AÐAÇ TÜRLERÝ

Başlatan yusuf, Mart 04, 2010, 10:27:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Uzun zamandýr aðaç türlerini öðrenmek istedimsede bir türlü beceremedim.

Belki yararý olur diye bu konuyu açýyorum.

Bilgisi olanlar paylaþýrsa sevinirim.

Mesela bu ne aðacý?

Yevgeni

Bigalý Mustafa bu konuda bilgisini esirgemeyecektir..

Yevgeni

Karaçam diyerek ilk tahmini yapalým..

ufo

ben de pek kolay ayýrt edemem.

bana da ardýç aðacý gibi geldi ama yevgeni'nin de dediði gibi karaçam da olabilir.

orman genel müdürlüðü'nün sitesinde böyle bir baþlýk var.

linki;

http://www.ogm.gov.tr/agaclar.htm
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

talha ayçiçek

aðaç türlerin den çok iyi anlarým ama bu aðaç hakýn da net bir þey diyemiyorum çünkü resim net deðil birde aðaç kötü durum da ama kara çam veya ladin ola bilir ama þu bir gerçek çam giller den bir aðaç baþka sormak isteðin aðaç varsa net resmini at abi.

yusuf

Eyvallah, çok saðol

Bunlar bizim þirketin bahçesindekiler. En azýndan yakýn çevreden baþlayayým dedim

Bigalý Mustafa

Ýlk fotodaki aðaç,karaçam(Çk) dediðimiz türdür.Ülkemizin nemli ve rakýmý yüksek yerlerde ve kuzey baký taraflarýnda hakimdir.Marmara,ege nin kuzeyi ve toroslarda görülür :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

talha ayçiçek

yusuf abi sedir ve kýzýl çam resmi senin resim dekiler ama aradaki aðaçý bilemedim.

akademic

:) detaylý resimleri paylaþýn elimden geldiðince yazarým türleri..sedir ve karaçam görünenler...

yusuf

talha ayçiçek

bildiðim kadarý ile uzun ve kerestesi düzgün olan.

NÝVA69

Aðaç Bilimi (DENDROLOJÝ) ile ilgili kýsa süreli gezmeli-uygulamalý kurslar düzenleniyor, bilginize...

http://www.kirsalcevre.org.tr/_html/tur/calismalarimiz/aras_egit_uyg/ormanekolojisiokulu.html
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

akademic

alttaki resimde ortada olan sedir ...

akademic

Türkiyedeki önemli bir kaç orman aðacýný buraya ekleyeceðim umarým faydalý olur
Cedrus libani  (Lübnan sediri)
Batý, Orta ve Doðu Toroslarda doðal olarak bulunur, kuzeyde Erbaa ve Niksar yörelerinde küçük ve izole bir yayýlýþ gösterir. Dört sedir türünden biri olan Toros sedirinin dünya üzerindeki en geniþ doðal ormanlarý Türkiye'dedir. Ülkemizde 109.440 hektar Sedir ormaný bulunmaktadýr. 40 m'ye kadar boylanabilir.Gençlikte piramide benzer bir forma sahip olan aðacýn tepesi zamanla bozulur ve yayvanlaþýr.  Fýçý ya da yumurta biçimindeki kozalaklarý olgunlaþýnca pullarý göknarlarda olduðu gibi daðýlýr ve eksenleri sürgün üzerinde kalýr.

akademic

Pinus brutia Kýzýl Çam Dünyadaki en geniþ yayýlýþý Türkiye'dedir. Esas olarak Akdeniz ve Ege Bölgelerinde geniþ ormanlar kurmakla birlikte, Batý ve Orta Karadeniz Bölgesi'nde de lokal yayýlýþ gösterir. Ülkemizde 3.729.866 hektar saf Kýzýlçam ormaný bulunmaktadýr. 20 m'ye kadar boylanabilir.Kalýn ve genellikle koyu kýzýl renkteki genç sürgünlerinden dolayý bu adý alýr.