ACARLAR LONGOZU 27-28 Mart 2010

Başlatan yusuf, Şubat 26, 2010, 02:07:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MCC

Ben ekosistem olarak deðil de, longoz ne daha çok onu merak ediyorum Ademi  ???
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

akademic

Longoz, denize doðru akan derelerin getirdiði kumlarýn birikerek kýyýda set oluþturmasý ve dere aðzýný kapatmasý sonucu akarsuyun biriktiði yerde oluþan bir özel ekosistemdir. Yalnýzca belirli aðaç (örneðin, diþbudak, kýzýlaðaç, vs), bitki (örneðin, göl soðaný, su menekþesi, vs) ve kuþ (örneðin, kara leylek, balýkçýl, vs) türleri bu yaþam ortamýný tercih ederler.
Bu ekosistemin devamlýlýðý için en temel koþul, bol suyun devamlý var olmasýdýr. Su, getirdiði kil ve organik materyal ile bu sahalarýn topraklarýný mineral ve organik materyal yönünden zenginleþtirir.

Bu sucul ormanlar yaðmur ormanlarý gibi gürdür. Bununla birlikte, yaðmur ormanlarý gibi sadece yaðýþa ve hava nemine deðil, daha çok 'taban suyu'na baðýmlýdýr. Bu özellikleri ile tropikal bölgelerin 'mangrove' ormanlarýna benzer.

Longoz ormanlarý nadir rastlanan ekosistemlerdir. Türkiye'de Ýðneada (Kýrklareli), Acarlar (Sakarya) ve Sarýkum'daki (Sinop) longoz ormanlarýnýn yaný sýra, Kýzýlýrmak Deltasý'nda da (Samsun) longoz niteliðine sahip ormanlarýn çok küçük kalýntýlarý kalmýþtýr. Bunlarýn dýþýnda yeterli büyüklük ve kapalýlýða sahip alüvyal-subasar orman kalmamýþtýr. Bu nedenle elimizde kalan son longoz ormanlarýnýn varlýklarýný sürdürmeleri çok önemlidir.

akademic

Mangrov  Tropikal ve subtropikal bölgelerde (gel-git havzalarýnda) yüksek tuzluluða sahip bölgelerde bulunur. Mangallarýn bulunduðu bölgeler haliç ve deniz kýyý þeritleridir.
ülkemizdeki su basan alanlar daki bitkiler ve oluþumu ile mangrovlar farklýlýk gösterir.

ayrýntý

Yusuf abi haftaya yapacaðýmýz acarlar longozu gezisine kaner ve ben gelemiyoruz , nedeni Malik abinin projesi olan trt 1 in yeni proje , belgesel çekiminin o hafta sonu tarihine alýnmasý ve önümüzdeki haftalar içerisinde uzun metraj türkiye belgeseli video ve fotoðraflanmasý rotaya gelincede o hafta bolu ve çevresi olup önümüzdeki haftalar içerisinde tüm karadenizi kapsýyor.Böyle bir teklif bize gelince bizde kýramayýp katýlmaya karar verdik.Karadeniz çekimi ise 10 güne yakýn sürecek.

yusuf

Çok iyi. Bende olsam üstüne atlardým.

Rota kayýtlarýný iyi tut ha.

yusuf

Ayrýntý

Uzun gezilerde oregon'un iz hafýzasý dolabilir.

Günün sonunda iz yöneticisinden o günkü izi save et. Kayýt bitince sana sorar "mevcut izi sileyim mi ?" diye. Evet de. Cýhaz hafýzasý boþalýr. Kaydttiðin iz micro sd karta geçer. Yeni ize yer açýlýr.

ayrýntý

yusuf

1. Yusuf + Osman
2. Yevgeni + Tuncay + Hasan
3. AYRINTI Fatih tam tekmil orada...
4. ecirman Emrah + Ahmet
5. Burak + muzaffer
6. Babacandar + Daimi Tayfa Saygýsýz Musti+Neron Cano
7. Farmacc + x
8. Colins + ?
9. Kaner

ecirman

Fatih bol bol fotoðraf bekliyoruz... ;)
TB1BG    Lada Niva 1.7i   2003

Tolga

1. Yusuf + Osman
2. Yevgeni + Tuncay + Hasan
3. AYRINTI Fatih tam tekmil orada...
4. ecirman Emrah + Ahmet
5. Burak + muzaffer
6. Babacandar + Daimi Tayfa Saygýsýz Musti+Neron Cano
7. Farmacc + x
8. Colins + ?
9. Kaner
10. Tolga  ;D

Tolga

yusuf

Süper Tolga. Çok isteyice oluyormuþ mu?

Yalnýz geleceksen Ademi'yý yanýna alabilir misn ?

Bu arada Dursun usta yapýmý bir pitbull olacak aramýzda inþallah.

Ben gördüm muhteþem olmuþ.

Tolga

Alıntı yapılan: yusuf -  Mart 18, 2010, 09:36:10
Süper Tolga. Çok isteyice oluyormuþ mu?

Yalnýz geleceksen Ademi'yý yanýna alabilir misn ?

Bu arada Dursun usta yapýmý bir pitbull olacak aramýzda inþallah.

Ben gördüm muhteþem olmuþ.

Komutaným, arka koltuk yok, ön sað koltuk boþ. üþüdüm (kalorifer kapalý), kafam þiþti (izolasyon yok), daha gelmedikmi (max. 60 km/saat hýz) demiyecek 1 kiþilik yerimiz mevcuttur, arz ederim.

bu arada detaya giremeyeceðim, haným arada gelip okuyor, orada görüþürüz, yer,zaman istikamet verin... tanýdýðýnýz boþanma avukatý varsada cep telefonunu yazýn...
Tolga

colins

Yusuf Abi
Pitbull yakýþtýrmana istinaden bu akþam çýkartmalrý sipariþ verdik.

Ekrem Usta

arkadaþlar tarýk. yusuf abi ve dursun usta beni fena zehirledi sade bir niva aldým ama ne oldu nivaya bilmiyorum yusuf abi pitbull dedi araca adýný koydu.

akademic

Yusuf Abi ve yavuz kardeþim ve ilgi gösteren tüm arkadaþlar sizlere çok teþekkür ediyorum aþýrý heveslenmem ve sizlerle birlikte olmanýn heyecaný ile planlarýmý yapmýþtým ama benim katýlmayacaðýmý zannettiðim hocamýn katýlýmcý olacaðý bir kongreye Seve Seve gideceðimi dün bildirdi kendileri dolayýsýyla o tarihlerde antalyadayým.. hepinize sevgiler..