LPG KONUSU

Başlatan taiga, Mart 21, 2007, 11:02:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MCC

lpg tanklarýnýn standartlarý var, arabalar nasýl satýlabilmek için belli testleri geçiyorsa tanklarda öyle, multivalf zaten tankýn % 20 sini boþ býrakýr, 60 lt lik tabir edilen tanklar örneðin 48 lt aldýðýnda multivalf gaz giriþini keser, kalan % 20 lik boþluk olasý darbede gazýn içeride hareket edecek yer bulmasýný böylecede tankýn iç yüzeyine uyguladýðý basýncýn bir anda belli bir bölgede aþýrý artmasýný engeller, lpg tankýnýn imalatýnda kullanýlan malzeme de standart bir sacdan daha esnektir yapý olarak, basýnç gördüðünde delinmek yerine esneyip þekil deðiþtirmek eðilimli metal den imal edilir, test filmi elimde þu anda yok ama italyan bedini tanklarýnkinde arabanýn önüne sivri metal üçgen takýp duvara baðlý tanka 60 km/h hýzla çarpýyorlardý, yýrtýlma oluþmuyordu, montaj filmlerinde de grand cherokee nin altýna çift simit tank uygulamalarý vardý örnek olarak, tank ithal edildiðinde T.S.E gümrükten çekilmelerine izin vermek için mutlaka numune alýp basýnçla  patlatýyordu, tabii bunlar olmasý gerekenler, þimdi hangi marka tanklar var az çok bilsekte, hangisi bunlarý yerine getiriyor bilmiyorum o ayrý 
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

dogan54

Ben bu LPG-benzin karþýlaþtýrmasýný Dijital-analog fotoðraf makinasý karþýlaþtýrmasýna benzetiyorum..Benzinde ýsrar edenler analog'cu bence..Yani LPG kullanýmý o kadar kötü deðil.Avrupada da kullanýlan bir sistem,yani sadece bize özgü deðil.Benzine göre biraz performans düþüklüðü oluyor ama gerektiðinde benzin elinizin altýnda.Daha ekonomik ise niye kullanýlmasýn ki..Normal yolda 100 km.de 12 litre LPG yakýyor.ayný mesafeyi benzinle giderseniz kaç litre benzin yakarsýnýz hesap edin..(ben benzinde hiç 100 km.gitmedim de..) LPG öcü deðil.
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Namuslu kullanýmda 100 km'de benzin 8.5-9 litre arasýnda deðiþiyor..

OrcuNiva

95 model Niva kullanýcýsýyým.Açýkçasý lpg çekiþi baya düþürüyor,Niva gibi canavar br araç hacý murat'tan farksýz oluyor bazen.özellikle dik bayýrlarda çekiþi çok düþüyor,ara gaz ile kaldýrýyorum zaman zaman stop edebiliyor veya gaz yemiyor.Fiyat açýsýndan lpg'li aracýmýn çok da az yaktýðýný söyleyemem.40 lt gaz alýyor 56 ytl civarýnda doluyor,260-265 km ancak gidiyor.Km.de 20 kuruþtan fazla yakýyor,çok da ucuz sayýlmaz öyle deðil mi?Her nekadar tüpten þikayet etsem de benzine nazaran daha hesaplý,arabam 1.7i olsa bile benzinde kullanmak baya cep yakýyor.Bu yüzden herþeye raðmen lpg'ye devam diyorum  :-\
Niva sürmek ayrý bir keyif...

dogan54

Sizin arabanýn LPG yakýt sistemine iyi bir ayar yaptýrmanýz gerek sanýrým.Benim niva 96 model karbüratörlü. 27 litre LPG ile 200 km gidiyorum, çokta memnunum...
4x4 baska,
NiVA baska..

OrcuNiva

evet bi baktýrmamda fayda var haklýsýnýz,çevremde niva kullanan diðer arkadaþlar da öyle diyor...  ::)
Niva sürmek ayrý bir keyif...

taiga

Geçende Anakamp tan karavancýlarla kampa gitmiþtik...

Orada vitara ile çok dar ve biraz zor bir yere girmiþtim...

Araç gitmiyordu ve ben kafayý yediydim...

Sürekli arazi takviye 4H-L olayýna kasýyorum ama benim eski samurai la neredeyse 2 çeker geçeceðim yerlerden 5 kapý vitara ile debeleniyordum...

Sahibi de yanýmdaydý, dedim bu lpg de mi...

Dedi lpg de...

Aldýk benzine, resmen araç kendine geldi...

Akabinde þahlandý araç...

O zaman anladým lpg ve benzin farkýný...

Bu arada Çelik Motor Lada Kalina lar için Atiker le testler yapýyormuþ...

Aradým ÇM yi ve yetkiliyle konuþtum LPG konusunu...

Þu ana kadar tek sorun çýkarmayan markanýn  Landi Renzo olduðunu belirtti...

Dedim lpg tavsiye eder misiniz Niva sahibi olduðumu anlatýp...

Ederim dedi...

Bu noktada yeniden düþünmeye baþladým...

Aklýma temelde takýlan soru þu:

Açýkçasý þu an nivayla gezerken kimi zamanlar kullanmaktan kaçýnýyorum gene benzinden göçeceðiz diye... :'(

Lpg olursa büyük ihtimalle yaptýðým yýllýk km iki katýna çýkacak rahat...

Eh bu nivada pert olana kadar bende kalacak...

