NIVA' LARDA KULLANILAN TÜM YAÐLAR

Başlatan Niva67, Şubat 17, 2015, 09:37:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yevgeni

Aðýr devir ile süratin iliþkisini anlayamadým Rahmi bey.
Normal devirde yapýlmaz mý bu drag türü müsabaka?

bkerti

Rahmi abý valla yüreði,me su serptýn yýkmayalým yavru sanzýmaný. Zaten motorun tamýratý ayarý bitti gýbi gözüm aktarmalarda þimdi de :) Ben bir sure foruma bakmasam mý ne yapsam. :)

Yavuz abý ýþýkta drag için en guzelý kesik þahinler oluyor. Onlar çok gazlý olunca ikinci ýsýga kader yanaklarýndan makas alýp gecebýlýyorsun. Ladalatýn ciddi kalkýþ hýzý var gýbi geliyor bana. Ya da ben baský yý çok guzel yiyorum :) Yýne de araç kullanmayý ilk kez deneyen býrý olarak çok dert etmiyorum. Sonuçta forumdan tarifle kullanmaya baþladým. Arazý vitesi degil normal výtesle kalkýþý dahi buradan hatta direk senden ogrendým. :). Hedefim hayatým boyunca sadece 4 çeker sahýbý olmak ve kullanmak. Belki býrgun düz dizel defom. da olur ikinci araç olarak .. :)

rahmieken

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 31, 2015, 12:39:31
Aðýr devir ile süratin iliþkisini anlayamadým Rahmi bey.
Normal devirde yapýlmaz mý bu drag türü müsabaka?
mesajlardan yaptým çýkarýmda aðýr devir ile sürat iliþkilendirilmeye çalýþýlmýþ. ben de baþýmdan geçeni anlattým. kendi kanýmca motora verilen zararý devirle iliþkilendiririm. motorun devir sýnýrlarýnda olduðu sürece aradaki aktarým organlarý bundan zarar görmez diye düþünürüm. bunu belirtmeye çalýþtýðým bir mesajdý. normal devirde iken de elbette drag yapýlýr. bulunduðum durum, þartlar gereði ve mesafeden kaynaklý low seçmiþtim. merakýmý gidermiþ oldum.

rahmieken

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 31, 2015, 01:42:50
Rahmi abý valla yüreði,me su serptýn yýkmayalým yavru sanzýmaný. Zaten motorun tamýratý ayarý bitti gýbi gözüm aktarmalarda þimdi de :) Ben bir sure foruma bakmasam mý ne yapsam. :)

Yavuz abý ýþýkta drag için en guzelý kesik þahinler oluyor. Onlar çok gazlý olunca ikinci ýsýga kader yanaklarýndan makas alýp gecebýlýyorsun. Ladalatýn ciddi kalkýþ hýzý var gýbi geliyor bana. Ya da ben baský yý çok guzel yiyorum :) Yýne de araç kullanmayý ilk kez deneyen býrý olarak çok dert etmiyorum. Sonuçta forumdan tarifle kullanmaya baþladým. Arazý vitesi degil normal výtesle kalkýþý dahi buradan hatta direk senden ogrendým. :). Hedefim hayatým boyunca sadece 4 çeker sahýbý olmak ve kullanmak. Belki býrgun düz dizel defom. da olur ikinci araç olarak .. :)

yüreðine su serpilmiþ olmasýna sevindim. ama bu demek deðilki yakmazsýn . yanlýþ anlaþýlmasýn ben bu tür hareketleri kendimi de dahil ederek apaçilik olarak nitelendiriyorum. apaçilik yapýyorsak eðer olanlara katlanmak gerekir. bu kýþ yaptýðým bazý görsel apaçilikler sonucu gerçekten masraf ettim arabaya :D anladýðým kadarýyla yeni þöförsün? ya da nivada yenisin?
eðer yeni þöför isen kendine de baþkalarýna da zarar verme derim. arabayý boþver elbet sökülür takýlýr.

bkerti

Alıntı yapılan: rahmieken -  Mart 31, 2015, 08:25:49
yüreðine su serpilmiþ olmasýna sevindim. ama bu demek deðilki yakmazsýn . yanlýþ anlaþýlmasýn ben bu tür hareketleri kendimi de dahil ederek apaçilik olarak nitelendiriyorum. apaçilik yapýyorsak eðer olanlara katlanmak gerekir. bu kýþ yaptýðým bazý görsel apaçilikler sonucu gerçekten masraf ettim arabaya :D anladýðým kadarýyla yeni þöförsün? ya da nivada yenisin?
eðer yeni þöför isen kendine de baþkalarýna da zarar verme derim. arabayý boþver elbet sökülür takýlýr.

