Karbüratörden çýkan ve yað çubuðunun oraya giden hortumun görevi nedir?

Başlatan sonata007dr, Şubat 28, 2012, 09:13:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sonata007dr

Arkadaþlar merhaba;

1995 model 1.7 karbüratörlü aracýmýn bazý problemleri var bunlarý yeri geldikçe sizlerle paylaþmak fikir alýþveriþinde bulunmak istiyorum.

Sorunumuz resimlerden görüldüðü gibi karbüratörün alt ucundan çýkýp yað çubuðunun oraya giren bu hortum ne hortumudur. Çatlaklar oluþmuþ. Yenilemek istiyorum Acaba benzin hortumu alsam onun yerine takabilirmiyim. Sanki karbüratör ucundaki kýsým biraz ince gibi. Biraz çektirmeye çalýþtým ama yapýþmýþ herhalde elimde sadece kýsa bir benzin hortumu olduðundan sizlere bir danýþýp sonra müdahale etmeyi düþündüm.

Uploaded with ImageShack.us

dogan54

Alıntı yapılan: sonata007dr -  Şubat 28, 2012, 09:13:17
Arkadaþlar merhaba;

1995 model 1.7 karbüratörlü aracýmýn bazý problemleri var bunlarý yeri geldikçe sizlerle paylaþmak fikir alýþveriþinde bulunmak istiyorum.

Sorunumuz resimlerden görüldüðü gibi karbüratörün alt ucundan çýkýp yað çubuðunun oraya giren bu hortum ne hortumudur. Çatlaklar oluþmuþ. Yenilemek istiyorum Acaba benzin hortumu alsam onun yerine takabilirmiyim. Sanki karbüratör ucundaki kýsým biraz ince gibi. Biraz çektirmeye çalýþtým ama yapýþmýþ herhalde elimde sadece kýsa bir benzin hortumu olduðundan sizlere bir danýþýp sonra müdahale etmeyi düþündüm.

Bu hortum,motorun içinde oluþan yað buharýný,karbübratöre gönderip yanmasýný saðlar.
Basýnç yoktur,yaða dayanýklý normal hortum kullanabilirsin.
4x4 baska,
NiVA baska..

Maestro

neler  ögreniyoruz ya...  bende diyecektim ki..  o hortum sallanmasýn diye oraya baglamýþlardýr... ;D

sonata007dr

Tolga

Doðan abi onun hava filtre kutusuna baðlanmasý gerekmezmi benimkinde öyle yani ordan gelen hava filtre olup karburatöre gidiyor ???
Tolga

ERCO

bazýlarýnda havafilitresinden karburatorun alt kýsmýna baðlananlar da var ama 90 öncesi modellerde
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Tolga

Erco o iptal edilse ne olur? Yag buharli sicak havayi karburatore vermesek yani?
Tolga

NÝVACI

Aklýna gelen her yerden yað fýþkýrýr helede motor hafiften üflemeye baþlamýþsa.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

sonata007dr

benim aracýn motoru saðlam üfleme felan yok.

zaten yað çubuðunun orda hava filtresinin oraya giden kalýn hortum ilk fotoda görülüyor. 2 tane hortum var biri karbüratörden yað çubuðunun oraya gidiyor diðeri kalýn olan hortum hava filtre kazanýndan yað çubuðunun oraya gidiyor.

ERCO

bence iptal edilmemeli buharla bi þekilde siboblar az da olsa yaðlanýyor ayný zamanda kartelde oluþan gaz yanýyor  iptal edilsede karburatore degilde yer boþa þalýnmalý ký kecelere baský yapmasýn bu durum cok aþýnmýþ motorlarda gecici bir durum icin yapýlýr
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

NÝVACI

sonata ben  tolgaya ceveben söyledim
detayýnýda Erco yazmýþ
sendeki uygulama doðrudur için rahat olsun.

sonata007dr

Tolga

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Mart 04, 2012, 12:09:21
sonata ben  tolgaya ceveben söyledim
detayýnýda Erco yazmýþ
sendeki uygulama doðrudur için rahat olsun.

abi ben mantýðýný anlamadým daha önceki araçlarýmda yoktu. millet motora taze soðuk hava vericem diye ne yapacaðýný þaþýrýyor biz karterden gelen sýcak yaðlý havayý karburatöre veriyoruz. mantýðýný hala anlamadým...
Tolga

NÝVACI

Tolgacým  öncelikle saðlýkta olman dileðiyle.
karterde ýsýyla genleþen yað ve havanýn oluþturduðu basýncýn tahliyesi amaçlý bir düzenek.
eðer motorda zayýflama baþlamýþsa  kartere kaçan hava buradaki basýncý arttýrmaktadýr.
adý geçen hortum kapandýðý zaman üst kapak contasý yað koyduðun kapak yað çubuðu deliðinden  fýþkýrýr.
Diðer markalardada mutlaka vardýr ama gözden uzaktýr.
olmamasý maddenin doðasýna terstir

cenker

Alıntı yapılan: Tolga -  Mart 04, 2012, 05:31:13
abi ben mantýðýný anlamadým daha önceki araçlarýmda yoktu. millet motora taze soðuk hava vericem diye ne yapacaðýný þaþýrýyor biz karterden gelen sýcak yaðlý havayý karburatöre veriyoruz. mantýðýný hala anlamadým...

mantýgýný bosver motor tasarlamýyosun ;)
özelikle lpg de çalýþtýrýyorsan subaplarýn güzel yaglanýp yanmamasý için asla iptal edilmemesi gereken bir baglantý ;)
divers do it deeper