GloMaps (Google Earth ile offline harita kullanýmý)

Başlatan glomaps, Şubat 08, 2010, 07:46:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

glomaps

Merhaba arkadaþlar size yeni bir program tanýtacagým.

GloMaps programý ile çok büyük alanlarýn uydu görüntülerini indirerek google earthde offline kullanabiliyorsunuz. Hemde bir ilçe büyüklüðünde alanlarý bir kaç dakikada indirerek google earthde anýnda açabiliyorsunuz.

Ayrýca kaydedilen görüntüleri cad/gis programlarý ile koordinatlý olarak açabilyorsunuz.

Programýn demo versiyonunu, video ve kullaným klavuzunu aþaðýdaki linkten indirebilirsiniz.

http://glomaps.blogspot.com

yusuf

Selam

Belki biraz erken ama, ilk yaptýðým deneme þu:

Biz arabalarla arazide yol alýrken o bölgede bulunan tüm orman yollarýný GE üzerinde görmek isteriz. Bunda ki tek sorun da internete baðlý olmadýðýmýz için yollarý çok bulanýk görmek ve seçememek.

glomaps'de bir bölgeyi seçip save edip GE üzerinde açtýðýmda görüntün oranlarý ayný olduðu sürece sorun yok. Ama yaklaþtýðýmýzda glomaps görüntüsü çok flulaþýyor.

Aþagýdaki ilk resim glomaps seçilen Darlýk barajý alaný.

Ýkincisi ise büyütülmüþ görüntüler. üste internete baðlý GE, yeþil çizði altý ise glomaps görüntüleri.

Ayný netliði almanýn bir baþka yolu yok ise, pek  iþimize yaramayacak gibi geliyor bana.

glomaps

Merhaba Yusuf bey,

Ýndirme iþlemi yapmak için öncelikle;

Google earthde görüntünüzün nasýl görünmesini istiyorsanýz Glomaps'in ilk penceresinde o seviyede yakýnlaþýyorsunuz, harita tipinide ayarladýktan sonra ayarlarý keydet týklýyorsunuz. Ýkinci pencerede indirmek istediðiniz görüntünün yatay ve düþey piksel boyunu ayarladýktan sonra indirmeye baþla tuþuna basýyorsunuz.

5000 x 5000 görüntü ayarladýysanýz eðer bir kaç dakika bekleyip görüntünün tümünü indirmesini bekliyorsunuz. 5000 lik bir görüntü yaklaþýk 50-60mb yer kaplýyor indirmesi hemen olmuyor tabiki.

Siz mesajýnýzda görüntüye çok uzakken indirmeiþsiniz o nedenle google earth'e attýðýnýzda haliyle yakýnlaþýnca bozuk görünür. Glomaps ilk pencerede ayarlamýþ olduðunuz nokta indireceðiniz büyük görüntünün orta noktasýdýr.

Google earthde görüntü kalitesi neyse Glomapsde de aynýsýný indirebilirsiniz.

glomaps

Darlýk barajýnýn olduðu bir yerden görüntü aldým, google earth ile ayný görüntü. Bazý arkadaþlarda offroad için bu programý kullanýyorlar. Araziye gitmeden önce bu bölgenin büyük görüntülerini alýyorlar ve arazide internete ihtiyac duymadan gps ile google earthde anlýk konumlarýný izleyebiliyorlar.

yusuf

Hýzlý yanýt için teþekkürler.

Birkaç soru daha sormak istiyorum.

GE de en detaylý görmek için yaptýðýmýz yakýnlaþtýrmayý verdiðiniz örnekteki gibi yaparsak ve gör.boyutu 500  tutarsak sorun yok. Ama örneðin 3000 kilometre karelik bir alanda dolaþacaksak (21 þubat Acelle gezimiz gibi) bütün alan için çok fazla iþlem yapmamýz gerekmez mi ?

Ben  geniþ alaný  aldým gör boyutu 5000 olarak kaydettim. Oldukça baþarýlý oldu gibi "DEMO" yazýlarýnýn arasýndan görebildiðim kadarýyla.

Lisans almanýn koþullarý nedir acaba?