Hem þöförlükte hem nivada yeniyim :)

Nivacý

Arkadaþlar merhaba 1995 model karbüratör lü tertemiz bir niva aldýðýmý düþünüyordüm Rize den aldým istanbulda kullanmak için hidrolik direksiyon Çelik can't215/70/15 Kumho  çamur lastýk bakýmlý görünen araca ben o defransiyel uzun kýsa þaft ön takým tandýr kollarý aks ön arka kampanyalar baltalar LPG Bakým motor Bakým yaptýrmama raðmen debriyaj vurmasý mý kesmedim þimdi ön defransiyelde  Boþluk var diyor usta ayný usta defransiyel tamirinde iyi Demiþti 130 km sonra vurma Dan dolayý geri getirdim bunu buldu ve yeni defransiyel yað kaçýrýyor þanzýman ses yapýyor baþka bir usta yaðsýz kalmýþ diyor sadece uzunyolda ses var kesilir mi acaba yeni þanzýman mý alayým yapýlýrmý çok seviyorum þu ana kadar 5 tl yedi 2 ayda parça ucuz iþçilik para birde Hýz yapmýyor rampada 2. Vitese Düþüyor neden gitmiyor ne yapýyým gitmesi için 80 düz yolda çýkýyor. Çok zorlarsan azýcýk 100 görür gibi oluyor çok yoruyor beni usta bulamýyorum kimse bakmýyor esenyur ta Beylikdüzü'nde servise götürdüm fren merkez Deðiþti 100 km sonra ön baþlatmalarý kitledi yapmýyorlar ne yapýyým

Harun

Alıntı yapılan: Nivacý -  Nisan 13, 2015, 09:56:08
Arkadaþlar merhaba 1995 model karbüratör lü tertemiz bir niva aldýðýmý düþünüyordüm Rize den aldým istanbulda kullanmak için hidrolik direksiyon Çelik can't215/70/15 Kumho  çamur lastýk bakýmlý görünen araca ben o defransiyel uzun kýsa þaft ön takým tandýr kollarý aks ön arka kampanyalar baltalar LPG Bakým motor Bakým yaptýrmama raðmen debriyaj vurmasý mý kesmedim þimdi ön defransiyelde  Boþluk var diyor usta ayný usta defransiyel tamirinde iyi Demiþti 130 km sonra vurma Dan dolayý geri getirdim bunu buldu ve yeni defransiyel yað kaçýrýyor þanzýman ses yapýyor baþka bir usta yaðsýz kalmýþ diyor sadece uzunyolda ses var kesilir mi acaba yeni þanzýman mý alayým yapýlýrmý çok seviyorum þu ana kadar 5 tl yedi 2 ayda parça ucuz iþçilik para birde Hýz yapmýyor rampada 2. Vitese Düþüyor neden gitmiyor ne yapýyým gitmesi için 80 düz yolda çýkýyor. Çok zorlarsan azýcýk 100 görür gibi oluyor çok yoruyor beni usta bulamýyorum kimse bakmýyor esenyur ta Beylikdüzü'nde servise götürdüm fren merkez Deðiþti 100 km sonra ön baþlatmalarý kitledi yapmýyorlar ne yapýyým
Hoþgeldiniz,
Istanbul'da olmanýz büyük þans,Pendik'te Kaner Oto,yine Kadýköy'de Gündüz Oto,bunlar yetkili servisler ayný zamanda,Niva üzerine ehil eller.Ben Halkalý'da oturuyorum,bakýmlarda karþýya geçiyorum.Gözünü karart geç karþýya,gerekiyorsa býrak aracý,baþtan aþaðýya elden geçsin.Lastik ebatýn biraz büyük bu arada,aðýr geliyordur araca mutlaka.

