu arada, ismim Ömer, Makina Mühendisiyim, ÝTÜ 88 mezunu. Uzun yýllardýr özel sektörde çalýþýyorum. 10 yýldýr arabam yoktu, eþime yancý oluyordum, geçen yýl kendisine aldýðýmýz 4X4 dusteri ortak kullanýrýz diye düþünmüþtüm ama çok sevdi bana kullandýrmýyor, çamura girer arabamý kirletirsin diyor. Ben de ne yapayým kendi aracýmý alayým bari dedim. Forumda birçok baþlýðý detaylý olarak okudum, gerçekten faydalý bilgiler var, önümüzdeki günlerde farklý sorularým olacak herhalde, umarým baþýnýzý aðrýtmam. Þimdilik bu kadar, cümleten hoþbuldum.

Ýlaveten genç yaþlardan bu yana bu yana motosiklet kullanma merakým var. Halihazýrda ulaþým ihtiyacýmýn çoðunu motosiklet ile karþýlýyorum, biri þehir içi için 200cc Pulsar diðeri uzun yýl için R1200GS iki motorum var, yurt içi, yurt dýþý grup gezileri yapýyoruz, yeni yerler görmeyi, yeme içmeyi seviyoruz. En son 2014 de eþimle birlikte tek motor 9 ülkeyi kapsayan bir Avrupa turu yapmýþtýk, uzun lafýn kýsasý motor meraký olan arkadaþlar varsa sorularýný severek cevaplarým, yardýmcý olmaya çalýþýrým.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13

Harun

Ömer Bey hoþgeldiniz aramýza.
Niva zehri bünye girmiþ belli ki,hayýrlý olsun güle güle kullanýn aracýnýzý.
Motor meraký olan arkadaþlar da var aramýzda.Halihazýrda Bursa tayfamýzdan Mehmet (kocaali) kullanýyor iki teker.
Ýyi forumlar dilerim.

kocaali

Ömer Bey hoþgeldiniz.. umarým Niva da R1200GS keyfi verir arazide...  ;D

ben de 3 buçuk yýldýr motosikletle ucundan haþýr neþirim; uzun yol tecrübem yok henüz, ama bol bol hayallerim var.

125cc yamaha cross ile baþlamýþtým; o zamanlar arazi aracýmý sattýðýmdan dað bayýr gezmekti niyetim. Çok da iyi karþýlýyordu beklentimi ve Bursa çevresinde, Uludað ormanlarýnda epey yer gezdim kendisiyle. Sonra ihtiyaçtan satmak durumunda kaldým.

Geçen yýl bütçeyi toparlayýnca 660 Tenere aldým; hem yavaþ yavaþ kýpýrdanýrým hafif arazi yollarýnda, hem de uzun yol planlarý ve hazýrlýklarý yaparým diye düþünerek. Ýþ yoðunluðundan zaman ayýramayýnca 9 ayda ancak 3000km yapabildim. Yine bursa çevresinde yakýn bölgelerde geziniyorum. En fazla Afyon Frig Vadisi tarafýna gidebildim, iki günde 1000km yaptým ki benim için ciddi mesafeydi  ;D

Þimdilerde fýrsat buldukça farklý rotalar üzerinde çalýþýyorum; Karadeniz yaylalarý (Artvin & Rize), Toroslar (özellikle yeni çýkan "Toroslar; Yörüklerin izinde yükseðe" kitabýný aldýktan sonra), Kaz Daðlarý, Bulgaristan & Romanya Transfaragasan vs... dediðim gibi hayaller bol ancak gerçekleþtirecek zamaný yaratmak mevcut iþ düzenimde çok zor, yine de nasip...

Yazýnýzda bahsettiðiniz Avrupa turunun rotasý var mýdýr elinizde diye sormak istiyorum; belki bir gün nasip olur diye...

No mud, no fun...

Konig

Ýsminizi bilmediðimden sayýn Kocaali diyeyim. 660 tenere ile kýsa sürede 1000km iyi bir performans olmuþ. Malum tek silinidirli motorlarla uzun yol pek konforlu olmuyor ama arkadaþlarým bu yýl 2 660 bir de crostourer ile ciddi bir Ýç Anadolu ve Karadeniz gezisi yaptý, Batuma kadar. Benim gezi rotasý biryerlerde vardý ama eski taþýnabilir diskimin elektroniði bozuldu tamir edene kadar bilgiler hapiste. Yaptýðýmda detaylarý yüklerim. Transfagaraþan ve Transalpina benim de ilk yapacaðým rotalardan þimdiye kadar bizim geziler yer yýl tekrarladýðýmýz mutad Yunan ve Bulgar gezilerini saymazsak daha çok Ýtalya, Fransa, Adriyatik ülkeleri vs rotalarýnda biraz yeme içme aðýrlýklý oldu. 2014 gezimizin rotasý ise Istanbul-Sofya-Belgrad-Budapeþte-Viyana-Münih-Fredrikcshafen-Milano-Floransa-Roma-Napoli-Parga(Italya'dan gemi ile Yunana geçerek)-Kavala-Istanbul þeklindeydi. Eþim artçý olarak geldiðinden günlük mesafelere mümkün olduðunca kýsa tuttuk ve her gittiðimiz þehirde 1-2 gece kaldýk. Sofya haricinde tüm rezervasyonlarý booking.com dan yolda bir gün öncesinden yapmýþtýk.

Size geçmiþte bir dönem moderatörlük de yaptýðým www.vstromturkiye.org a üye olmanýzý öneriyorum. Burada benim geziler de dahil çok kapsamlý yurt içi ve dýþý gezi raporlarý mevcut. Ayrýca Bursa'da yaþýyorsanýz bursaenduro'ya da üye olun derim çok güzel arkadaþlýklar var.

Neyse konuyu motor muhabbetine çevirdik detaylý sorularýnýz olursa özelden yazýþýrýz, Bursa taraflarýna geldiðimiz bir gün de yüz yüze görüþme fýrsatý yaratýrýz.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13

bkerti

Hayýrlý olsun. +1 Bursalý bir hemþehri daha gelmiþ :) sandým ama yinede hoþgelmiþ. :) Acele ile iletide Bursa görünce sazanlýk yaptým. Burhan Amca sað olsaydý altýna iki satýr döktürürdü bana. Allah rahmet eylesin.