Örneðin gelecek haftaki Acelle gezi alanýmýzý GloMaps te nasýl görüntüleyebiliriz?

teþekkürler

glomaps

Merhaba,

Konuyu þu þekilde anlatabilirim 3000 km kare çok büyük alan, sanýrým 300 km kare yazacaktýnýz.

Acellenin tam olarak nerede oldugunu bilemiyorum fakat 17 yakýnlaþma seviyesinde akyazý bölgesini 9 görüntüyle tüm alaný kaplayabiliyorsunuz. Aþaðýdaki görüntüde bakabilirsiniz. Yanlýþ yer olabilir ama.

Ýndirdiðiniz görüntülere sizin elinizde bulunan güzergah görüntülerini ekleyemiyorsunuz, zaten bu güzergahlar google earthde görüntülenebiliyor ya da cad programlarýyla bu görüntüleri açtýðýnýzda üzerine vektörel olarak bu güzergahlarý ekleyebiliyorsunuz.

Ýleride gerek olursa program içerisine kml import özelliðide eklenebilir tabi.

Lisans için özelden yazýþabiliriz.

farmacc

Ben bu yöntemi kullanýyorum ama biraz farklý.Google earth yedeklemesi için arkadaþýmýn yazdýðý bir programý kullanýyorum.Programa görüntüyü ne kadar yükseklikten kaydedeceðimi ve dikdörtgenin koordinatlarýný yazmam yeterli oluyor.Lisans vs de gerekmiyor otomatik olarak  :) 
Son 2 gezide bunu kullandým ve týkýr týkýr iþliyor,görüntüler çok iyi,tek sorunum henüz geçtiðim izi kaydedemiyor olmak onu da trackmaker la ayrýyeten yapacaðým sanýrým.
Þimdi Akyazý yý yedekleyeceðim.Ayný anda resimli anlatýmda hazýrlayýp buraya koyayým.

farmacc

google earth yedekleyebilmek için ne yapýlmasý gerektiði burada çok güzel anlatýlýyor.Ben bu iþlemden sonrasýný yazacaðým.

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=2066.0

farmacc

Programý ve google earth ü açtýktan sonra alanýn koordinatlarýný ve,görüntü irtifasýný ayarlýyoruz.Ben koordinatlarý araya virgül koyarak yazýyorum,noktada hata veriyor.

bymuammer

teþekkürler en kýsa sürede denemek lazým  þu iþlerimi bi hafifletebilsem ilk isim bu olacak sanýrým :) 

farmacc

Alıntı yapılan: farmacc -  Şubat 17, 2010, 10:32:02
Programý ve google earth ü açtýktan sonra alanýn koordinatlarýný ve,görüntü irtifasýný ayarlýyoruz.Ben koordinatlarý araya virgül koyarak yazýyorum,noktada hata veriyor.

Sonrasýnda program googleearth üzerinde kare kare gezinmeye baþlýyor,her kare kaydediliyor.
Ýrtifaya 1200 1300 yazmak yeterli,sonrasýnda tek yapýlacak bekleyip iþlem bittikten sonra internetsiz olarak GE açýp denemek.

impeesa

Alıntı yapılan: farmacc -  Şubat 17, 2010, 09:08:03
Ben bu yöntemi kullanýyorum ama biraz farklý.Google earth yedeklemesi için arkadaþýmýn yazdýðý bir programý kullanýyorum.Programa görüntüyü ne kadar yükseklikten kaydedeceðimi ve dikdörtgenin koordinatlarýný yazmam yeterli oluyor.Lisans vs de gerekmiyor otomatik olarak  :) 
Son 2 gezide bunu kullandým ve týkýr týkýr iþliyor,görüntüler çok iyi,tek sorunum henüz geçtiðim izi kaydedemiyor olmak onu da trackmaker la ayrýyeten yapacaðým sanýrým.
Þimdi Akyazý yý yedekleyeceðim.Ayný anda resimli anlatýmda hazýrlayýp buraya koyayým.

Bu programdan bizde faydalansak ? lisans hakkýný bol bol dua ederek ödesek ? :)
"Nivan varsa yolun var!"

turkuaz

Glomaps lisanslama hakkýnda bilgi almak istiyorum. Yardýmcý olursanýz sevinirim, þimdiden teþekkür ederim.

yusuf