Arazi vitesleri ne zaman kullanýlmalý

Başlatan dogan54, Haziran 05, 2009, 10:46:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yevgeni

Rampada el freni ile kalkýn.
El freni çekili olsun, kavradýðýný hissedene kadar debriyajý kaldýrýp gaza dokunun, el frenini býrakýn, araç yürüyecektir..

bkerti

Ustam teþekkürler yanýtýn için. Ama el frenini çektiðimde durdurmadý. Bende pedalla durdum mecburen.El freni mi sorunlu acaba. Niva kullanmak bana þu anda kayýk kullanmayý bilmeden denizaltý kullanmaya çalýþmak gibi geliyor.

Yevgeni

El freni ayar istiyordur.
El freni tutmadýðýnda 3 pedalý da ayný anda kullanmak gerekiyor elbette.
Acemi iken en sevdiðim yöntemdi (ki bu yöntem hiç de acemi iþi deðildir).

bkerti

;D ;D ;D ;D ;D

Yevgeni abi ben iki pedalý zor kullanýyorum. Yarýn gideyim frenciye de baktýrayým yoksa uçacaz bir yerlerden.

bkerti

Merhaba
en küçük vitesi takmadan orta viteste kullanabilir miyiz aracý sadece? mesela bayýrda araç deviri alamýyor vites 2 de zor çýkýlýyor orta vitesi (low drive oluyor anladýðým kadarý ile) devreye soksak ama en küçüðü oynatmasak yani ^ yapmasakta \ \ þeklinde olsa küçük ve ortanca çekiþlerde faydasý olur mu bu þekilde de kullanýlabilir mi? Teþekkürler.

Yevgeni

Aynen öyle, çok zorda kalýnmadýðý sürece orta diferansiyel kilidini kullanmak þart deðildir.
Aðýr devirde nefis devam eder..

bkerti

Tesekkurler Yevgeni abi. Sabki ogrencem bu isi zamanla gibi gelmeye basladi.

berkayonwheels

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mayıs 21, 2014, 02:40:37
Rampada el freni ile kalkýn.
El freni çekili olsun, kavradýðýný hissedene kadar debriyajý kaldýrýp gaza dokunun, el frenini býrakýn, araç yürüyecektir..
benim 6 koþeyi bu mevzu daðýtmýþtý.. elfreni ile kalkmayýn derim..
...and to hear the lamentation of their women

Yevgeni

Alıntı yapılan: berkayonwheels -  Mayıs 23, 2014, 12:36:19
benim 6 koþeyi bu mevzu daðýtmýþtý.. elfreni ile kalkmayýn derim..

Normalde el freni ile takozun deðil, debriyaj ve aktarma sisteminin ilgisi var altý köþe takozu ile.
Bu minvalde el freni ile rampa kalkýþý iyidir..

shadowturks

Tanssaft (altikose)nivanin tum yuku ustundedir debriyaji birakmaya basladimizda ana sanziman doner dolayisi ile altikose ve arazi sanzimani doner gaza bastiginizda motorunuzun butun gucu o gariban kaucuk parcasina biner.yani olayin tammmm ortasinda kalir hemi motor freninda hemde cekis sirasinda ortada kavgayi ayirmaya calisirken her iki kisiden dayak yemek gibi ...vites kollarinin ustundeki kapagi sokun ve el frenini cekip debriyaji birakin oturdugunuz yerden gorursunuz garibanin ne eziyet cektigini.. 
:)

Yevgeni

Eziyeti çeksin ve kýrýlmasýn (esnesin) diye adamý kauçuktan yapmýþlar zaten ve bunu kýrabilenler aramýzda yaþamaktalar (misal ben).
El freni ile kalkmak iyidir (ýsrarla derim)..

shadowturks

:(Ben 3 yilda 2 :D tane parcaladim 3. Ýle gezmekteyim.

Yevgeni

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mayıs 23, 2014, 04:32:35
:(Ben 3 yilda 2 :D tane parcaladim 3. Ýle gezmekteyim.

Sen de pek bir yamanmýþþýn..

shadowturks

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mayıs 23, 2014, 04:36:40
Sen de pek bir yamanmýþþýn..
Ýhtiyarin elimden neler cektigini biliyorsun aga. Bu cmt paz omerlide darlikta gomecegim onu camurlara.