dizel motorlu lada niva alýnýrmý bilgilerinizi bekliyorum

Başlatan afacan899, Nisan 24, 2012, 03:25:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afacan899

sayýn niva ustalarýna soruyorum satýlýk dizel lada niva var audi80 dizel motora sahip 100 km ortalama yakýt tüketimi 20 tl civarýnda bu lada niva alýnýrmý...nivanýn benzinlisi makbul ama oda malum yakýyor ister istemez:) kýsacasý dizel lada niva hakkýnda bilgisi olan varmýr performans olarak deger kayýbý olurmu arazida sizden önemli bilgilerinizi bekliyorum sayýn niva ile yedikleri içtikleriniz ayrý olmayan nivacýlardan bildilerini bekliyorum saygýlarla

Yevgeni

Afacan abi bu dizel makinenin hacmi ne?
Bir de 20 lt/100 km tüketimi gerçek rakam mý?

Harun

Yevgeni

Bi tanýdýk dizel Niva test etmiþ idi. Gerçi bu eleman dizeli kendi akuple etti (hatta motoru da yaptý), amma dizelin torkunun yürüyende kýrýlmalar yarattýðýný söylediydi. Velhasýl söz konusu uygulamanýn (dizel uygulamasý) saðlýklý yapýlýp yapýlmadýðýnýn, tescil edilip edilmediðinin bilgisi belirleyici olur herhal.

Dizel Niva, misal orijinal dizeli tadýndan yenmez idi..

Harun

sonradan akuple edilenden hayýr gelmez zannýmca,
orjinalinden gelirse hemen gidip test edek :D

emre_ozk

Bir tannýdýðýmýzda dizel niva var audi 80 motoru koyulmuþ.
aracýndan çok memnun olduðunu söylüyor.
ne kadar yaktýðýný bilmiyorum ama.

þuan 20 tl'ye 100 km yapan araç kaldýmýki mazot 3,90 tl
2011 model dizel peugeot 206 bile 80-90 km'de 20 tl'lik yakýt tüketiyor.
Kaldýki eski nesil dizel bir motor 20 tl ile 100 km yapsýn.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

reis28

Araca direk takýlan dizel motor verimli olmaz dizelin motor devri benzinliye göre düþüktür motor tork olarak güclüdür lakin devir sayýsýnýn düþüklügü aracýn orjýnal diþli oranlarýyla verimli calýþmasýný engeller motor uygulamasý yapýlan aracýn dif diþli oranlarýnýn 5,12 olmasý lazým ki istenen randýman saglansýn
DURSUN USTA 05364629668

dogan54

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Nisan 24, 2012, 06:11:16
þuan 20 tl'ye 100 km yapan araç kaldýmýki mazot 3,90 tl
2011 model dizel peugeot 206 bile 80-90 km'de 20 tl'lik yakýt tüketiyor.
Kaldýki eski nesil dizel bir motor 20 tl ile 100 km yapsýn.

Emre,senin yukarýda yazdýklarýný, örnek olarak, sadece bir saptama yapmak amacýyla kullanýyorum, bilesin.

Arabalarýn yakýt miktarýný hesaplarken ,
deneme yapýlan tarihteki litre fiyatý üzerinden yaparsak,
belli bir süre geçtikten sonra bu yazýyý okuyanlar, hiç bir fikre sahip olamazlar.
Çünkü o tarihte yakýt fiyatlarý deðiþmiþ olacaktýr.
oysa; hesaplamalar 100 kilometrede harcanan litre olarak yazýlsa,
10 sene sonra bile güncelliðini korur.
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Ne güzel dedin Doðan abi.
Senin evladýn mürüvveti görüldü mü bu arada?

emre_ozk

Alıntı yapılan: dogan54 -  Nisan 24, 2012, 09:15:08
Emre,senin yukarýda yazdýklarýný, örnek olarak, sadece bir saptama yapmak amacýyla kullanýyorum, bilesin.

Arabalarýn yakýt miktarýný hesaplarken ,
deneme yapýlan tarihteki litre fiyatý üzerinden yaparsak,
belli bir süre geçtikten sonra bu yazýyý okuyanlar, hiç bir fikre sahip olamazlar.
Çünkü o tarihte yakýt fiyatlarý deðiþmiþ olacaktýr.
oysa; hesaplamalar 100 kilometrede harcanan litre olarak yazýlsa,
10 sene sonra bile güncelliðini korur.

Abi doðrudur
arkadaþ litre vermeyince bende öyle yazdým.
yoksa litre fiyatýnýda verdim.
20/3,90=5,13 litre
90 km'de 5,13 litre
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

audi a80 de 2 tür dizel kullanýlmýþtý;
düzdizel 1588 cc 53 hp @ 4,800    100 Nm@ 2,700–3,200
Turbodiesel    1588 cc 79 hp @ 4,500    152 Nm @ 2,300–2,800
verdiðiniz yakýt tüketimi düz dizele ait olmalý, tork ve güç deðelerini göze aldýgýmýzda düz dizelin gücü benzinli nivanýn deðerlerinin yakýnýndadýr,
ama sarsýntýlý çalýþmaya haiz motora ön diff nasý takýlmýþtýr, sanzýman diþli oranlarý ne kadar uygundur gibi konularý gözden geçirirsek yapýlan akuple iþleminin verimliliði tartýþýlýr,
ayrýca gündemde olan kyoto normlarý kapsamýndaki yeni araç muayene ve vergilendirme sisteminde projelendirilmeden sadece fatura ile araça iþlenmiþ motorlar sorun olucak gibi görünmekte  ;)
divers do it deeper

FatihSalt

Ustalar konuþmuþ bana peklaf düþmez ama araþtýrýrken rastladýðým bir þeyi paylaþmak istedim. Fransada bir vatandaþ niva ya disel motor uygulamak için araþtýrmalar yapmýþ sonuçda nivanýn bugune kadar uretilmiþ tüm versiyonalarýnda ki þanzýman arazi þanzýmaný arka ve ön akslar süspansiyon sistemi kýsaca neredeyse tüm yüy aksamý maksimum 150 nm torka dayanacak vaziyette dizayn edilmiþ. (zira biz lastikleri büyütüp gazladýðýmýzda aks kesme sebeplerimizden biri budur.) Sonuç olarak benzinli motora çeþitli modifikasyonlar yaparak bu güç elde edilebiliyor. Tabi adamlarýn yakýt sýkýntýsý yok...

afacan899

pardon 100 km de 20 tl lik bir takýt yakýtor 1.6 motor audi motor bildiðim kadarý ile

afacan899

ruhsat problemi yok aracýn motoru zamanýnda iþlenmiþ þimdi ise zaten benzinliyi dizele çevirmek olmuyor bildiðim kadarýyla...benim dikkatimi çeken yakýt ekonomisi yaný sýra ise uyum saðlaya bilmise ???100 km yola 20 tl yakýt yakoyormuþ...gayet ekonomik...

Yevgeni

Verimli bir dizel deðil elbette, Cenker'in tespiti üzere atmosferik.
Kyoto çerçevesinde vergi sistemi deðiþiyor, aký .kunu kurtarmayacak Afacan abi..