Nivacý

Alıntı yapılan: Nivacý -  Nisan 13, 2015, 09:56:08
Cevap için teþekkürler bende Beylikdüzü'nde oturuyom Kaner usta çok duyuyorum ilgilenirim gercekten bakar mý

Nivacý

Þanzýman sorunu kaldý sesini bir kesersem birazda araç yolda gidebilse tamam KARDEÞ olucaz sonuna kadar Kalsýn ama çok yýpratýyorbeni ustalarýn ilgisiz dikkatsiz iþ yapmalarý çýldýrtýyor somonlarý eksik tekiyorlar kaybediyorlar araçý güvenip gidemiyorsun yarým yapýyorlar

Harun

Alıntı yapılan: Nivacý -  Nisan 13, 2015, 10:12:20
Cevap için teþekkürler bende Beylikdüzü'nde oturuyom Kaner usta çok duyuyorum ilgilenirim gercekten bakar mý
Bakar elbette,
Hafta sonu oradaydým.... ;D

muhammedcelik1983

Bence Harun arkadaþa kulak ver nivadan anlayan ehil bir usta elden geçirsin nivalarda normal olabilen þeyler ilk defa kullananlar için arýza gibi algýlanabiliyor bazý sesler zararsýz bazýlarý çok mühim olabilir nivadan anlamayan ustalara kalýrsan boþa para da harcarsýn vakitte,Ne tür bir ses oluyor debrajdan ayaðýný çekerken küt diye ses mi geliyor? Sanzimanda uðuldama mý var?

Nivacý

öðlen trafikte çýktým beylik düzünden 00:00 de 15:15 de vardým Kaner ustaya Altan üsten kontrol ile þimdiye kadar yaptýrdýðým harcadýðým paralar Boþa gitmiþ tekrar baþtan baþladýk ne yapýlan þaft doðru ne 0 diye aldýðým defransiyel nede aks tamirleri nede forya bilyasý hepsi yanlýþ baþtan baþlanacak her þeye doðru yerde olduðumu anladým atladým metroya geldim Beylikdüzü'ne hadi Hayýrlýsý þanzýman defransiyel silbaþtan düzelecek inþaallah güzel olur baþka arýzalar çýkmaz kendimi yýpratmýþtýr boþa Arkadaþlar teþekkür ederim hele halkalýdaki arkadaþa o cesaret verdi bana

Harun

Alıntı yapılan: Nivacý -  Nisan 14, 2015, 09:32:01
Arkadaþlar teþekkür ederim hele halkalýdaki arkadaþa o cesaret verdi bana

Doðrusunu yapmýþsýnýz,
Kaner ve ekibi doðru teþhis ve tedaviyi yapar.

Harun

Alıntı yapılan: Niva67 -  Şubat 17, 2015, 10:38:18
Yazý, mealen kýsaca þöyle ; ''5 ileri þanzýman, NIVA' larýn zayýf noktasýdýr. Bu þanzýmanlý araçlarda, yað deðiþimi düzenli bir þekilde

yapýlmalý, normalden 500 ml. daha fazla yað konulmalý (1.8 Litre) ve de; þanzýmandaki sarý metalli parçalarýn sýhhati açýsýndan

API GL-5  Standardý yerine, API GL-4 yaðý kullanýlmalýdýr.''

Ayný linkte, bu ''fazladan yað koyma'' iþleminin nasýl yapýlacaðý da, fotoðraf üzerinde gösterilmiþ..

Buradaki amaç ise; ''beþinci vites diþlisinin daha iyi yaðlanmasýný saðlamak'' olarak açýklanmýþ.

Þahsen ben bu yazýyý okuduktan sonra, ilk fýrsatta 5 ileri þanzýmanýmý  SAE 85W-90 yaðla (1.8 litre olarak) dolduracaðým.

( Tabii ki, piyasada bulabildiðim en uygun viskozitedeki yað ile).

Ayný yazýda, þanzýman yað deðiþimini her 10.000 KM. de bir tekrarlanmasý da tavsiye ediliyor.

Herkese selamlar,
Þu yað ilave etme iþini ben de deneyeceðim, ama fotonun yer aldýðý site ölmüþ sanýrým. Foto lazým oldu, elinin altýnda olan varsa paylaþýrsa sevinirim.