Niva Torpido

Başlatan iirfan, Aralık 04, 2015, 01:37:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iirfan

Merhaba, deðerli forum üyeleri merak ettiðim bir husus var, 1.6 kasa nivaya 1.7 kasa nivanýn komple torpido uyar mý? Bir de taban sacý deðiþebilir mi? 1.7 Uygun bir araç bulamadým, 1.6 alýp azýcýk masraf mý etsem, teþekkürler.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: iirfan -  Aralık 04, 2015, 01:37:50
Merhaba, deðerli forum üyeleri merak ettiðim bir husus var, 1.6 kasa nivaya 1.7 kasa nivanýn komple torpido uyar mý? Bir de taban sacý deðiþebilir mi? 1.7 Uygun bir araç bulamadým, 1.6 alýp azýcýk masraf mý etsem, teþekkürler.

Merhaba kardeþ bildiðim kadarý ile uyduruluyor taban sacýda deðiþtiriliyor diye okumuþtum sanýrým forumda lakin benim fikrimi sorarsan orjinal fazla oynanmamýþ araba bulmaya bak 3-5 fazla olsun yeterki temiz olsun düþük model olup orjinal nivalarda yok deðil  nivalara dayanmak her yiðidin harcý deðil bilesin :D

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Aralık 07, 2015, 09:09:22
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, benim fikrimi sorarsan orjinal fazla oynanmamýþ araba bulmaya bak 3-5 fazla olsun yeterki temiz olsun düþük model olup orjinal nivalarda yok deðil  nivalara dayanmak her yiðidin harcý deðil bilesin :D

Doðru söze ne denir?!!!.. :)

Malum ikinci el sitesinde 5.000 TL. ye de Niva var, çok daha yüksek fiyatlara da.. Mühim olan; ''atýlan taþýn, ürkütülen kurbaðaya deðip-deðmeyeceði''!..

Yani; fiyat/performans oraný..

Aslýnda yazýlanlar, önceki tavsiyelerin tekrarý mahiyetinde..

Eðer alýnacak aracý adam atmek için,  bir o kadar daha para harcanýp da araç yine de istenen kývama gelmez ise; çekilen zahmetler

ve de sinir/moral bozukluklarý da insanýn yanýna kar kalýr!!!..

Ucuz olup da, gerçekten temiz araca rastlamak, herkese nasip olmaz..Olsa da,ya eþ-dost iþi olur, ya da büyük þans iþi..

Önemli olan; ''satýn alýnacak araç, üzerine daha ne kadar para/emek harcanarak istenilen duruma getirilebilir?..''

Aracý satýn alacak kiþi, kendi maddi/manevi gücünü, iþe yatkýnlýðýný, araçtan beklentilerini iyice ölçüp-biçmeden bu tip özel araçlara

hiç bulaþmamalýdýr.. 

Eðer aracýn her iþi için tamirci aranýp, bulunmasý halinde tamircilere gidilecekse, o takdirde kullanýcýnýn iþi çok zor..

Ama, kullanýcýnýn eli tamirat iþlerine yatkýnsa,  bu iþlere özel meraký olup da uðraþmaktan  zevk alýyorsa, hele hele evinin durumu

tamirat iþlerine uygun ise, ve de vakti müsait ise, o zaman Niva tam da biçilmiþ kaftan!.. :)

Aslýnda Niva' yý kullanýcýlardan soðutan; maalesef yurdumuzda yeterli sayýda ve de donanýmda olmayan servis/tamirciler..

Niva, ehil ellerde tamir edilip de ehil kullanýcýlar tarafýndan kullanýlmasý halinde, ölümsüz ve de çok zevkli bir araç..

iirfan

Cevaplarýnýz için teþekkür ederim, temiz Niva aramaya devam ediyorum o zaman. Aslýnda 90 model var bir tane ama çok para istiyor, malum fiyatlar almýþ baþýný gitmiþ.

