ÇAKMAK ÇIKIÞI ELEKTRÝK SORUNU

Başlatan Harun, Eylül 02, 2011, 11:26:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun

bayramda gezinirken çakmak çýkýþýna invertor baðlamaya çalýþtým,netbook vasýtasý ile navigasyon muhabbeti için...
lakin çakmak çýkýþýnda elektrik nanay,önce invertor bozuk sandým,ama çakmaðý takýp yakmaya çalýþýnca da olmadý ???

nedendir,fikiri olan var mý?

yusuf

Benim de baþýma geldi.

Ýnvertörlere kalýnca bir kablo ile aküden direkt ( +/ - ) ceryan almak gerekiyor. Çakmaða gelen ince kablo inverterin istediði amperi veremiyor.

endüstri

kablonun kesiti en az 6mm2 olmalý, direk aküden alýnmalý ve mümkün olan en kýsa metrajda olmalýdýr...650w lýk inverter üzerindeki yüke göre aküden 50-60 amper akým çeker çakmak fiþi bu amperajý taþýyamaz..
baþkalarýndan dinleme, git kendin gör.

Harun

ayný formatta yani çakmaktan invertor baðlayarak epey bi dolanmýþtým,þimdi sorun çýkýnca arýza oluþtu bir yerlerde diye düþünmüþtüm açýkçasý.

bu arada benim invertor þundan;400 w

Yevgeni

Aynı inverter bende var, çakmaktan sorunsuz çalışıyor.
Nivaların çakmak çıkışında kronik bir sorun var dediydi usta.
Bir baktır istersen..

Yevgeni

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Eylül 02, 2011, 12:43:40
Sigortayý da bi kontrol et hatta..

sigortadan baþlayayým,olmadý yarýn bi elektrikçiye göstereyim çaylaðý.
elimdeki dökümanlarda þöyle bi tablo buldum,ilkin 15 no lu sigortayý bir kontrol edeyim bari.

yusuf

Harun

en iyi kullanýþlý yol þu. Ýnvertörün yerini belirle, sabitle bi ara sigorta kullanarak direkt aküye baðla.

Yok, seyyar olsun dersen

Buna benzer bir soket al. Kablolarýný kalýn olanla deðiþtir ya da kalýn kablolu olanýný bul. Araya bir sigorta koy. Direkt kutup baþýna baðlat.

3M çift taraftý bantla da kilit vitesinin arkasýna yerleþtir.

Baþka yolu yok. Ben bunu yaparak çok rahat ettim. Buzdolabýný bile buraya baðlayabilirsin.

k. yusuf

Yusuf Abi bu çakmak çoklayýcýlar ile ancak telefon þarj edilir. üzeri bir zýmbýrtý baðlanacaksa kesinlikle kablosunu deðiþtirin. ayrýca çakmak giriþ soketinin vidalý ucunda sigorta varsa kablosunu deðiþtirmeyin bile sadece telefon ývýr zývýr þarj edin. kablosunu deðiþtirseniz bile sigorta geçirgen olmadýðýndan soketi eritecektir.

50-60 amper çekecek bir invertör aracýn canýna okur. ya yanlýþ bilgilendirildiniz ya da yanlýþ ölçüm yaptýnýz. ben bilgisayar UPS ine bir takým deðiþiklik yaparak araçlara uyarlýyorum hem daha stabil hem de çektiði akým bakýmýndan daha uzun ömürlü oluyor.

3 adet tasarruflu ampulün çektiði akým ortalama 2 amper civarýnda oluyor. stand by da ise 700 miliamper çekiyor. ayrýca hazýr invertorlerden çok daha uygun oluyor.

Harun Abi senin sýkýntýn da yüksek ihtimal sigortadan çýkacaktýr. eðer sigortasý saðlam ise ve sigara içiyorsan yuvanýn artý ucu olan tam ortasý kül ile kaplanýr. önce sigortayý çýkartýp ince bir tornavide ve ya ucu ince bir zýmbýrtý ile o tabakayý kazýyýver  sorun düzelecektir.

endüstri

Alıntı yapılan: k. yusuf -  Eylül 02, 2011, 11:54:40
50-60 amper çekecek bir invertör aracýn canýna okur. ya yanlýþ bilgilendirildiniz ya da yanlýþ ölçüm yaptýnýz.

3 adet tasarruflu ampulün çektiði akým ortalama 2 amper civarýnda oluyor. stand by da ise 700 miliamper çekiyor. ayrýca hazýr invertorlerden çok daha uygun oluyor.

elektrik konusunda fena deðilimdir...üniversite eðitimi aldým...teknik olarak formülü þudur:  P=U*I (omik yükler için lamba v.b.) bobin ve sarýmlý yükler için p=u*ý*cosQ  burada p= güç (watt olarak)  u= gerilim (bizim araçlarýmýzda 12 volt) I=akým ... formülden yola çýkarak p= 650 watt inverterin gücü     u=12 volt akü gerilimi...  akým deðeri için hesap yaparsak  p=650 watt  U=12 volt ise I akým deðeri 650/12=54.1 amper akým çeker... burada inverterler için giriþ voltajý ve dönüþtürme oraný dikkate alýnmalýdýr... giriþ voltajý 12 volt olan inerterin çýkýþ voltajý 220 volt ise dönüþtürme oraný 220/12=18 dir...yani 220 volt tarafýndan 1 amper çekersek akü tarafýndan 18 amper çekilmiþ olur...diðer bir deðiþle 220 volt tarafýndan 500 watt güç istersek akü tarafýndan 500/12=41 amper akým çekmek demektir...invertere baðlý yük dikkate alýnarak tam kapasitede 50amper civarý akým çekileceði dikkate alýnmalýdýr...bu formüller tüm elektrik devrelerinde geçerlidir...araç yada ev  alternatif akým yada doðru akým devrelerinde fark olmaz hepsi için aynýdýr...meramým bilgi vermektir ukalalýk yapmak istemem konu yanlýþ anlaþýlmasýn...

endüstri

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Eylül 02, 2011, 12:37:20
Ayný inverter bende var, çakmaktan sorunsuz çalýþýyor.
sorun invertere baðladýðýmýz yük ile alakalý...bir cep telefonu yada laptop sorun olmayabilir...yük arttýkça sorun olacaktýr...

Harun

sigorta atmýþ,
deðiþtirdi usta çat diye attý çakmak hemen, :D
elektirikçi de ayrý sigorta ile direk aküden almamý tavsiye etti enerjiyi.
lakin bu inverterý alýþ nedenim de buydu,araca yük olmadan en fazla netbook þarjý için kullanmak için aldým.

bu arada fikir veren tüm arkadaþlara teþekkürler,bilgiyi ve tecrübeyi paylaþmak asýl varoluþ amacýmýz,bilgisini esirgemeyen paylaþan kimseye ukalalýk ediyor demek kimin haddine ;D

tekrar saolun :D

Yevgeni

Alıntı yapılan: endüstri -  Eylül 03, 2011, 12:56:18
sorun invertere baðladýðýmýz yük ile alakalý...bir cep telefonu yada laptop sorun olmayabilir...yük arttýkça sorun olacaktýr...

Fahri Abi, benim de en azýndan derdim cep telefonu, GPS (ki direkt çakmak þarjý var) veyahut netbook þarjý içün kullanmaktýr bu dönüþtürücüyü ve hep öyle kullandým. Baþkaca da bir cereyan ihtiyacý olmuyor zaten araç içre..

yusuf

Harun

laptop ve telefon þarjý için kullanýlabiliyor mu abi bu?