Eðer binek almayý uzunca bir süreliðine ertelersem, lpg olayýna girmeyi düþünebilirim...Aslýnda bizim gibi küçük ilçede de lazým deðil pek ama uzun yol için insan konfor arýyor...

Yok binek alacaksam, o zaman zaten niva ile senede yapacaðým yol miktarý sýnýrlý, geziden geziye...

Ýþin kötüsü lpg li nivalarýn hepsi eski tip lpg sistemi kullanýyor...

Þöyle sýralý sistem kullanan yeni tip 2004 sonrasý niva sahibi arkadaþ hiç yok mu?

Hesabým þu aslýnda...

Bu atiker sýralý sistem 1200 ytl...

Artý ruhsat masrafý 200 YTL...

Ayarýydý, gidip gelmesiydi derken bir 200 YTL de ona harcasam toplam 1600 YTL.

Lpg li araçla senede 12000 km yapacaðýmý sanýyorum...Benzinle 7000 yaparým sanýyorum...

120 Ytl km baþýna kazancým olsa 13 ay kadar bir sürede kendini amorti edecek...

Ýþin psikolojik rahatlýðýný artýk önemsemeye baþladým, dediðim gibi gezebileceðim için...

Mesajý uzattým...

Aklýma gelenleri yazdým...

Çevresinde sýralý sistem takýlý yeni niva sahibi tanýdýðý olanlar varsa, bilgi alabilirlerse memnun olurum...

taiga

LPG taktýran 2006 niva sahibi ile görüþmüþtüm...
Son derece memnundu...
Yarýn kýsmetse benim araca da Atiker lpg taktýrýyorum...
Bonus ve world carda 10 taksit 1200 ytl.
Ýtalyanlara göre hesaplý. Fark mutlaka vardýr ama bizim araçlarda kendini gösterecek bir fark deðildir sanýyorum.
Kullananlar memnun...
Bakalým bende memnun kalýrým diye umuyorum...
Bu arada sizlerin bagajda kaç lt lik tank mevcut?

dogan54

Benim depo 26 litre gaz alýyor.Herhalde 30 LT lik diye geçiyor.Daha önce 60 lýk vardý fakat bütün arka bagajý kaplýyordu neredeyse.Sadece kapakla tank arasýnda az bir boþluk kalýyordu.Þimdiki durumda tanký sað tarafa yasladým,sol tarafta boþluk kalýyor.Bence 30 luk yeter,þimdi heryerde gaz var.26 litre gazla 200 Km yol rahat yaparsýn.Ayrýca benzinin de olacak yedekte,boþuna büyük depo taþýma.
4x4 baska,
NiVA baska..

taiga

Saðolasýn Doðan abi...
Yarýn orada bakacaðým tanklarýn büyüklüðüne...
Az bir yer kalmalý bence de arkada...
Benim aracýn aynýsýna takmýþlar yeþil 2006 nivaya...
Sanýrým 32 lik simit tip takýlmýþ...
Dediðim gibi yarýn bakacaðým...
Arazide yeter herhalde 32 lik...
Ona tam emin olamýyorum...

Yevgeni

Doðan Abi'nin dediði gibi arazide LPG tank kapasitesini zorlamana gerek yok. Kritik olan asfaltta yapacaðýn yoldur. Arazide LPG biterse geçersin benzine, ilk istasyonda LPG alýrsýn. Dediðim gibi asfaltta yapacaðýn yol yekünde daha fazla olacak..

ERCO

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ekim 15, 2007, 08:43:39
Doðan Abi'nin dediði gibi arazide LPG tank kapasitesini zorlamana gerek yok. Kritik olan asfaltta yapacaðýn yoldur. Arazide LPG biterse geçersin benzine, ilk istasyonda LPG alýrsýn. Dediðim gibi asfaltta yapacaðýn yol yekünde daha fazla olacak..

evet katýlýyorum size
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

taiga

Sonuçta Anti-LPG Team bir üyesini daha kaybediyor... :D
Bizi bu duruma getiren maliye utansýn diyorum... ;D

Yevgeni

;D ;D ;D
Öyle deme, hem LPG çevreci yakýt, emisyon oranlarý düþük..

MCC

lpg sistemlerinde multivalfler tankýn %20 si boþ kalacak þekilde ayarlý, 60 lýk tabir edilen tanklarýn güvenli kullaným için normalde maksimum 48 lt lpg almasý gerekir, 40 lýk tanklar da ayný þekilde maximum 32 lt almalýdýr, bu deðerlerin üzerinde yapýlacak gaz dolumu risklidir ve multivalfin düzgün çalýþmadýðýný gösterir mutlaka baktýrmak gerekli, tankýn açýsý yanlýþ olabilir yada multivalfin þamandýra kolu yamuktur her iki durumda da içerideki gazý yanlýþ ölçer, almasý gerektiðinden az ya da fazla alýr, az almasý sadece sýk dolum gerektirirken fazla almasýnýn riski bilhassa kaza anýnda içerideki gazýn yapacaðý basýncý tank sacýnýn esneyerek patlamadan absorbe etme ihtimalinin azalmasýdýr, tv de rastladýðýmýz kazada lpg tanký patladý muhabbetlerinin çoðu ya kalitesiz tank kullanmaktan ya ömrü bitmiþ tanký deðiþtirmemekten ya da aþýrý dolum yüzünden oluyor.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?