YIGIT ISIK

Üstad Saygýlar,

Çok þýk topladýðým 1990 model 4.2 Toyota Landcruiser'ýmý yakýt ve vergi yüzünden 33000'e sattým.
11000'e 2000 model 1.7 aldým, bir müddet hayata küstüm.
Ön iki aks kollar ile beraber komple deðiþti: 600+ 200 iþçilik=800
Arka Diff 11:43 komple deðiþti : 800+180 iþçilik=980
Radyatör komple deðiþti Z radyatör takýldý : 400 +100 iþçilik=500
Devirdaim pompasý deðiþti : 150+50 iþçilik=200
Fren merkezi fren hortumlarý Westinghouse komple deðiþti : 300+100 iþçilik =400
Ýç bakalitler, kapý vites konsolu arka iç bakalitler bagaj içleri tam takým : 800
Kaporta saca kadar soyuldu yeni boya : 1500
Ön porya bilyalarý rotiller : 300+50 iþçilik =350
4 adet Jant&lastik : 400+800=1200
TOPLAM 6730 TL para harcadým bana maliyeti 18000 oldu.
Bu paraya zaten satamam. O yüzden aman 3 kuruþ az olsun deme hayata küser, kendine sövmekten uykularýn kaçar
(Daha iç izolasyon ve ses yalýtýmý iþine girmedim.)
Saygýlarýmla

iirfan

Peki mevcut torpido çatlak bugün döþemeciye gittim vatantaþ olmaz dedi, nasýl yapacaðýz?

Niva67

Alıntı yapılan: iirfan -  Aralık 04, 2015, 01:37:50,,,,,,,,,,,,,,,,,, merak ettiðim bir husus var, 1.6 kasa nivaya 1.7 kasa nivanýn komple torpido uyar mý? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

''Komple torpido'' derken, Komple ''GÖSTERGE PANELÝ'' ni kastediyorsanýz, herhalde oluyor ki, ben 1990 1.6 aracýmý satýn aldýðýmda,   

üzerinde yeni tip gösterge paneli vardý. Eðer eski tip panelinizi komple deðiþtirmeyi düþünüyorsanýz, iþini iyi yapan bir oto elektrikçiye ihtiyacýnýz olacak.

Biraz teþkilatlý iþ..

1.6 ( 2121 )GÖSTERGE PANELÝ

1.7 ( 21213 ) GÖSTERGE PANELÝ

iirfan

Aslýnda baþta eski tip torpidoyu yeni tip ile deðiþtiririm diyordum fakat sonra hem orjinalliðini korumak hem de maliyet açýsýndan onarýlmasýnýn daha iyi ve ekonomik olacaðýna kanaat getirdim. Artýk döþemecileri gezeceðim sanýrým, saygýlar.

Niva67

Lada markalý araçlarýn plastik aksamý malum, biraz kalitesiz oluyor..

Maliyetten kaçmak için midir nedir, bir türlü kaliteyi yükseltemiyorlar..

Yeni tip gösterge panelinin malzeme kalitesi, eskisinden pek de üstün deðil..

Hem masraf, hem de iyi iþ çýkartacak usta bulmanýn zorluðu düþünüldüðünde,

eskisini, iyi bir ustaya onartýp kullanmaya devam etmek, en mantýklýsý..

Günümüzde ne ustalar var.. Plastikten deðil torpido, adam bile yaparlar!.. :)

Yeter ki, ehl-i namus ustaya denk gelinsin.. Plastik aksamda keyfe keder tamirat izi kalýrsa,

aksesuar bantlarý veya çýkartmalarla, olmadý kaplama malzemeleri yapýþtýrýlarak, dekoratif bir

görüntü verilebilir.. Ýleride gerçekten ihtiyaç hasýl olursa, gösterge paneli yenisi ile deðiþtirilebilir..

iirfan

Haklýsýn sayýn abim, yavaþ yavaþ inþallah hepsini sýraya koyuyorum yapacaklarýmý, eksik olma kal saðlýcakla.